IZBJEGAVAJTE IH /

Ove namirnice na blagdanskom stolu donose nesreću: Jedna od njih sigurno je na vašem meniju

Image
Foto: Shutterstock

Prema starim vjerovanjima, određene namirnice na blagdanskom stolu mogu prizvati nesreću u nadolazećoj godini

21.12.2024.
12:52
Shutterstock
VOYO logo

Božić je vrijeme kada se obitelji okupljaju oko bogato postavljenog stola, no prema brojnim praznovjerjima, određene namirnice bi trebalo izbjegavati kako ne bismo prizvali nesreću u nadolazećoj godini. Iako mnogi danas ne vjeruju u praznovjerja, zanimljivo je istražiti koja su se vjerovanja zadržala kroz stoljeća.

Image
OBRATITE POZORNOST /

Ovih pet stvari nikako ne biste trebali pokloniti nekome za Božić: Prema vjerovanjima, donose nesreću

Image
OBRATITE POZORNOST /

Ovih pet stvari nikako ne biste trebali pokloniti nekome za Božić: Prema vjerovanjima, donose nesreću

Morski plodovi koje treba izbjegavati

Jastozi i rakovi

Prema dugogodišnjem vjerovanju, jastoge i rakove trebalo bi izbjegavati tijekom božićnih blagdana. Razlog je njihovo kretanje unatrag, što simbolizira nazadovanje u životu. Vjeruje se da konzumacija ovih morskih plodova može dovesti do "nazadovanja" u sreći i napretku tijekom naredne godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riba

Iako je riba tradicionalno božićno jelo u nekim krajevima, određena praznovjerja upozoravaju da bi je trebalo izbjegavati. Vjerovanje kaže da će sreća "otplivati" zajedno s ribom, baš kao što ribe plivaju kroz vodu.

Image
Foto: Shutterstock

Perad i druge namirnice koje donose nesreću

Piletina i ostala perad

Perad se također nalazi na listi namirnica koje bi trebalo izbjegavati tijekom božićne večere. Razlog je što kokoši čeprkaju unatrag, što se ponovno povezuje s nazadovanjem u životu. Također, ptice mogu odletjeti, pa se vjeruje da će tako i sreća "odletjeti" od kuće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Alkoholna pića

Prema nekim tradicijama, alkohol se ne bi trebao konzumirati na Badnju večer. Ovo vjerovanje posebno je izraženo u zemljama istočne Europe, gdje se smatra da alkohol može narušiti svetost božićnog vremena.

Image
Foto: Shutterstock

Što servirati umjesto toga?

Umjesto spomenutih namirnica, tradicionalna božićna trpeza trebala bi sadržavati ova četiri jela.

Devet različitih jela koja simboliziraju obilje i raznolikost, uključujući tople i hranjive juhe koje griju tijelo i dušu, slatki kruh premazan medom koji predstavlja slatkoću života, te raznovrsno svježe i sušeno voće koje donosi bogatstvo vitamina i simbolizira plodnost u nadolazećoj godini.

Ovaj broj jela nije slučajan - devet se smatra sretnim brojem u mnogim kulturama i tradicijama, a vjeruje se da konzumiranje devet različitih namirnica tijekom božićne večere osigurava sreću, zdravlje i prosperitet u svim aspektima života tijekom narednih dvanaest mjeseci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Božićni puding, tradicionalni desert koji se priprema nekoliko tjedana prije Božića, ima posebno mjesto u blagdanskim običajima. Prema dugogodišnjoj tradiciji, ovaj bogati kolač mora se miješati od istoka prema zapadu, tako da prati putanju sunca.

Vjeruje se da ovaj ritual donosi sreću i prosperitet u nadolazećoj godini. Svaki član obitelji trebao bi barem jednom promiješati smjesu, izgovarajući pritom želju. Ovaj običaj ujedinjuje obitelj u pripremi blagdanske poslastice, te stvara posebnu atmosferu iščekivanja i radosti. Konačni rezultat je ukusan, gusti puding prepun suhog voća i orašastih plodova, često preliven toplim umakom od brandyja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Domaći kolači neizostavan su dio božićne trpeze i simbol topline obiteljskog doma. Ovi slatki zalogaji, pripremljeni s ljubavlju i pažnjom, nose u sebi posebnu čar blagdanskog vremena. Tradicionalni recepti, često prenošeni s generacije na generaciju, stvaraju nezaboravne mirise koji se šire kućom, te bude nostalgična sjećanja na prošle Božiće.

Bilo da se radi o medenjacima ukrašenim šarenim glazurama, vanili kiflicama posutim šećerom u prahu ili bogatim orasima, svaki kolač priča svoju priču i doprinosi stvaranju blagdanske atmosfere.

Priprema ovih slastica često je i prilika za okupljanje obitelji, gdje se uz smijeh i razgovor prenose vještine i tradicije mlađim članovima, čime se dodatno učvršćuju obiteljske veze.

Tradicionalnu puricu s mlincima, jelo koje je postalo sinonim za blagdanski stol u mnogim hrvatskim domovima. Ova kombinacija sočnog mesa i mekih, tankih listova tijesta predstavlja savršen spoj okusa i tekstura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Purica, pažljivo pripremljena i pečena do zlatno-smeđe boje, svojim mirisom ispunjava dom i budi uspomene na prošle blagdane. Mlinci, tradicionalni prilog od tanko razvučenog i pečenog tijesta, upijaju sokove od pečenja, tako što stvaraju bogat i harmoničan okus.

Ovaj klasični božićni obrok hrani tijelo i dušu, te povezuje generacije kroz zajedničku gastronomsku tradiciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Shutterstock

Dodatna pravila za božićnu večeru

Za sreću u nadolazećoj godini, važno je pridržavati se i određenih pravila.

Prvo od njih je da stol mora biti postavljen za paran broj gostiju, što je tradicija koja se temelji na vjerovanju da neparan broj donosi nesreću. Ovo praznovjerje potječe iz drevnih vremena kada se smatralo da parni brojevi simboliziraju ravnotežu i harmoniju.

Stoga, prilikom postavljanja božićnog stola, obitelji često pažljivo broje tanjure i pribor za jelo kako bi osigurale da je sve u parovima, čime se navodno priziva sreća i blagostanje u nadolazećoj godini.

Također, postoji i vjerovanje da bi uvijek treba imati jedan dodatni tanjur za neočekivanog gosta, što je običaj koji simbolizira gostoljubivost i otvorenost doma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovaj dodatni tanjur predstavlja spremnost domaćina da ugosti bilo koga tko bi mogao pokucati na vrata tijekom blagdana, bilo da se radi o putniku u nevolji, usamljenom susjedu ili čak duhovima predaka koji prema nekim vjerovanjima posjećuju svoje obitelji tijekom božićnog vremena. Postavljanje ovog "praznog tanjura" također služi kao podsjetnik na one koji nisu u mogućnosti biti s nama tijekom blagdana, potičući osjećaj zahvalnosti i suosjećanja.

Stolica koja je okrenuta leđima prema vratima mora ostati prazna tijekom božićne večere. Ovo praznovjerje temelji se na drevnom vjerovanju da prazna stolica okrenuta prema vratima štiti ukućane od zlih duhova koji bi mogli pokušati ući u dom tijekom blagdana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također se smatra da ova prazna stolica simbolizira dobrodošlicu za duše preminulih članova obitelji koji možda žele sudjelovati u proslavi. Neki vjeruju da sjedenje na ovoj stolici može donijeti nesreću, pa je stoga važno upozoriti goste da je izbjegavaju.

Ovaj običaj, iako možda djeluje neobično modernim obiteljima, i dalje se poštuje u mnogim domovima kao način očuvanja tradicije i stvaranja osjećaja povezanosti s prošlim generacijama.

Svi ukućani trebali bi zajedno ustati od stola nakon večere, što je običaj koji simbolizira jedinstvo i zajedništvo obitelji. Ovaj ritual ima dublje značenje - vjeruje se da zajedničko ustajanje osigurava da će obitelj ostati povezana i složna tijekom cijele nadolazeće godine.

Također, prema nekim tumačenjima, ovaj čin predstavlja poštovanje prema hrani i zahvalnost za obilan obrok. Važno je napomenuti da nitko ne bi trebao napustiti stol prije nego što svi završe s jelom, jer se to smatra nepristojnim i može donijeti nesreću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stoga, bez obzira na to koliko je večera bila obilna ili koliko su razgovori bili zanimljivi, završetak obroka treba biti zajednički čin koji dodatno učvršćuje obiteljske veze.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo
Još iz rubrike