'POVIJESNI DAN' /

Neobičan prizor u Sinju: Lokomotiva teška 40 tona prošla na labudici kroz grad

Ovo je povijesni dan. Tako je načelnik Dicma nazvao dolazak jedne lokomotive u njegovu općinu nakon više od šest desetljeća. Nazivali su je rera - po uskotračnoj željeznici koja je od početka 20-og stoljeća povezivala Sinj i Split. No, više nikad neće voziti

Mario Jurič

Mario Jurič

13.12.2024.
20:01
VOYO logo

Neobičan prizor danas u Sinju. Lokomotiva teška 40 tona umjesto na tračnicama vozi se labudicom i prolazi kroz grad. Nakon više od šest desetljeća rera, kako je ovdje zovu, opet je u cetinskom kraju.

"Ja sam sretan što je ova stara lokomotiva serije kakva je saobraćala na relaciji Split-Sinj šta je stigla u Cetinski kraj", kaže Toni Paštar iz Sinja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rera poput ove prometovala je od 1903. do 1962. Postala je simbol cetinskog kraja zajedno sa sinjskom Gospom i alkom. No, ova parna lokomotiva izgrađena u Đuri Đakoviću ipak više neće tračnicama, već će biti dio Tematskog parka u Dicmu. Otkupili su je za više od 300 tisuća eura Županija i Općine Klis i Dicmo.

Image
BULJ ZA LEGALIZACIJU /

Sinj kao Amsterdam!? Zamislite ovo: Nakon Alke, svi turisti odlaze zapaliti - joint

Image
BULJ ZA LEGALIZACIJU /

Sinj kao Amsterdam!? Zamislite ovo: Nakon Alke, svi turisti odlaze zapaliti - joint

Povijesni dan

"Ovo je jedan povijesni dan za Splitsko-dalmatinsku županiju i Hrvatsku jer se rera vratila nakon 62 godine u Dicmo. Svi znamo da je prozvana ferata ili rera po našem pučkom pjevanju drago mi je što smo tu reru, a prošli smo trasom kuda je vozila, vratili nazad", kaže načelnik Općine Dicmo Petar Maretić (NLM).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Željeznička pruga od Sinja do Splita bila je duga 45 kilometara. Vlak, to jest rera, kretala se oko 20 kilometara na sat.

"Ferata je značila život sve u tom životu kad kažem život značila je sve, ona nikad nije nestala, ostale su njene stanice, trasa, ostala je priča u narodu", kaže komunalni redar Joško Bilokapić.

Trebao bi niknuti interpretacijski centar

Lokomotiva se nalazila u BiH. Sinjanima ju je obećao i gradonačelnik Miro Bulj, no sada je završila u Dicmu.

"Mislimo da je dobro bez obzira gdje se nalazila da se nalazi na našem području pozdravljamo da je došla. Voljeli bi da je tu jer se u Sinju nalazio glavni kolodvor a u Dicmu je bila jedna od postaja", kaže direktorica Turističke zajednice grada Sinja Monika Vrgoč.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Naša ferata će biti prikazana uz cestu D1 gdje je naša željeznička postaja i tu ćemo u budućnosti imati jedan interpretacijski centar", kaže načelnik Maretić.

Za nekoliko dana će je moći vidjeti svi koji se žele prisjetiti nekih dobrih starih vremena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo