STRAH OD ŠPIJUNA U GLAVNOM GRADU / Dokopali se tajnih dokumenata pa otkrili kakva je panika zavladala u samom srcu Europe: Za sve je zaslužan jedan tehnološki div

Image
Foto: Profimedia/Ilustracija

Provjera Huaweijevih aktivnosti u EU dolazi u trenutku kada zapadne sigurnosne agencije oglašavaju uzbunu zbog tvrtki povezanih s Kinom

29.3.2023.
22:24
Profimedia/Ilustracija
VOYO logo

Belgijska obavještajna služba detaljno ispituje poslovanje tehnološkog diva Huaweija u strahu od kineske špijunaže u blizini sjedišta Europske unije i NATO-a u Bruxellesu, otkrivaju povjerljivi dokumenti u koje su uvid imali Politico i tri izvora upoznata sa slučajem.

Posljednjih mjeseci belgijska Služba državne sigurnosti (VSSE) je zatražila razgovore s bivšim zaposlenicima Huaweija koji su u srcu Europe bili zaduženi za lobističke operacije. Prikupljanje obavještajnih podataka dio je aktivnosti sigurnosnih službi da bi ispitale kako Kina koristi nedržavne aktere - uključujući lobiste u Huaweijevom uredu u Bruxellesu - za promicanje interesa kineske države i njezine Komunističke partije u Europi, rekli su anonimni izvori.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Provjera Huaweijevih aktivnosti u EU dolazi u trenutku kada zapadne sigurnosne agencije oglašavaju uzbunu zbog tvrtki povezanih s Kinom.

Image
INVAZIJA AGENATA /

Kako se 'dežela' našla u centru kontraobavještajnog rata: Urušava se ruska špijunska mreža u Europi, a sve je počelo na potpuno neočekivanom mjestu

Image
INVAZIJA AGENATA /

Kako se 'dežela' našla u centru kontraobavještajnog rata: Urušava se ruska špijunska mreža u Europi, a sve je počelo na potpuno neočekivanom mjestu

Britanskim, nizozemskim, belgijskim, češkim i nordijskim dužnosnicima - kao i dužnosnicima EU-a - je rečeno da se klone TikToka na poslovnim telefonima zbog zabrinutosti sličnih onima oko Huaweija. Naime, postoji strah da kineske sigurnosne agencije prisiljavaju tamošnje tehnološke tvrtke na predaju podataka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stavljanje Huaweija pod povećalo poklopilo se i sa strahom od sve snažnijeg utjecaja stranih država na donošenje odluka u Europskoj uniji, posebno nakon skandala Qatargate koji je razotkrio kako je zaljevska država pokušala utjecati na Bruxelles putem mita i darova dužnosnicima. Belgijske sigurnosne službe imaju zadatak nadzirati operacije koje vode strani akteri oko institucija EU-a.

Iskorištava li Peking tvrtku?

Glasnogovornik Huaweija rekao je da tvrtka nije znala da obavještajna služba ispituje osoblje ureda tvrtke u Bruxellesu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Belgijski obavještajni službenici žele utvrditi postoje li izravne veze između kineske države i Huaweijeva ureda u Bruxellesu, otkrili su izvori Politica. "Posebno su zanimljivi predstavnici Huaweija koji su možda prethodno bili na mjestima u institucijama u Bruxellesu s pristupom mreži kontakata u EU", kažu anonimni sugovornici.

Srž zapadnih zabrinutosti oko Huaweija – čije je sjedište u Shenzhenu u Kini – jest može li kineska vlada instrumentalizirati tvrtku, pod pritiskom ili infiltrirati je kako bi dobila pristup kritičnim podacima u zapadnim zemljama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Huaweijevi uredi za lobiranje u EU - jedan smješten između zgrada Europskog parlamenta i Europske komisije i Vijeća, a drugi "centar za transparentnost kibernetičke sigurnosti" u blizini američkog veleposlanstva - tijekom proteklog su desetljeća pokušavali utjecati na kreiranje politike EU.

Tvrtka se nalazi među 30 najvećih kompanija koje najviše sredstava troše na lobiranje u Bruxellesu s deklariranom maksimalnom potrošnjom od 2,25 milijuna eura godišnje. Sjedište tvrtke u Shenzhenu je pojačalo kontrolu nad aktivnostima ureda u Bruxellesu tijekom proteklog desetljeća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Godine 2019. zamijenio je svog tadašnjeg voditelja ureda za EU Tonyja Graziana - koji je imao dugu evidenciju lobiranja za EU i vodio Huaweijev ured u Bruxellesu od 2011. - s Abrahamom Liuom, lojalistom tvrtke koji se brzo uspeo u hijerarhiji.

Kineski telekomunikacijski div prošle je godine počeo smanjivati ​​svoju prisutnost u EU, spajajući svoje aktivnosti diljem Europe u svoje regionalno sjedište u Düsseldorfu u Njemačkoj. Dio tog preokreta bilo je otpuštanje nekih zapadnih stratega tvrtke, koji su prošlih godina radili na povlačenju zabrana i blokada njezine opreme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Huawei neprestano naglašava da je neovisan o kineskoj državi. "Huawei je komercijalna operacija", rekao je glasnogovornik tvrtke. Upitan ima li tvrtka politiku provjeravanja tko je od njezinog osoblja član Kineske komunističke partije, glasnogovornik je rekao: "Ne pitamo niti se miješamo u politička ili vjerska uvjerenja zaposlenika. Tretiramo svakog zaposlenika na isti način, bez obzira na njihovu rasu, spol, društveni status, invaliditet, vjeru ili bilo što drugo".

'Nismo primili zahtjev'

Ključna zabrinutost koju su zapadne sigurnosne vlasti iznijele proteklih godina jest da Huawei kao tvrtka sa sjedištem u Kini podliježe pekinškom Zakonu o nacionalnoj obavještajnoj službi iz 2017. , koji od tvrtki zahtijeva da "podržavaju, pomažu i surađuju s nacionalnim obavještajnim službama", kao i da "zaštiti tajne rada nacionalnih obavještajnih službi s kojima su upoznati."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upitan kako postupa s pravnim zahtjevima kineske vlade za predaju podataka, glasnogovornikje novinare uputio na stranicu s često postavljanim pitanjima tvrtke o tom pitanju, na kojoj stoji: "Huawei nikada nije primio takav zahtjev i kategorički bismo odbili udovoljiti mu da jesmo. Huawei je neovisna tvrtka koja radi samo kako bi služila svojim klijentima. Nikada ne bismo ugrozili niti naštetili nijednoj zemlji, organizaciji ili pojedincu, posebno kada je u pitanju kibernetička sigurnost i zaštita privatnosti korisnika.Belgija, iako je malo tržište, smatra se strateški važnom za zapadne saveznike zbog prisutnosti institucija EU-a i sjedišta transatlantskog obrambenog saveza NATO-a.

Interes belgijske Državne sigurnosne službe za Huawei slijedi sve veći interes za kineske operacije u glavnom gradu EU. Služba je 2022. godine objavila obavještajno izvješće u kojem je iznijela svoja otkrića o operacijama lobista koje podržava Kina u Bruxellesu. U njemu je VSSE osudio kinesku državu zbog djelovanja u "sivoj zoni između lobiranja, uplitanja, političkog utjecaja, špijunaže, ekonomske ucjene i kampanja dezinformiranja".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao odgovor na studiju, kinesko veleposlanstvo u Belgiji reklo je da su obavještajne službe "klevetale legitimno i zakonito poslovanje kineskih tvrtki u Belgiji, ozbiljno utječući na njihov ugled i uzrokujući potencijalnu štetu njihovoj normalnoj proizvodnji i radu".

Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo