- Danas je 101. dan rata u Ukrajini
- Ukrajinske snage žele vratiti potpunu kontrolu nad Sjeverodoneckom
- Zelenskij: Rusi su napali samostan u kojem se skrivalo 300 ljudi, od čega 60 djece
- Ukrajina smatra da pregovori nemaju smisla dok se ruske trupe ne povuku
- Macron: Putin učinio povijesnu pogrešku
- Hrvatski dragovoljac: Zelenskij je iznevjerio Azov
- UN: 14 milijuna Ukrajinaca moralo napustiti domove
- Ukrajinske snage postigle značajan napredak u okupiranom Hersonu
PRATITE TIJEK DOGAĐAJA:
23:27 - Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov dao je intervju za Radio Televiziju Republike Srpske uoči posjeta Srbiji 7. lipnja.
Lavrov je rekao da je u Ukrajini sve počelo 2014. godine kada su, usprkos jamstvima Francuske, Njemačke i Poljske, koje su podržale dogovor postignut između tadašnjeg predsjednika Ukrajine i opozicije, neonacisti i ultraradikali preuzeli vlast u Ukrajini, a Njemačka, Francuska, a i cijeli EU zajedno s njima, 'pokazali svoju bespomoćnost i slabost'. Istaknuo je da su sankcije, koje je Zapad nametnuo Rusiji, teže pogodile Europu nego njegovu zemlju.
Ponovio je tvrdnje da Zapad pokušava nelegalno poticati djelovanje Sarajeva da donosi vanjsko-političke odluke bez bilo kakvog uzimanja u obzir mišljenja Republike Srpske te da je to najgrublje kršenje Dejtonskog sporazuma. Milorada Dodika nazvao je 'prijateljem Ruske Federacije', a dotaknuo se i položaja Hrvata u BiH te istaknuo da Zapad na njih vrši pritisak.
Više pročitajte OVDJE.
Ukrajinske snage žele "vratiti potpunu kontrolu" nad Sjeverodoneckom
22.44 - Ukrajinske snage žele "vratiti potpunu kontrolu" nad Sjeverodoneckom, strateški važnim gradom na istoku Ukrajine, gdje se nastavljaju ulične borbe, rekao je u subotu gradonačelnik toga grada Oleksandr Strjuk. Ruske snage su "ostvarile stanovit uspjeh, ušle su u grad, zauzele dobar dio njega i presjekle ga popola. No naši su se vojnici uspjeli pregrupirati i uspostaviti crtu obrane. Trenutačno činimo sve kako bismo vratili potpunu kontrolu Ukrajine" nad gradom, rekao je gradonačelnik Sjeverodonecka u razgovoru za televiziju objavljenom na službenom regionalnom Telegramu.
Rusko ministarstvo obrane je ranije tijekom dana priopćilo da se ukrajinske postrojbe povlače iz grada pošto su "pretrpjele velike gubitke u borbama za Sjeverodoneck (u više postrojba čak 90 posto ljudstva)" prema Lisičansku, obližnjem većem gradu. "Stanje je dosta teško, činimo sve kako bismo potisnuli neprijatelja iz grada, ulične borbe se nastavljaju, praćene neprestanom topničkom paljbom", istaknuo je Strjuk. "Naše oružane snage vjeruju da će uspjeti", dodao je.
"Nastavljaju se borbe za potpunu kontrolu nad Sjeverodoneckom", rekao je na svojoj tiskovnoj konferenciji glavni stožer ukrajinskih oružanih snaga u subotu navečer, ne navodeći druge pojedinosti. Ruske snage su rekle da žele u cijelosti kontrolirati rudni bazen Donbas koji obuhvaća Donecku i Luhansku oblast, koje su proruski separatisti uz pomoć Moskve djelomično zauzeli 2014. Sjeverodoneck s obližnjim Lisičanskom, koji su oko 80 km udaljeni od upravnog područnog središta Kramatorska, presudni su za ostvarenje tog plana ruske vojske.
Europski parlament zabranio ulazak ruskim lobistima
22.14 - Europski parlament objavio je da je svim ruskim lobistima zabranio ulazak u svoje prostorije kako bi ih spriječio da šire moskovsku propagandu o ruskom ratu u Ukrajini, javlja AFP.
Ukrajinci značajno napreduju u okupiranom Hersonu
21.45 - Ukrajinske snage kažu da su postigle značajan napredak tijekom ofenzive na ruske položaje u okupiranoj južnoj regiji Herson.
Operater ukrajinske nuklearke pod ruskom kontrolom neće obustaviti rad
21.30 - Energoatom, ukrajinski državni operator nuklearne elektrane zanijekao je u četvrtak da bi mogao ugasiti veliku nuklearku koja se nalazi na području pod ruskom okupacijom ako Kijev više ne bude mogao upravljati njome.
Zelenskij: Rusi su napali samostan u kojem se skrivalo 300 ljudi, od čega 60 djece
21.27 - Kako prenosi Kyiv Independent, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij rekao je kako je u ruskom napadu na samostan u Sviatohirsku u regiji Donjeck, ubijeno četvero ljudi, a jednako toliko ih je ranjeno. Predsjednik kaže kako se u istom skrivalo 300 ljudi, od čega 60 djece. Zbog posljednjeg napada traži od UNESCO-a da iz organizacije izbaci Rusiju. Ministarstvo vanjskih poslova Ukrajine objavilo je snimku samostana na kojem je nakon napada izbio ogroman požar.
S druge strane, Rusi kažu kako su požar podmetnuli ukrajinski nacionalisti dok su se povlačili. Rusko ministarstvo obrane ističe kako je riječ o 79. zračnoj brigadi koja je pobjegla na jug, u smjeru Sidorova, mjesta pod ukrajinskom vlasti.
Nastavljaju se ruski napadi
20.28 - Nastavljaju se ruski napadi na mnogim mjestima diljem Ukrajine, objavile su ukrajinske snage.
"Zabilježeno je topničko granatiranje naselja u sjevernoj regiji Sumi i Černihiv, dok je nastavljena sustavna vatra na ukrajinske položaje u području Harkiva na sjeveroistoku", navodi se u priopćenju.
Proruska vlasti u okupiranoj regiji Zaporižje donijela odluku o nacionalizaciji
20.15 - Proruski dužnosnici u okupiranoj ukrajinskoj regiji Zaporižje objavili su da je izdana uredba o nacionalizaciji državne imovine u toj jugoistočnoj regiji.
Uredbu su potpisali dužnosnici koje je postavila Moskva, a odnosi se na strateške tvrtke, zemljište i prirodna bogatstva, citirala je tamošnju administraciju ruska novinska agencija RIA.
Papa najavio razgovor s ukrajinskim dužnosnicima radi mogućeg posjeta
19.36 - Papa Franjo rekao je u subotu da će se uskoro sastati s ukrajinskim dužnosnicima kako bi razmotrio mogućnost posjeta toj zemlji. Papa je otkrio svoje planove u razgovoru s djecom u jednom od vatikanskih dvorišta.
Ukrajinski dječak ga je upitao: "Možete li doći u Ukrajinu spasiti svu djecu koja tamo pate?" Osamdesetpetogodišnji Papa, koji koristi invalidska kolica zbog bolova u koljenu, odgovorio je da često misli na djecu u Ukrajini i želi posjetiti zemlju, ali mora izabrati pravi trenutak.
"Nije lako donijeti odluku koja bi mogla učiniti više štete nego koristi ostatku svijeta. Moram pronaći pravi trenutak da to učinim", rekao je, po transkriptu iz Vatikana. "Sljedeći tjedan primit ću predstavnike ukrajinske vlade, koji će doći ovamo na razgovore, na razgovore o mojem mogućem posjetu. Vidjet ćemo što će se dogoditi", rekao je Franjo. Rat u Ukrajini natjerao je Vatikan na delikatno diplomatsko djelovanje. Vatikan je ponudio posredovanje u sukobu, Franjo je nekoliko puta implicitno kritizirao ruskog predsjednika Vladimira Putina zbog invazije, ali nije ga imenovao. Koristio je i termine poput "neopravdana agresija" i "invazija" i izražavao žaljenje zbog strahota protiv civila.
Zapad naoružava, Rusija upozorava: Dolijevate ulje na vatru
18.43 - Rat u Ukrajini traje više od stotinu dana, a ruska vojska nije uspjela u prvotnim planovima zauzimanja Kijeva i "presijecanja" zemlje na pola. Ukrajinska vojska, u mnogome zahvaljujući velikoj pomoći Zapada, pruža snažan otpor, dok čelnici Ukrjaine poručuju da bi njihove snage mogle preći i u ofenzivu kada bi imale još neka odgovarajuća oružja. Primjerice, zapovjednik specijalih postrojbi u gradu Nikoajivu, Roman Kostenko, za Guardian je rekao da Ukrajincima nedostaju raketni sustavi velikog dometa i protuzračne baterije koje bi omogućile uzvratnu vatru. S druge strane, protuoklopni vođeni raketni sustavi Javelin, koje je SAD poslao Ukrajini, pokazali su se neučinkovitima jer su Rusi sakrili svoja oklopna vozila u mreži kanala za navodnjavanje iz sovjetskog doba.
Više čitajte OVDJE.
Ukrajina smatra da pregovori nemaju smisla dok se ruske trupe ne povuku
17.40 - Ukrajina je u subotu odbacila poziv francuskog predsjednika Emmanuela Macrona da "ne ponižava" Rusiju u ime diplomacije te kazala da nema smisla pregovarati dok se ruske vojne snage ne povuku. Macron, koji održava dijalog s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom od ruske invazije 24. veljače, u petak je ponudio posredovanje u ratu, upozorivši da ne treba ponižavati Moskvu kako bi vrata diplomatskog rješenja sukoba ostala otvorena.
Ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmitro Kuleba na Twitteru je odlučno odbacio Macronovu logiku, kazavši da takvi pozivi "mogu poniziti samo Francusku i bilo koju drugu zemlju koja uputi takav poziv".
"Rusija ponižava samu sebe, a bolje bi bilo da se svi usredotočimo na to kako Rusiju postaviti na njezino mjesto. To će nam donijeti mir i spasiti živote", rekao je.
Na pitanje o ponudi o posredovanju savjetnik ukrajinskog predsjednika Mikhailo Podoljak je odgovorio: "Dok ne dobijemo oružje u punoj količini, dok ne ojačamo svoju poziciju i dok ne potisnemo ruske vojne snage što je dalje moguće od granica Ukrajine, nema smisla voditi pregovore."
Ukrajina, koja tvrdi da je Rusija dosad okupirala oko 20 posto ukrajinskog teritorija sada dobiva više oružja od Zapada.
"Naše oružane snage spremne su za korištenje novoga oružja... i mislim da možemo krenuti u novu rundu pregovora s ojačane pozicije", rekao je u petak David Arakamia, ukrajinski zastupnik i član pregovaračkog tima.
Među ostalim, Sjedinjene Države će Ukrajini dati precizne raketne sustave HIMARS koji će njezinim borcima omogućiti ciljanje ruskih položaja s veće udaljenosti.
Pojavile se nove informacije o zarobljenim pripadnicima Azova: Kijev je u komunikaciji s njima
15.17 - Ukrajinske obavještajne službe su u komunikaciji sa zarobljenim pripadnicima pukovnije Azov koji su se krajem svibnja ove godine predali nakon opsade čeličane Azovstalj. "Kijev čini sve što može kako bi osiguralo njihovo oslobađanje, rekao je ukrajinski ministar unutarnjih poslova Denis Monastirskij kasno u petak navečer. "Preko njih (obavještajnih službi) saznajemo o uvjetima pritvora, ishrani i mogućnosti njihovog puštanja na slobodu. Svi znamo da će svi oni biti ovdje u Kijevu, a mi činimo sve što je moguće da to osiguramo", rekao je Monastirskij na ukrajinskoj televiziji.
Rusija je u svibnju priopćila da se gotovo 2000 Ukrajinaca predalo poslije završene zadnje borbe u ruševinama Mariupolja, gdje su tjednima izdržali u bunkerima i tunelima ispod čeličane Azovstalj. Kijev do svojih boraca želi doći kroz razmjenu zarobljenika. Neki visoki ruski dužnosnici zahtijevali su da se nekim vojnicima sudi. Kremlj je rekao da će se prema borcima koji su se predali postupati u skladu s međunarodnim standardima.
Generali Putinu pripremaju 'srčani udar'?
14.40 - Ruski predsjednik Vladimir Putin mogao bi postati žrtva vojnog puča koji bi izveli ruski generali bijesni zbog njegovog katastrofalnog upravljanja ratom u Ukrajini, piše The Sun koji spekulira s mogućim zaplotnjačkim scenarijem unutar zidina Kremlja. Prema tom scenariju, bolesnog bi Putina likvidirali pripadnici njegovog osobnog osiguranja, a smrt bi se prikrila službenom viješću da je preminuo zbog lošeg zdravlja, recimo od srčanog udara. No, tada bi na njegovo mjesto mogao doći neki još tvrdokorniji autokrat koji bi ponovno poslao trupe na Kijev, smatra britanski sigurnosni stručnjak dr. Robert Thornton s King's Collegea u Londonu. On smatra da ruski generali gube strpljenje s Putinom i žele da on ode.
Više čitajte OVDJE.
Macron: Ne smijemo poniziti Rusiju
12:56 - Francuski predsjednik Emmanuel Macron rekao je da se Rusiju ne smije ponižavati kako bi se, kada prestanu borbe u Ukrajini, moglo pronaći diplomatsko rješenje, dodajući kako vjeruje da će upravo Pariz odigrati posredničku ulogu u okončanju sukoba. Macron je nastojao održati dijalog s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom od početka ruske invazije na u Ukrajinu u veljači. No njegov stav su više puta kritizirali neki istočni i baltički partneri u Europi jer to vide kao potkopavanje napora da se Putina pritisne da sjedne za pregovarački stol.
"Ne smijemo poniziti Rusiju kako bismo onog dana kada borbe prestanu mogli izgraditi izlaznu rampu diplomatskim putem", rekao je Macron u intervjuu regionalnim novinama koji je objavljen subotu. "Uvjeren sam da je uloga Francuske da bude posrednička sila."
Macron je redovito razgovarao s Putinom od početka invazije u sklopu napora da se postigne prekid vatre i započnu vjerodostojni pregovori između Kijeva i Moskve.
"Mislim, i to sam mu rekao, da je napravio povijesnu i najveću pogrešku prema svom narodu, prema sebi i prema povijesti", rekao je Macron.
Francuska je vojno i financijski podržala Ukrajinu, ali Macron do sada nije bio u Kijevu kako bi ponudio simboličnu političku potporu poput drugih čelnika EU-a, što je Ukrajina očekivala.
Macron je rekao da nije isključio odlazak u Kijev. Pariz Kijevu šalje ofenzivno oružje, uključujući haubice Caesar preuzete iz zaliha francuske vojske. Macron je rekao da je zamolio proizvođače oružja da ubrzaju proizvodnju.
Kod Odese oboren ukrajinski vojni zrakoplov?
12:16 - Ruska strana tvrdi da su njezine snage oborile ukrajinski vojni transportni zrakoplov s oružjem i streljivom u blizini crnomorske luke Odesa, prenosi BBC. Također navode da je u raketnom napadu u istoj regiji pogođena baza "stranih plaćenika". Ranije su ukrajinski dužnosnici izvijestili da je na pdoručju Odese pogođeno jedno poljoprivredno dobro. Rusko ministarstvo obrane priopćilo je i da su ruski projektili pogodili centar za topničku obuku u ukrajinskoj regiji Sumi gdje su strani instruktori navodno obučavali ukrajinske vojnike.
Hrvatski dragovoljac: Zelenskij je iznevjerio Azov
11:25 - Denis Šeler, hrvatski dragovoljac koji se šest godina borio u Ukrajini, za Globus je govorio o pukovniji Azov čiji je svojedobno bio pripadnik. Upitan što misli kakva je sudbina zapovjednika Azova Denisa Prokopenka i njegovih suboraca koji su u ruskom zarobljeništvu, Šeler je kazao da se nada najboljem.
"Iskreno ne znam kakva mu je sudbina. Prilično je konfuzno bilo sve to oko predaje. Rusija ih sad ne može proglasiti teroristima i suditi im jer su zarobljeni na teritoriju Donecke oblasti, koja nije dio Rusije pa ruski sudovi tamo nemaju što tražiti, osim ako Rusija ne anektira to područje", kazao je.
Šeler je uvjeren da su ukrajinske vlasti na čelu s predsjednikom Volodimirom Zelenskim iznevjerile pripadnike Azova.
"Kad sam bio u Kijevu, u drugoj bojni, pričao sam s Bileckim, prvim zapovjednikom Azova, i drugim dečkima. Već tad je bilo puno upitnika jer Mariupolj je pao u okruženje u roku od tri dana od početka invazije. Netko je s ukrajinske strane skinuo minska polja kroz koja su Rusi prošli. Herson je praktički predan bez borbe. Melitopolj, Berdjansk bez ispaljenog metka. Čudno je sve to, tim više što nije tajna da je jedini tko je od početka opsade Mariupolja pomagao Azovu bio general Kiril Budanov, načelnik obavještajne službe Ministarstva obrane", rekao Šeler za Globus.
Za Zelenskog je rekao da ne bi glasao za njega da u Ukrajini ima pravo glasa.
"Iza njega stoji određena grupa oligarha koji pokušavaju ostvariti neke svoje interese. Zelenski je kriv što je Ukrajina sve ovo dočekala nepripremljena, i to ne samo zato što je poslije Nove godine ignorirao obavještajne podatke”, kazao je Šeler.
Ustvrdio je i da je politika Zelenskog bila antiukrajinska.
"Sjećam se da mu je prošle godine rejting bio na nekih 20 posto. Na početku rata iznenadilo me da je on uopće ostao u Ukrajini. No on nije imao drugi izbor. Popularnost mu je jako pala, puno je njegovih zastupnika uhvaćeno u korupciji i izbačeno je iz parlamenta", rekao je Šeler.
Krstareći projektil pao u okolicu Odese
10:23 - Krstareći projektil pao je na šire područje Odese na Crnom moru. Ruske snage izvele su u subotu ujutro raketni napad na poljoprivredno poduzeće u južnoj regiji Odese, rekao je lokalni dužnosnik. Prema prvim informacijama, dvije osobe su ranjene, rekao je Sergej Bratčuk, glasnogovornik ukrajinskih oružanih snaga u regiji.
Savjetnik Zelenskog: Rat bi mogao trajati još šest mjeseci
9:19 - Savjetnik ukrajinskog predsjednika Mihailo Podoljak rekao je da bi rat s Rusijom mogao trajati i do pola godine.
"Ovo bi se moglo odužiti još dva do šest mjeseci", rekao je predsjednikov savjetnik Podoljak u intervjuu za oporbeni ruski portal Medusa kasno u petak. Rekao je da je ključni faktor u trajanju rata količina zaliha oružja, a drugi je čimbenik raspoloženje u Europi, Ukrajini i Rusiji koje bi se moglo promijeniti tijekom vremena. Mirovnih pregovora bi moglo biti samo kad bi se situacija na terenu promijenila i kad Rusija više ne bude smatrala da može diktirati uvjete. Upozorio je da teritorijalni ustupci Rusiji neće okončati rat. Neki gradovi, poput Mariupolja i sada Sjeverodonjecka u kojima se vode najžešće borbe, zapravo više ne postoje, rekao je.
Podoljak je ruske gubitke do sada procijenio na ukupno 80.000 ljudi. To uključuje mrtve i ranjene iz redovne vojske, separatista i pripadnike plaćeničkih snaga Wagnera. Rekao je da su nakon katastrofalne početne faze rata za Moskvu, s do 1000 mrtvih u ratu dnevno, sadašnji gubici ruskih i ukrajinskih vojnika "usporedivi". Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij nedavno je naveo ukrajinske gubitke na do 100 mrtvih i 500 ranjenih dnevno.
