MAČKE PREPOZNAJU GLAS SVOG VLASNIKA, KAŽE NAJNOVIJE ISTRAŽIVANJE: /

No, tu ipak postoji jedan 'problem'...

Image

Japanski znanstvenici testirali su reakcije mačaka na vlasnike i dokazali da ne reagiraju na njihovo dozivanje iako prepoznaju glas

25.3.2021.
10:41
VOYO logo

Vlasnici mačaka najbolje znaju koliko su njihove ljubimice svojeglave, što je potvrdila nova studija Sveučilišta u Tokiju.

Naime, mačke kao kućni ljubimci sposobne su prepoznati glas svog vlasnika, no svjesno ga odlučuju ignorirati zbog razloga koji su ukorijenjeni u evolucijskoj povijesti životinje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Atsuko Saito i Kazutaka Shinozuka proveli su istraživanje na 20 mačaka u njihovim domovima. Čekali su da vlasnik ode i onda su im pustili snimke troje stranaca koji su dozivali njihova imena, snimku vlasnika i još jednu snimku stranca.

Image
ZAŠTO VAŠA MAČKA TOLIKO VOLI KARTONSKU KUTIJU? /

Znanstvenici si dali truda i objasnili misterij; dodaju kako ih ne treba ometati

Image
ZAŠTO VAŠA MAČKA TOLIKO VOLI KARTONSKU KUTIJU? /

Znanstvenici si dali truda i objasnili misterij; dodaju kako ih ne treba ometati

Znanstvenici su analizirali reakcije mačaka na svako dozivanje proučavanjem niza faktora, poput pomicanja ušiju, repa i glave, vokalizacije, širenja zjenica i pomicanja šapa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mačke su pri dozivanju pokazale tzv. orijentacijsko ponašanje, odnosno pomaknule bi glave i uši kako bi locirale odakle zvuk dolazi. Iako su pokazale izraženiju reakciju kada bi čule glas vlasnika u usporedbi sa strancima, odbijale su se pomaknuti na sva dozivanja.

Potpuno različite od pasa

"Ovi rezultati ukazuju na to da mačke ne reagiraju aktivno komunikativnim ponašanjem na vlasnike koji ih dozivaju van vidokruga, iako mogu prepoznati njihov glas. Takav odnos mačke i vlasnika u suprotnosti je s odnosom sa psima", napisali su Saito i Shinozuka.

Image
VAŠA LJUBIMICA IMA TAMNU STRANU: /

Velik broj ugroženih životinja nestaje zbog - mačaka! Pogledajte ovu crnu statistiku

Studija sugerira da bi razlog za takvo ponašanje mačaka mogao sezati još u rano pripitomljavanje vrste. Novija genetska analiza otkrila je da je zajednički predak moderne kućne mačke bio Felis silvestris, vrsta divlje mačke koja je prvi put došla u kontakt s ljudima prije 9000 godina. Kako su rana društva razvijala poljoprivredu, ove su mačke ubijale glodavce koje je privlačilo žito. Prema riječima autora studije, mačke su se "same pripitomile".

"Povijesno gledano, mačke, za razliku od pasa, nisu bile pripitomljene da bi slijedile ljudske naredbe. Umjesto toga, izgleda da one preuzimaju inicijativu u interakciji s ljudima. Ovo je u kontrastu s poviješću odnosa pasa i ljudi, gdje su se psi uzgajali tisućama godina kako bi slijedili naredbe. Mačke, izgleda, nikad nisu trebale učiti", ističu znanstvenici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovo otkriće vjerojatno neće zapanjiti vlasnike mačaka. Iako vlasnici pasa pse doživljavaju kao nježnije od mačaka, vlasnici pasa i mačaka ne razlikuju se značajno po razini vezanosti za svoje ljubimce.

Studija završava opaskom da još uvijek nije određen aspekt ponašanja mačaka zbog kojeg se njihovi vlasnici vežu za njih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo