Deseci visokorangiranih programera i menadžera zaposlenih u Googleu javno su prosvjedovali posljednjih tjedana protiv nastavka rada na kontroverznom softveru povezanom s Izraelom. Google je svjetski lider na području pretraživanja interneta i mobilnog operativnog sustava Android. Google je također među najvrjednijim svjetskim kompanijama, ne samo iz tehnološkog sektora, dok su njegovi osnivači, Larry Page i Sergey Brin, konstantno među dvadeset najbogatijih ljudi na svijetu.
Time je otkriće o postojanju donedavno tajnog programa 'Projekt Nimbus' izazvalo još veću pozornost. Ovaj softver u 'oblaku' (sustav za pohranu podataka) izraelskim snagama sigurnosti daje 'integrirani sustav za razmjenu informacija'. Projekt postoji od 2020. godine, ali je otkriven tek nakon početka sukoba u Gazi zahvaljujući samim zaposlenicima unutar Googlea.
O samom 'Nimbusu' ima vrlo malo podataka, jer se radi o vrlo osjetljivom sustavu. Inače, ovo nije prvi softverski sustav iz Googlea koji je izazvao kontroverze. Još 2018. godine otkriveno je postojanje softvera 'Dragonfly'. Riječ je bila o verziji Googleovog internetskog preglednika koji je razvijen za potrebe kineske vlade, a koji je trebao omogućiti 'automatsku cenzuru' stranih web stranica koje Komunistička partija Kine i njezini cenzori smatraju 'štetnima'.
Inače, u Kini je i danas zabranjeno korištenje većine 'zapadnjačkih' online servisa i društvenih mreža, poput Facebooka, Instagrama i YouTubea. Ironično, sve Googleove usluge kao što su Google Search, Gmail, Drive i Play zabranjene su u Kini. S druge strane, mnogi pametni telefoni proizvedeni u Kini rade na Android operativnom sustavu.
POGLEDAJTE VIDEO: Nema samo Google robota koji igra nogomet, ima ga i Zagreb: 'Ispucavat će loptu brzinom kao i Modrić'