ZAPAD NAORUŽAVA /

Pakleno bojište: Ovo su moćna oružja kojima se Ukrajina odupire Rusima; Reakcija Kremlja ne sluti na dobro: 'Dolijevate ulje na vatru'

Image
Foto: Screenshot/YouTube

Ukrajinski čelnici poručuju da bi njihove snage mogle preći i u ofenzivu kada bi imale još neka odgovarajuća oružja. Primjerice, kažu da im nedostaju raketni sustavi velikog dometa i protuzračne baterije koje bi omogućile uzvratnu vatru

4.6.2022.
18:28
Screenshot/YouTube
VOYO logo

Rat u Ukrajini traje više od stotinu dana, a ruska vojska nije uspjela u prvotnim planovima zauzimanja Kijeva i "presijecanja" zemlje na pola. Ukrajinska vojska, u mnogome zahvaljujući velikoj pomoći Zapada, pruža snažan otpor, dok čelnici Ukrjaine poručuju da bi njihove snage mogle preći i u ofenzivu kada bi imale još neka odgovarajuća oružja. Primjerice, zapovjednik specijalih postrojbi u gradu Nikoajivu, Roman Kostenko, za Guardian je rekao da Ukrajincima nedostaju raketni sustavi velikog dometa i protuzračne baterije koje bi omogućile uzvratnu vatru. S druge strane, protuoklopni vođeni raketni sustavi Javelin, koje je SAD poslao Ukrajini, pokazali su se neučinkovitima jer su Rusi sakrili svoja oklopna vozila u mreži kanala za navodnjavanje iz sovjetskog doba.

"Naše protutenkovsko oružje ih ne vidi. Ako nam naši saveznici daju tešku artiljeriju i napredne sustave poput MRLS-a, mogli bi pobijediti i vratiti okupirana područja", kazao je Kostenko. Donismo pregled najubojitijih oružja koje je Zapad do sada poslao Ukrajini ili tek namjerava poslati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
DUH PHOENIX /

Amerikanci šalju Ukrajincima misteriozno oružje koje još nije korišteno u borbi: 'Nevidljiva kamikaza' tražit će Ruse po Donbasu

Image
DUH PHOENIX /

Amerikanci šalju Ukrajincima misteriozno oružje koje još nije korišteno u borbi: 'Nevidljiva kamikaza' tražit će Ruse po Donbasu

Raketni sustav MLRS

Američki predsednik Joe Biden rekao je da će Ukrajini u sljedećoj tranši oružane pomoći poslati naprednije raketne sustave poput MLRS-a. Riječ je o raketnom sustavu srednjeg dometa, a u novoj američkoj pošiljci oružja vrijednoj oko 700 milijuna dolara, uz MLRS bit će i helikopteri, već spomenuti Javelini, taktička vozila, rezervni dijelovi i druga oprema. SAD želi opskrbom Ukrajine naprednjinm oružjem i streljivom dati priliku da kasnije ostvare bolju poziciju za pregovaračkim stolom. No, Biden je napomenuo kako Ukrajini Washington neće slati raketne sustave kojima bi mogli gađati teritorij Rusije. Stoga je odabran sustav srednjeg dometa, a Ukrajinci su navodno dali jamstva da ih neće koristiti blizu ruskog teritorija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Raketni sustav HIMARS

SAD planira Ukrajiniposlati i raketni sustav velike pokretljivosti (HIMARS), koji postavljen na kamion može nositi spremnik sa šest raketa srednjeg dometa.

Osnovno oružje i streljivo

Prema neprofitnom portalu Conversation, oružje koje je Zapad od početka rata poslao Ukrajini može se podijeliti u četiri kategorije: osnovno oružje i streljivo, projektili, ofenzivni dronovi i artiljerijsko oružje. Što se tiče tradicionalnog oružja, SAD i saveznice su poslale više od 50 milijuna komada streljiva za razne vrste oružja. Bez osnovnog oružja obrana zemlje bila bi nemoguća, a i isporuka istog je najjednostavnija.

Javelini i Stingeri

Ukrajina je dobila i protutenkovske, proturačne i protubrodske rakete. SAD su do sada dostavile oko 7000 komada protuoklopnih raketa Javelin, koje su jednostavne za upotrebu. Prednost Javelina je, kažu vojni stručnjaci, jer vojnik odmah nakon ispaljivanja može brzo pobjeći u zaklon. Ekvivalent Javelinima su rakete “stinger”, dovoljno lagane da ih može nositi i koristiti edna osoba. Stingeri mogu pogoditi ciljeve na udaljenosti do 8 kilometara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tenkovi Leopard

Njemačka je najavila slanje Ukrajini svojih tenkova Leopard namijenjenih protuzračnoj obrani. Iznimno su brzi i mogu gađati avione na udaljenosti do 16 kilometara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lansirni sustav S-300

Lansirni sustav S-300 prvotno je bio razvijen u Sovjetskom Savezu. Ima domet do 200 kilometara, a Ukrajini ga je poslala Slovačka.

Image
Foto: Profimedia

Balistički sustav s-300

Dronovi

Ukrajina koristi tzv. napadačke dronove iz SAD-a i Turske za uništavanje ruskih tenkova i artiljerije. Američki dron Switchblade dug je 2 metra i težak oko tri kilograma. Osim što može gađati tenkove, može se koristiti i kao "mamac" za odvraćanje ruske proturaketne obrane. SAD razmatraju i slanje naprednijih dronova poput MQ-9 Reaper koji se može upravljati i s 1600 kilometara udaljenosti. Na bojištu su također i turski dronovi Bayraktar.

Peskov: Ruska vojska poduzima sve mjere

Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov optužio je SAD da, isporukom oružja Ukrajini, 'dolijevaju ulje na vatru' u sukobu i potvrđuju namjeru da se bore do poslijednjeg Ukrajinca.

"Tu nema ništa novoga. Vjerujemo da SAD namjerno i marljivo dolijevaju ulje na vatru. SAD se, očigledno, zaista drži pravca borbe s Rusijom do posljednjeg Ukrajinca", naveo je Peskov komentirajući planove Washingtona o slanju višecijevnih bacača raketa Ukrajini. On je dodao da ruska vojska poduzima sve mjere kako bi umanjila rizike u slučaju da Ukrajina dobije ovo oružje od SAD-a. Peskov je naglasio da Moskva ne vjeruje tvrdnjama Kijeva da neće ispaljivati rakete na ruski teritorij.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo