Groblje kojim se umjesto plača ori smijeh

Groblje u sjeveroistočnom Iranu pobudilo je interes lokalnih stanovnika i turista zbog svojih neobičnih nadgrobnih spomenika.

17.11.2010.
15:54
VOYO logo

Vjeruje se da nadgrobni spomenici, od kojih su neki stari preko tisuću godina, predstavljaju ostatke faličkih religijskih tradicija centralne Azije. Zbog toga su grobovi muškaraca ukrašeni simbolom falusa, a grobovi žena simbolom grudi.

Zanimljivo je da se nadgrobni spomenici razlikuju po svojoj... 'dužini' tj. neki falusni simboli su veliki, drugi su mali. Hesar Nuee, istraživač koji se bavi ovim grobljem, pojašnjava da je jedno od mogućih objašnjenja različitih veličina spomenika životni vijek pokojnika, odnosno što duži životni vijek, to duži... spomenik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drugo je objašnjenje da su erozivne sile prirode učinile svoje i 'skratile' starije spomenike, a treće objašnjenje je preočito da bi ga spominjali.

Zanimanje za groblje Khaled Nabi počelo je 1981. kada je škotski arheolog David Stronach upozorio na neistraženost područja. Interes je ubrzo nestao i groblje je ponovno postalo anonimno dok se na koncu nije putem interneta populariziralo među mladima, inače velikim poklonicima arheologije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Danas groblje privlači turiste iz Irana i cijelog svijeta, a umjesto tihe molitve i jecanja, preplavljuje ga djetinje razdragani smijeh turista.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo