Kremlj, suočen s ne tako velikim napretkom na prvim crtama u Ukrajini, pojačao je aktivnosti na onome što najbolje zna još od vremena Sovjetskog Saveza – propagandi.
Ta je propaganda vidljiva i u zemljama regije - u nacionalnim medijima se izmjenjuju 'stručnjaci' i 'analitičari', često sumnjivog znanja i stručnih referenci. Zaključak ovakvih “specijalnih emisija” uvijek je po diktatu samog Kremlja – “Rusija je već pobijedila” – i tako je već više od godinu i pol dana.
Putinov kineski propagandni kanal
Inače, propagandisti Kremlja i njihovi "kolege" hakeri, koji su često iz službi FSB-a i GRU-a, u kineskoj aplikaciji TikTok pronašli su idealan kanal za širenje svojih "istinitih tvrdnji".
TikTok je u vlasništvu hongkonške tvrtke 'Byte Dance' koja ima i 'sestrinsku' aplikaciju 'Douyin' za domaće tržište. Tako je od početka ruske agresije na Ukrajinu na TikToku otvoreno više od 150 tisuća 'bot' računa koji pomoću softvera 'kloniraju' lažne korisnike, često nazivane 'botovima'. Zanimljivo je da su te snimke kasnije desničarski i proruski tabloidi, kako u Europi tako i na Balkanu, koristili kao 'vjerodostojne izvještaje'. Kremlju nije toliko važno da te 'vijesti' budu potkrijepljene činjenicama, koliko im je važno prenijeti poruku 'Putin je dobar, Zapad je loš'.
'Putin se vraća na Balkan'
Zanimljivo je i da proruski aktivisti na Balkanu imaju 'posebne' poruke za domaće TikTok korisnike - 'Rusi će osloboditi Kosovo', 'Putin se vraća na Balkan' - samo su neki od naslova video klipova. . .
Uz sve to, isječci 'Kremlja' s TikToka kopiraju se i na YouTube, u odjeljak 'Shorts' te u odjeljak 'Stories' na Facebooku, gdje imaju daleko manje pregleda od 'kineskog kanala'. Inače, zbog širenja kineske i ruske propagande TikTok je zabranjen na službenim uređajima u SAD-u i Europskoj uniji. TikTok je već dvije godine potpuno zabranjen u Indiji, zemlji članici BRICS-a koja je (barem na papiru) ruski saveznik.
POGLEDAJTE VIDEO Ovaj skromni grob je mjesto gdje je pokopan moćni šef ruskih plaćenika od kojeg je strahovao i sam Putin