Emmanuel Nwude, nigerijski bankar i prevarant, ušao je u povijest kao glavni akter jedne od najvećih financijskih prijevara svih vremena. Njegova priča o prodaji nepostojećeg aerodroma brazilskoj banci za vrtoglavih 242 milijuna dolara i dalje fascinira javnost.
Pozadina i početak prijevare
Emmanuel Nwude bio je ugledni direktor u banci "Union Bank of Nigeria" tijekom 1990-ih godina. Osmislio je ambiciozan plan za prijevaru tako što je koristio znanje o bankarskom sustavu i veze u financijskom sektoru.
Njegova meta bila je Banco Noroeste, brazilska banka sa sjedištem u São Paulu.
Nwude se predstavio kao Paul Ogwuma, tadašnji guverner Središnje banke Nigerije. S tim lažnim identitetom pristupio je Nelsonu Sakaguchiju, direktoru Banco Noroeste, te mu ponudio primamljivu poslovnu priliku - ulaganje u izgradnju novog međunarodnog aerodroma u Abuji, glavnom gradu Nigerije.
Razrada složene prevare
Da bi svoju prevaru učinio uvjerljivom, Nwude je otišao korak dalje od jednostavnog lažnog predstavljanja. Stvorio je složenu mrežu lažnih dokumenata, ugovora i korespondencije kako bi potvrdio svoju priču o projektu izgradnje aerodroma.
Pritom je čak angažirao suučesnike koji su glumili različite vladine dužnosnike i poslovne partnere.
Nwude je obećao Sakaguchiju značajnu proviziju od deset posto za ulaganje u projekt. Ta ponuda, kombinirana s naizgled autentičnom dokumentacijom i uvjerljivim nastupom Nwudea, bila je dovoljno primamljiva da uvjeri Sakaguchija i Banco Noroeste da ulože ogromnu svotu novca.
Izvršenje prevare
Između 1995. i 1998. godine, Sakaguchi je u ime Banco Noroeste izvršio niz uplata na račune koje je kontrolirao Nwude.
Ukupan iznos dosegnuo je nevjerojatnih 242 milijuna dolara - 191 milijun dolara u gotovini, a ostatak u obliku kamata.
Tijekom tog razdoblja, Nwude i njegovi suučesnici živjeli su raskošno te trošili ukradeni novac na luksuzne nekretnine, automobile i ekstravagantne zabave.
Otkrivanje prevare
Muljaža je konačno otkrivena 1998. godine, kada je španjolska banka Banco Santander pokušala preuzeti Banco Noroeste.
Kriminalci su operirali u okviru tipične 419 prevare, očigledno nisu vjerovali svojoj sreći. Obmana poznata kao "419-scam" obično uključuje ogromne iznose novca i navodno ugledne osobe.
Sakaguchi je nastavio slati novac u odgovoru na telefonske pozive i fakseve sljedeće tri godine te poslao više od 190 milijuna dolara prije nego što je, u veljači 1998. godine, bio suspendiran iz banke i na kraju otpušten.
Istraga je isprva vjerovala da je Sakaguchi ukrao novac i izmislio priču o investiciji u nigerijsku zračnu luku kako bi se zaštitio. Međutim, kako je istraga napredovala, postajalo je jasno da je zapravo doista bio žrtva sofisticirane prevare.
Također je platio vudu svećenici da moli za uspjeh ove investicije.
To otkriće pokrenulo je opsežnu međunarodnu istragu koja je uključivala vlasti iz Brazila, Velike Britanije, Nigerije, Švicarske i Sjedinjenih Država.
Kriminalistička obrada brzo je dovela do Nwudea i njegovih suučesnika.
Posljedice za Banco Noroeste
Otkriće prevare imalo je katastrofalne posljedice za Banco Noroeste. Kako bi osigurali prodaju banci Santander, vlasnici te banke, obitelji Simonsen i Cochrane, bili su prisiljeni iz vlastitih sredstava nadoknaditi gubitak od 242 milijuna dolara.
Unatoč ovom pokušaju spašavanja, Banco Noroeste je 2001. godine propao, što je označilo kraj jedne od najstarijih financijskih institucija u Brazilu.
Uhićenje i suđenje
Nakon otkrivanja muljaže, Emmanuel Nwude i njegovi suučesnici uhićeni su 2004. godine i suočeni s brojnim optužbama za prevaru i podmićivanje.
Suđenje je bilo dugotrajno i složeno te je privuklo značajnu medijsku pozornost.
Tijekom suđenja, Nwude je pokušao podmititi Nuhua Ribadua, tadašnjeg čelnika Komisije za ekonomske i financijske zločine, s 75.000 dolara u gotovini.
Presuda i kazna
Godine 2005. Emmanuel Nwude i njegovi suučesnici proglašeni su krivima. Nwude i njegovi suradnici kolektivno su dobili 25 godina zatvora, dok su ostali sudionici dobili kraće kazne.
Sud je također naredio zapljenu Nwudeove imovine i novčanu kaznu od deset milijuna dolara koju je trebao platiti nigerijskoj vladi.
Ta presuda bila je značajna pobjeda za nigerijske vlasti i označila je prvi veliki uspjeh novoosnovane Komisije za ekonomske i financijske zločine. Slučaj je poslužio kao snažno upozorenje potencijalnim prevarantima i naglasio odlučnost Nigerije u borbi protiv financijskog kriminala.
Emmanuel Nwude pušten je iz zatvora 2006. godine nakon odsluženja dijela kazne. Međutim, njegovi pravni problemi nisu završili.
Pokrenuo je nekoliko tužbi za povrat svoje zaplijenjene imovine ut tvrdnju da je dio imovine stekao prije počinjenja kaznenog djela.
Uspio je vratiti imovinu vrijednu oko 52 milijuna dolara.
Utjecaj na financijski sektor
Nwudeova prevaraimala je dalekosežne posljedice za globalni financijski sektor. Slučaj je razotkrio ozbiljne ranjivosti u međunarodnom bankarskom sustavu i potaknuo banke diljem svijeta da preispitaju i ojačaju svoje sigurnosne protokole.
Mnoge financijske institucije uvele su strože provjere za velike međunarodne transakcije i poboljšale svoje sustave.
Globalni odjek slučaja
Osim lokalnog nigerijskog ili brazilskog problema, ova Nwudeova prevaraimala je i globalne implikacije.
Slučaj je potaknuo međunarodnu suradnju u borbi protiv financijskog kriminala i naglasio potrebu za boljom koordinacijom između financijskih institucija i regulatornih tijela različitih zemalja. Mnoge zemlje su, potaknute tim slučajem, preispitale i ojačale svoje zakone o sprječavanju pranja novca i financiranju terorizma.