Nakon što je Rusija povukla dio svoje vojske s ukrajinske granice te nakon što su iz Moskve predsjednik Vladimir Putin i njemački kancelar Olaf Scholz poslali pomirljive poruke, oglasio se i američki predsjednik Joe Biden. Poručio je da su SAD spremne na sve.
"Spremni smo za diplomaciju, ali smo spremni i odgovoriti na ruski napad na Ukrajinu; što je još uvijek mogućnost. To je bio naš pristup u posljednjih nekoliko mjeseci i tog se pristupa držimo", poručio je Biden.
Otvoreni za diplomaciju
Osvrnuo se i na poruke o dijalogu i diplomatskom rješavanju krize koje su danas upućene iz Moskve. "Ponovit ću da Sjedinjene Države ostaju otvorene za diplomaciju na visokoj razini u bliskoj koordinaciji s našim saveznicima, nadovezujući se na više diplomatskih rješenja koje smo mi i naši saveznici ponudili Rusiji u posljednjih nekoliko mjeseci. Sjedinjene Države i dalje vjeruju da su diplomacija i deeskalacija najbolji put prema naprijed, ali su također spremne za svaki mogući scenarij", ponovio je američki predsjednik.
Dodao je kako su višetjedni diplomatski napori i telefonski razgovori s Putinom doveli do toga da se tek krenulo prema cilju koji podrazumijeva deeskalaciju i potpisivanje pisanog sporazuma između Rusije, SAD-a i EU o bitnim sigurnosnim pitanjima.
"Danas želim govoriti o situaciji na terenu, koracima koje smo spremni poduzeti i koji nas rizici čekaju. Već tjednima se s našim saveznicima bavimo konstantnom diplomacijom. Ovog tjedna sam ponovno razgovarao s predsjednikom Putinom kako bih mu rekao da se želimo držati diplomacije na visokoj razini, kako želimo postići pisani sporazum između Rusije, SAD-a i europskih zemalja i odrediti neka sigurnosna pitanja.
Putin i ja smo se složili da treba nastaviti ići prema tome cilju, zajedno s našim europskim saveznicima i partnerima. Sjedinjene Države su stavile na stol konkretna rješenja za postizanje mirne situacije u Europi; predložili smo nove mjere kontrole oružja i transparentnosti, nove mjere strateške stabilnosti. Te se mjere odnose na obje strane - i na Rusiju i na NATO. No, nećemo se odreži bazičnih principa. Nacije imaju pravo na suverenost i teritorijalni integritet. Imaju pravo na slobodu izbora svoje budućnosti i pravo na izbor s kime će se udružiti", rekao je predsjednik SAD-a.
'SAD i Ukrajina nisu prijetnja Rusiji'
Dodao je da će nastaviti pregovore sa saveznicima i partnerima dokle god postoji nada u diplomatsko rješenje i izbjegavanje uporabe sile. Dodao je kako je ruski ministar obrane Sergej Šojgu danas potvrdio povlačenje dijela ruskih jedinica, ali u Washingtonu su i dalje skeptični.
"Naše analize ukazuju na to da ostaju na svojim prijetećim pozicijama. Rusija sada ima više od 150.000 vojnika koje okružuju Ukrajinu i Bjelorusiju. Invazija je i dalje itekako moguća. Zato sam već nekoliko puta zamolio sve Amerikance u Ukrajini da napuste tu zemlju sada dok ju je još moguće napustiti u sigurnosti. Zato smo i privremeno premjestili našu ambasadu u Kijevu bliže poljskoj granici. Bili smo transparentni s građanima SAD-a i svijeta o ruskim planovima i ozbiljnosti situacije, tako da svi mogu vidjeti što se događa. Podijelili smo što znamo i što činimo po tom pitanju", rekao je Biden.
Naglasio je da ni SAD, ni Ukrajina nisu prijetnja Rusiji. "Ni SAD ni Rusija nemaju projektile u Ukrajini, niti ih namjeravaju tamo postaviti. Nećemo ciljati građane Rusije. Ne želimo destabilizirati Rusiju. Građani Rusije nisu naši neprijatelji i vjerujem da ne žele krvav i destruktivan rat s Ukrajinom. Ako Rusija napadne Ukrajinu to će biti stvar izbora, rat bez uzroka i povoda. Ako Rusija napadne Ukrajinu, gubitak života će biti ogroman. Ako Rusija napadne Ukrajinu, čekat će je međunarodna osuda. Svijet neće zaboraviti da je Rusija izabrala bezrazložno umiranje i destrukciju. Napadom na Ukrajinu, Rusija će zadati sama sebi ranu. A Sjedinjene Države i saveznici će na to odlučno odgovoriti. Zapad je oko toga ujedinjen", zaključio je predsjednik SAD-a.