Kijev: Oružjem sa Zapada preokrenut ćemo rat u svoju korist
9:12 - Ukrajinski dužnosnici računaju da će naprednim raketnim sustavima za koje su se Sjedinjene Države i Britanija nedavno obvezale preokrenuti rat u svoju korist, a ukrajinski vojnici već su počeli obuku na njima. Dok je ukrajinski otpor natjerao Putina da suzi svoj neposredni cilj na osvajanje cijele regije Donbasa, ukrajinski dužnosnici rekli su da on i dalje namjerava pokoriti cijelu zemlju. "Putinov glavni cilj je uništenje Ukrajine. On ne odustaje od svojih ciljeva, unatoč činjenici da je Ukrajina pobijedila u prvoj fazi ovog rata širokih razmjera", rekla je zamjenica ukrajinskog ministra obrane Hana Maljar za nacionalnu televiziju u petak.
'Nije realno da će Severodonjeck pasti u sljedeća dva tjedna'
9:09 - Ukrajina je priopćila da je ponovno zauzela dio tvorničkoga grada Sjeverodonecka koji je fokus ruske ofenzive za zauzimanje istočne regije Donbasa, te da bi ga mogla zadržati do dva tjedna, dok se borbe u subotu nastavljaju. Serhij Gajdaj, guverner pokrajine Luhanska, izjavio je u petak nacionalnoj televiziji da su ukrajinske snage ponovno zauzele 20 posto teritorija koje su izgubile u Sjeverodonecku.
"Nije realno" da će grad pasti u sljedeća dva tjedna iako su raspoređena ruska pojačanja, rekao je. "Čim budemo imali dovoljno zapadnog dalekometnog oružja, potisnut ćemo njihovo topništvo s položaja. A onda će, vjerujte mi, rusko pješaštvo samo pobjeći", rekao je Gajdaj.
Njegova tvrdnja o ukrajinskom napredovanju nije se mogla odmah provjeriti. Novinari Reutersa su u četvrtak u Sjeverodonecku potvrdili da Ukrajinci još uvijek drže dio grada.
Ukrajinska vojska priopćila je u subotu da je Rusija pojačala svoje snage i da je upotrijebila topništvo za izvođenje "jurišnih operacija" u gradu. No, ruske snage povukle su se nakon neuspjelih pokušaja napredovanja u obližnjem gradu Bahmutu čime bi prekinule pristup Sjeverodonecku, stoji u priopćenju. U ratu u Ukrajini, koji traje dosad 100 dana, poginuli su deseci tisuća ljudi, milijuni su protjerani iz svojih domova, a globalno gospodarstvo je poremećeno.
Rusi okupljaju snage za novi napad na Slavjansk
8:33 - Rusi okupljaju veće snage za novi napad na Slavjansk, tvrde izvori iz ukrajinske vojske. Ruske jedinice pojačavaju se na prilazima Slavjansku pripremajući se za nastavak ofenzive prema tom gradu na istoku Ukrajine. Susjedni Kramatorsk najveće je urbano područje u Donjecku koje je još uvijek pod kontrolom Ukrajine.
Glavni stožer ukrajinske vojske priopćio je u petak da Rusi koncentriraju snage - do 20 bataljunskih taktičkih skupina, na tom području. Rusi su prethodnih dana bezsupješno pokušali pokrenuti napade na dva grada sjeverno i sjeverozapadno od Slavjanska - Barvinkov i Svjatohirsk.
Ukrajinska vojska: Rusija otima ukrajinsku djecu
8:28 - Rusija otima ukrajinsku djecu - navodi se u priopćenju Stožera Oružanih snaga Ukrajine. "Otmica djece je drugi od šest zločina koje Rusija čini nad djecom Ukrajine.
Preko 234 tisuće mladih ukrajinskih državljana Rusija je prisilno deportirala na svoj teritorij i teritorij Bjelorusije, te prisilno preselila unutar privremeno okupiranih teritorija Ukrajine - tvrde.
U pitanju su, kažu, posebni "ilegalni dogvoori" Ministarstva obrazovanja Ruske Federacije si okupacijske uprave privremeno okupiranih teritorija Donjecke i Luhanske oblasti. Ovakvim "ilegalnim dogovorima" planira se u ruske obitelji prebaciti ilegalno deportiranu ukrajinsku siročad.
Ruski krenuli u protunapad pa se povukli
8:20 - Ukrajinska vojska priopćila je da je Rusija ojačala svoje trupe i uz podršku topništva krenula u protunapad u Severodonjecku. No, pokušaj protunapada u obližnjem gradu Bahmutu nije uspio i ruskim je snagama onemogućen pristup Severodonjecku iz tog smjera, priopćila je ukrajinska vojska.
UN: 14 milijuna Ukrajinaca napustilo domove
8:15 - Čak 14 milijuna Ukrajinaca bilo e prisiljeno napustiti svoje domove od veljače, kada je započela ruska invazija. Većinom je riječ o ženama i djeci - rekao je koordinator UN-a za Ukrajinu Amin Awad.
Kazao je da razmjer i brzina njihova raseljavanja nije dosad zabilježena u povijesti.
Putin dao intervju, okrivljuje Europu i SAD
8:10 - Predsjednik Rusije Vladimir Putin za državnu televiziju Rusija 1 dao je veliki intervju u kojem je procijenio situaciju u energetskom sektoru. Objasnio je kako su nakon početka specijalne operacije u Ukrajini Sjedinjene Države i Europa počele poduzimati korake koji su pogoršali situaciju u sektoru hrane i proizvodnji gnojiva.
Putin je opovrgnuo da Moskva sprečava ukrajinske luke da izvoze žito, okrivljujući Zapad za rastuće globalne cijene hrane.
"Sada vidimo pokušaje da se odgovornost za ono što se događa na svjetskom tržištu hrane, problemi koji se pojavljuju na ovom tržištu prebace na Rusiju", rekao je na nacionalnoj televiziji.
Rekao je da bi najbolje rješenje bilo da se ukinu zapadne sankcije ruskom savezniku Bjelorusiji i da Ukrajina izvozi žito preko te zemlje.
Više o tome pročitajte OVDJE.
Macron: Putin učinio povijesnu pogrešku
8:05 - Francuski predsjednik Emmanuel Macron ocijenio je u petak da je njegov ruski kolega Vladimir Putin napravio "povijesnu i najveću pogrešku" kada je napao Ukrajinu, zbog čega je danas "izoliran". "Mislim, i to sam mu rekao, da je napravio povijesnu i najveću pogrešku prema svom narodu, prema sebi i prema povijesti", rekao je Macron, stotog dana rata, u razgovoru za francuski regionalni medij.
"Mislim da je izoliran. Jedna je stvar zatvoriti se u izolaciju, a izaći iz nje je teško", istaknuo je Macron. Francuski predsjednik je opetovao da "Rusiju ne treba ponižavati" - što je loše primljeno na istoku Europe - "kako bismo joj, čim borbe prestanu, mogli diplomatskim putem omogućiti izlazak" iz te situacije.
Kod Severodnjecka ranjeni novinari Reutersa
8:00 - Dvojica Reutersovih novinara su ranjena, a vozač ubijen u petak kada je na njihovo vozilo zapucano na putu u grad Sjeverodoneck na istoku Ukrajine. Fotograf Aleksander Ermočenko i kamerman Pavel Klimov vozili su se u automobilu koji su im dale ruske snage na dijelu ceste pod njihovom kontrolom između Sjeverodonecka i Rubižna, deset kilometara sjeverno. Reuters nije mogao potvrditi identitet vozača kojega su proruski separatisti dodijelili novinarima. Ermočenko i Klimov su prebačeni u bolnicu u Rubižnu, prvi ima ranu od šrapnela, a drugi prijelom ruke. Rusija je proteklih tjedana sve snage usmjerila u bitku za Sjeverodoneck, posljednje veće naselje pod ukrajinskom kontrolom u pokrajini Luhansku.