Misle li ozbiljno ili ne, Mađari ipak prečesto spominju mogućnost prodaje svog velikog udjela u INI. Vlada želi donijeti Zakon koji će regulirati potencijalnu prodaju pravnim osobama izvan europske Unije. Premijer kaže da Vlada to radi jer želi kontrolirati eventulanu prodaju dionica.
"Mi smo vlasnici 45 posto a MOL je vlasnik 49 posto i to može prodati i prema tome nije nam svjedeno ukoliko se to dogodi’’, kaže hrvatski premijer Zoran Milanović.
Dok se novi Zakon o privatizaciji INA-e već kroji u Banskim Dvorima koplja se oštre i pred Glavnom Skupštinom. Posvađani partneri i najveći dioničari INA-e na njoj će članovima Uprave i Nadzornog Odbora dati ili uskratiti povjerenje. Vlada je najavila da će podržati vodstvo, posebice hrvatske članove.
Prema neslužbenim informacijama MOL na Glavnoj skupštini ne planira dati povjerenje nekim članovima NO-a i Uprave. Ako se to dogodi, to će vjerojatno biti još jedan taktički potez MOL-a u pregovorima sa Vladom.
Pregovori se uskoro trebaju nastaviti. A glavna točka bit će promjena modela upravljanja koji bi hrvatskoj strani trebati dati više moći. MOL bi nedavanjem povjerenja hrvatskim članovima Uprave taktički dobio na vremenu. No iz Vlade poručuju da Hrvatsku ništa ne može spriječiti da opet na pozicije postavi iste ljude.
"Nema razloge da se hrvatskim članovima iz Uprave ne da razrješnica. Ako se to dogodi to će biti neočekivani potez od strane MOL-a, pogotovo pošto je hrvatska strana već izjavila da će dati razrješnicu članovima uprave", prokomentirao je bivši predsjednik INA-e , Davor Štern.
Davanje razrješnice smatra se davanje povjerenja. No MOL-u vrijeme za šefovanje INA-om čini se polako ističe jer se u Hrvatskoj očekuje da Državno odvjetništvo zatraži suspenziju mađarskih upravljačkih prava zbog Sanderove pravomoćne presude.