Dječju bolnicu Lurie u Chicagu nedavno je napao napredni malware računalni virus nazvan 'Rhysida'.
Napad je onemogućio liječenje djece, jer je većina računalnih sustava bila srušena i izvan funkcije, čak i ona koja se koriste u operacijskim salama, kao i za provođenje raznih terapija. S druge strane, liječenja manje kritične djece su odgođena. U većini slučajeva liječnici ne mogu pristupiti ni slikama sa CT-a i ultrazvuka, što izravno utječe na nemogućnost donošenja odluke o daljnjem liječenju.
Klinika 'Lurie Children's Hospital' ima preko 200.000 pacijenata godišnje.
Najranjiviji za hakerske napade
Stručnjaci upozoravaju da su zdravstveni sustavi među najranjivijima kada su u pitanju hakerski napadi. Već smo pisali o stanju zdravstvenih informacijskih sustava u regiji, gdje su vrlo česti slučajevi korištenja zastarjelih računala (starih jedno i pol desetljeće), te operativnih sustava poput Windows XP i Windows 7, koji su već odavno zastarjeli.
Mnoge manje bolnice i domovi zdravlja u Bosni i Hercegovini, Srbiji, Crnoj Gori i Sjevernoj Makedoniji još uvijek ovise prvenstveno o donacijama iz EU-a, ali i privatnih tvrtki, kako bi što više unaprijedili svoje informatičke sustave.
Također ne treba zaboraviti da su zdravstveni podaci pacijenata među najosjetljivijima uopće. Iako zemlje regije teoretski imaju dobre zakone o zaštiti podataka, oni često djeluju tek kada dođe do hakerskog napada i curenja osjetljivih podataka građana. Nažalost, i u ovoj je sferi utjecaj politike često velik, a o podacima građana brinu 'stručnjaci' kojima je stranačka pripadnost najveći adut pri izboru na dužnost.
POGLEDAJTE VIDEO: Carnet, HAK i Hrvatske vode na meti hakera: