TKO NAS GLEDA? /

Hakeri stižu i u televizore: Ukradeni podaci s najmanje 15 tisuća računa

Image
Foto: Shutterstock

Tvrtka Roku koja je jedan od najvećih proizvođača dodataka za pametne televizore objavila je da je bila žrtva hakerskog napada u kojem su ukradeni podaci s najmanje 15 tisuća računa

13.3.2024.
18:29
Shutterstock
VOYO logo

Nekada su računala bila samo na našim radnim stolovima – velika kućišta, monitori i ostala računalna oprema. Zatim su došla prijenosna računala, pa tableti. Današnji pametni telefon stotinu je puta brži od računala prije desetljeća, dva, a u međuvremenu su računala stigla u televizore, zvučnike, pa čak i hladnjake.

Posljednjih godina i najjeftiniji TV uređaji opremljeni su nekim od operativnih sustava (najčešće Android) koji omogućavaju gledanje filmova i serija na Netflixu, korištenje YouTubea, slušanje glazbe u streamu te pristup sadržaju s pametnih telefona ili tableta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
NAPAD NA DJEČJU BOLNICU /

Virusi i hakeri sada ugrožavaju i djecu. Sručnjaci: 'Zdravstveni sustavi su među najranjivijima'

Image
NAPAD NA DJEČJU BOLNICU /

Virusi i hakeri sada ugrožavaju i djecu. Sručnjaci: 'Zdravstveni sustavi su među najranjivijima'

Ukradeni podaci s najmanje 15 tisuća računa

Tu su i uređaji kao što je Apple TV koji svakom televizoru omogućuju pristup velikom broju aplikacija. No, za razliku od pametnih telefona i računala, softver na TV uređajima se relativno rijetko poboljšava, što ostavlja veliki prostor hakerima iz cijelog svijeta.

Tvrtka Roku, koja je jedan od najvećih proizvođača dodataka za pametne televizore, a ima i vlastiti "ekosustav" aplikacija, objavila je da je bila žrtva hakerskog napada u kojem su ukradeni podaci s najmanje 15 tisuća računa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ti su računi ubrzo pronađeni na dark webu, gdje se prodaju drugim hakerskim skupinama. Također, hakeri su te podatke pokušali dalje iskoristiti za tzv. data jumping - većina korisnika se u TV aplikacije prijavljuje s istim profilima koje koristi na pametnim telefonima i računalima te se na taj način može pristupiti velikoj količini privatnih podataka. Veliki broj ljudi je za aplikaciju Roku koristio i iste lozinke kao i na drugim aplikacijama.

Pažljivo s profilima i lozinkama

Ovo ostavlja puno prostora za hakere, budući da korisnici često koriste iste podatke na profilima (Google, Facebook, Instagram, itd.) na svim uređajima koje posjeduju, pa čak i na poslu. Da stvar bude gora, većina televizora, pametnih zvučnika i raznih uređaja koji se spajaju na WiFi mreže ne zahtijevaju tzv. '2FA' provjeru autentičnosti, tj. potvrđivanje identiteta korisnika putem SMS poruke ili drugog računa e-pošte.

To je posebno opasno kada su u pitanju jeftine sigurnosne kamere (vrlo popularne u Hrvatskoj i regiji), koje se spajaju na WiFi. Često te kamere imaju tvornički servisni kod, koji je isti čak i za različite modele, pa korisnici nikad ne mogu biti sigurni tko ih gleda - na vlastitim kamerama.

POGLEDAJTE VIDEO: Hakerska organizacija Anonymous objavila kibernetički rat Putinu

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
USKORO
VOYO logo