Prva fotografija crne rupe u povijesti nastala je kao rezultat međunarodne teleskopske mreže koja stoji iza projekta Event Horizon Telescope, a iza cijele priče stoji 29-godišnja računalna znanstvenica Katie Bouman.
Mlada znanstvenica je doktorirala na prestižnom MIT-u, a u jesen kreće s radom na mjestu asistentice na Katedri za računalne i matematičke znanosti kalifornijskog Instituta za tehnologiju.
Ona se posljednjih nekoliko godina posvetila radu na algoritmu i razvila program (CHIRP) koji je omogućio umrežavanje teleskopa koji su naposljetku uspjeli snimiti nešto za što se donedavno mislilo da je nemoguće.
Tijekom studiranja na Institutu za tehnologiju u Massachusettsu (MIT) Bouman je vodila razvijanje algoritma koji je naposljetku doveo do prve fotografije crne rupe. Radila je s timom iz Laboratorija računalnih znanosti i umjetne inteligencije te Centrom za astrofiziku s Harvarda i Smithsoniana, piše New York Post.
"Razvili smo načine za generiranje sintetičkih podataka koristeći različite algoritme i testirali 'naslijepo' da bi vidjeli možemo li obnoviti sliku. Nismo htjeli razviti samo jedan algoritam, već više njih s različitim pretpostavkama koje su ugrađene u njih", objasnila je Bouman za CNN.
Da je u pozadini povijesnog događaja mlada znanstvenica, saznalo
se brzo zahvaljujući objavama na društvenim mrežama, a
njezin su uspjeh podijelili MIT i Smithsonian na
svojim službenim Twitter profilima. ''Prije tri godine MIT
studentica Katie Bouman je vodila stvaranje novog algoritma koji
će proizvesti prvu sliku crne rupe u povijesti. Danas, ta je
fotografija objavljena.“
Kolege su Katie Bouman usporedili s Margaret
Hamilton, informatičarkom i djelatnicom NASA-e koja je
1969. predvodila znanstvenu revoluciju te je upravo njezin
softver Apollu 11 omogućio slijetanje na Mjesec.
''Nitko od nas ovakvo nešto nije mogao postići sam. Sve se složilo zahvaljujući mnoštvu različitih ljudi s različitim pozadinama“, poručila je Bouman.