Tijekom godina, u svjetskoj javnosti, medijima, kao i među svakodnevnim korisnicima podignuta je veća svijest o kibernetičkoj sigurnosti. Otkrića 'zviždača', poput Edwarda Snowdena, bivšeg visoko pozicioniranog agenta američke agencije NSA, potvrdila su ono što se manje-više i dotad znalo - države, obavještajne službe, ali i mnoge kompanije "obožavaju" imati pristup privatnim podacima korisnika.
Google je dominantan i kad je u pitanju tržište glasovnih asistenata
Ipak, često se zaboravlja i da je Google dominantan igrač na tržištu Smartphonea - Android ima oko 82 posto svjetskog tržišta, Apple s iOS uređajima oko 16 posto, dok ostalo odlazi na "feature" uređaje. Tako je Google dominantan i kad je u pitanju tržište glasovnih asistenata s umjetnom inteligencijom - Assistant je prisutan na svakom Android uređaju proizvedenom u posljednjih osam godina.
Google Assistant, ako je aktiviran na uređaju kao aplikacija, uvijek sluša u potrazi za glasovnim naredbama, čak i kad se smartphone ne koristi. Provjerite to i sami - recite "Hey Google" u blizini vašeg uređaja, i pojavit će se 'prompt' koji očekuje dalje glasovne ili tekstualne naredbe. Iako, službeno, uređaj očekuje samo komandu 'Hey Google', do sada nije u potpunosti jasno sluša li se i sav ostali razgovor ili drugi zvuči u njegovoj blizini.
Tvrtka na svom sajtu navodi da "...kada je Assistant aktivan, na ekranu se pojavljuje ikona mikrofona..." Također, na dnu iste stranice dalje se navodi i da "se Assistant ponekad može slučajno aktivirati uslijed toga što je pogrešno protumačio da je zadana naredba za njegovo korištenje."
Zbog toga u okviru podešavanja Google naloga postoji i čitava stranica gdje su zabilježene sve interakcije s Assistant aplikacijom, a gdje se mogu i izbrisati pojedini "razgovori". Zanimljivo je i da je po tvorničkom podešavanju automatsko brisanje razgovora poslije određenog vremena - isključeno.
POGLEDAJTE VIDEO: Nizozemac pomoću misli hoda