DARK KNIGHT /

Misterij Mračnog viteza: Drevni vanzemaljski satelit ili teorija zavjere?

Iako ne postoje znanstveni dokazi koji bi potvrdili postojanje drevnog vanzemaljskog satelita u Zemljinoj orbiti, priča o Mračnom vitezu i dalje intrigira ljude širom svijeta

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx

Misteriozni satelit poznat kao "Mračni vitez" (eng. Dark Knight) već desetljećima zaokuplja maštu ljubitelja teorija zavjere, astronoma i istraživača svemira. Mnogi tvrde da se radi o "drevnom vanzemaljskom satelitu" koji orbitira oko Zemlje, a priča o njemu prvi put je stekla popularnost u medijima 1970-ih godina. Unatoč tome što do danas ne postoje konkretni dokazi koji bi potvrdili njegovo postojanje kao vanzemaljskog objekta, teorije o njemu i dalje su prisutne, osobito na internetu i društvenim mrežama.

Misterij ovog satelita rezultat je nekoliko nepovezanih događaja koje su istraživači i teoretičari zavjera s vremenom spojili u jednu intrigantnu priču. Prvi izvještaji o nepoznatim objektima u Zemljinoj orbiti potječu iz 1954. godine, kada su američki mediji pisali o neidentificiranim satelitima, iako tada niti SAD niti SSSR još nisu lansirali vlastite satelite – što je dodatno potaknulo spekulacije o mogućem vanzemaljskom podrijetlu objekata.

Godine 1960. američka mornarica detektirala je nepoznati objekt u Zemljinoj orbiti, no kasnije se ispostavilo da je riječ o izgubljenom dijelu vojnog satelita Discoverer. Ipak, priča o misterioznom satelitu nastavila je kružiti.

Najveći interes za "Mračnog viteza" pojavio se 1998. godine kada su astronauti NASA-ine misije Endeavour STS-88 snimili neobičan objekt u orbiti Zemlje. Fotografije koje je objavila NASA prikazivale su tamni, nepravilno oblikovan objekt koji kao da lebdi iznad Zemlje i mijenja putanju. Te su slike ubrzo postale temelj za brojne teorije zavjere. NASA je kasnije objasnila da je objekt zapravo bilo "toplinsko pokrivalo" (thermal blanket) – zaštitna folija koja se koristi za satelite, a koju je astronaut slučajno ispustio tijekom rada u svemiru. No, pobornici teorija zavjere tvrde da je riječ o prikrivanju dokaza i da je "Mračni vitez" daleko više od svemirskog otpada.

Teorije o Mračnom vitezu

Najraširenija teorija na internetu tvrdi da je "Mračni vitez" drevna vanzemaljska sonda koja promatra Zemlju već tisućama godina. Neki teoretičari zavjera povezuju ga s takozvanim "Langenburgovim signalom", navodnim radio-signalom koji je 1973. godine primio škotski znanstvenik Duncan Lunan i koji je, prema njegovoj interpretaciji, dolazio od vanzemaljskog satelita starog 13 000 godina.

Druga teorija sugerira da je "Mračni vitez" zapravo tajni vojni satelit, lansiran u sklopu špijunskih programa poput Corona ili NROL, no da njegova prava svrha ostaje nepoznata javnosti. Postoje i tvrdnje da bi mogao biti dio ranih sovjetskih svemirskih eksperimenata koji su s vremenom zaboravljeni ili zataškani.

Znanstvena zajednica i astronomi odbacuju ideju da je "Mračni vitez" vanzemaljski objekt. Većina dokaza na kojima se temelje teorije zavjere oslanja se na pogrešno interpretirane NASA-ine dokumente, neprovjerene izvore i astronome amatere, kao i na kombinaciju nepovezanih svemirskih događaja iz prošlog stoljeća. Fotografije koje se koriste kao „dokazi“ u većini su slučajeva slike svemirskog otpada, a tvrdnje o signalima s ovog satelita nikada nisu potvrđene od strane NASA-e, Europske svemirske agencije (ESA) ili Japanske svemirske agencije (JAXA).

Iako ne postoje znanstveni dokazi koji bi potvrdili postojanje drevnog vanzemaljskog satelita u Zemljinoj orbiti, priča o "Mračnom vitezu" i dalje intrigira ljude širom svijeta. Bilo da je riječ o kombinaciji nesporazuma, tajnih vojnih projekata ili jednostavno o svemirskom otpadu, ovaj mit nastavlja inspirirati teorije i spekulacije.

Dokle god postoji ljudska znatiželja i fascinacija svemirom, priče poput ove neće prestati pobuđivati maštu i otvarati vrata novim misterijama.

POGLEDAJTE VIDEO: Misteriozni objekt snimljen na hrvatskom nebu

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Pročitaj i ovo
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Regionalni portali
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx