Statistike Ministarstva unutarnjih poslova ne otkrivaju promjenu kada je riječ o omiljenim markama automobila hrvatskih kradljivaca. Naglasak je i dalje na njemačkim vozilima, uz Volkswagen kao omiljenu metu. Ipak, sve su češće krađe katalizatora, a tu marka vozila ne igra ulogu, osim ako je riječ o "poslu po narudžbi".
'Rudarenje' na parkiralištima
Ovaj pojava je prvi put registrirana sredinom 2020. godine u Primorsko-goranskoj županiji. Otada se raširila po cijeloj zemlji. Policija je uspješno zaustavila nekoliko lopova, no "rudarenje" na parkiralištima je uzelo maha. Naime, lopovi zapravo traže vrijedne plemenite metale, platinu i paladij, skrivene u katalizatorima, naročito starijih, vozila. Na cijeni su pogotovo katalizatori za dizelska vozila i ona starija od 20 godina. Lopovi po katalizatoru mogu dobiti od nekoliko stotina do nekoliko tisuća kuna.
Prave zaštite od krađe nema, osim parkiranja automobila na dobro osvijetljenom mjestu. Niti jedan alarm ne pomaže, pa vlasnici automobila često otkriju da nešto nije u redu tek kad čuju jaku buku ispuha ili imaju problema s paljenjem motora, piše Autoklub.
Sve više krađa
Policija je evidentirala krađe katalizatora u Zagrebu, Osijeku, Bjelovaru, Karlovcu, Varaždinu, Stubičkim Toplicama, Daruvaru, Velikom Grđevcu... Prošlog je rujna tako zagrebačka policija uhvatila na djelu jednog "ljubitelja" katalizatora kako s pilom i plijenom u rukama trči ulicom u četiri sata ujutro. Dvojica su dolijala sredinom prosinca, a policija ih tereti za krađu čak četiri katalizatora s vozila u Dugavama i Utrinama.
Isti se slučaj dogodio i protekle srijede oko 6:45 ujutro. Netko je skinuo katalizator s automobila na parkiralištu u Cehovskoj ulici u Varaždinu te vlasnika oštetio za nekoliko tisuća kuna, piše Danica.hr. Vlasnik automobila u Stubičkim Toplicama, pak, tvrdi da su mu “odrezali katalizator i dio auspuha na parkiralištu nasuprot bolnice”. Nestali su i katalizatori s dva auta na širem bjelovarskom području, ali i s Golfa u Velikom Grđevcu.