Knjižnice nisu samo mjesta na kojima se posuđuju knjige, već i kafići, kavane, igrališta...

Image
Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL

Nekada su pristup knjižnicama imali samo odabrani, a danas su one otvorene za svakoga.

2.6.2015.
11:40
Tomislav Miletic/PIXSELL
VOYO logo

Knjiga je knjiga - bez obzira na oblik u kojem se nudi. Predsjednik Udruge njemačkih knjižničara Klaus-Rainer Brintzinger je time još jednom pledirao za elektronsku knjigu. "Kao kupac i korisnik, ja danas očekujem da u mojoj knjižnici nađem bestselere i kao elektronsku knjigu", rekao je u intervjuu za novinsku agenciju DPA, a prenosi Deutsche Welle.

Ovoga tjedna u Nürnbergu 4.000 stručnjaka i knjižničara raspravlja o budućnosti knjižnica u Njemačkoj. Ima ih 10.200 od kojih su 106 mobilne, dakle kreću se od jednog mjesta do drugog. Te su knjižnice sve popularnije - naročito na selu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gradske knjižnice su i dalje pod pritiskom štednje. U posljednjih nekoliko godina mnoge su zatvorene, neke drastično smanjene ili rade sa skraćenim radnim vremenom.

Jedna od glavnih tema ovogodišnjeg kongresa je rad nedjeljom. Neki vrlo uspješni pilot projekti u Njemačkoj, primjerice u Bremenu i Mönchengladbachu pokazali su da bi nedjelja "bila vrlo dobar dan za otvaranje knjižnice."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Knjižnice su još uvijek popularne

U strukovnoj udruzi su svjesni toga da knjižnice ne mogu biti samo mjesta na kojima se posuđuju knjige. Danas su knjižnice kafići, igrališta, mjesta za opuštanje i prelistavanje knjiga - mjesta gdje se na miru možete baviti knjigama.

Unatoč masovnom širenju pametnih telefona i tableta očigledno je da dobra stara knjižnica još uvijek ne nestaje. Naprotiv, broj korisnika neprekidno raste u posljednje dvije godine. U Njemačkoj je prošle godine usluge dobro opremljenih knjižnica koristilo više od 215 milijuna ljudi - pet milijuna više nego 2013.

Knjižničarima samo jedan problem uzrokuje glavobolju: nabava e-knjiga za javne knjižnice je izuzetno skupa, a ponekad jednostavno nije moguća. Izdavači mogu sami odrediti hoće li knjižnicama dati dozvole ili ne. Mnogi izdavači to odbijaju, zbog straha da će im onda biti smanjena prodaja putem interneta.

Knjižničari također upozoravaju da je nelogična i različita porezna stopa za knjige pitajući se zašto se tiskana izdanja oporezuju sa samo sedam posto, dok za elektronska izdanja vrijedi stopa od 19 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo