Kaotični svemir / Kao da je vrazi gone: Nećete vjerovati kojom se brzinom kreće ova crna rupa!

Image
Foto: Thinkstock/Ilustracija

Udaljena je čak 230 milijuna svjetlosnih godina od Zemlje

20.3.2021.
15:15
Thinkstock/Ilustracija
VOYO logo

Supermasivne crne rupe obično su središnji dio galaksija. imaju masu nekoliko milijuna, ako ne i milijardi puta veću odnašeg Sunca. Astronomi ih vole proučavati, a sada su uočili jednu ogromnu i, što je neobično, izuzetno brzu kako prolazi kroz svoju galaksiju. Uočiti takvu crnu rupu nije lako.

Kako stoji u istraživanju objavljenom u akademskom časopisu The Astrophysical Journal, znanstvenici su proučavali supermasivne crne rupe u deset galaksija. Devet od njih nisu pokazivale nikakve neuobičajene karakteristike, a daljnjim proučavanjem galaksije J0437+2456 utvrđeno je da ista sadrži veliku crnu rupu koja se pomiče brzinom od čak 180.000 kilometara na sat.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
To nije bio početak /

Postojao je još jedan svemir prije Velikog praska, a njegova tajna krije se u - crnim rupama

Image
To nije bio početak /

Postojao je još jedan svemir prije Velikog praska, a njegova tajna krije se u - crnim rupama

"Obično ne očekujemo da se supermasivne crne rupe pomiču, najčešće "sjede" na istom mjestu", ustvrdio je dr. Dominic Pesce iz Opservatorija Harvard Collegea i Smithsonian Astrophysical Observatory iz SAD-a u danoj izjavi.

"Takve crne rupe su toliko teške da ih je teško i pokrenuti. Zamislite koliko je teško udariti kuglu za kuglanje da bi se pokrenula za razliku od nogometne lopte, imajući na umu da je kugla za kuglanje veličine nekoliko puta mase našeg Sunca."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Znanstvenici imaju dvije hipoteze o tome što su vidjeli pri proučavanju.

"Možda promatramo ono što je nastalo kada su se dvije supermasivne crne rupe spojile", naveo je Jim Condon, radio astronom na Nacionalnom opservatoriju za radio astronomiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Alternativa je da je druga crna rupa bila uključena u taj proces, no ne spajanjem. Dvije supermasivne crne rupe možda kruže jedna oko druge. 

"Znanstvenici teško pronalaze takve crne rupe", izjavio je Pesce. "Ono što mi vidimo u galaksiji J0437+2456 jest jedna crna rupa, dok je druga sakrivena od naših detektora radio signala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Više istraživanja ove galaksije, locirane 230 milijuna svjetlosnih godina od Zemlje, bit će potrebno kako bi saznali što je potaknulo ovu supermasivnu crnu rupu na ovako brzo putovanje.

TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo