Aaron Swartz bio je uključen u razvoj RSS-a, Reddita i drugih projekata, a kao aktivist sudjelovao je u kampanjama protiv cenzuriranja interneta te protiv zakona SOPA i PIPA, o kojima smo prošle godine često pisali.
Pronađen je mrtav u svom stanu u New Yorku, a vlasti su objavile da je riječ o samoubojstvu jer je patio od depresije.
Nakon smrti ovog 26-godišnjaka, njegova obitelj i prijatelji objavili su da je postupanje federalnog tužiteljstva SAD-a, koje je gonilo Swartza zbog kaznenog djela "hakiranja", dovelo do njegovog samoubojstva.
"Aaronova smrt nije jednostavno osobna tragedija. Ona je proizvod kriminalnog pravnog sustava koji je prepun zastrašivanja i pretjerivanja tužitelja", navodi se u službenoj izjavi Aaronove obitelji.
To je ozbiljna optužba. Optužba koja će biti na savjesti svih koji će biti uključeni u procesuiranje ovog slučaja, piše Business Insider.
'Aaron Swartz nije bio superhaker, kako je to opisano u vladinoj optužnici i nalazima forenzičara.' Lawrence Lessig, ugledni profesor s Harvarda i stručnjak za pravo, slaže se s Swartzovom obitelji i kaže da je Swartz bio žrtva tužiteljevog "nasilničkog ponašanja", u kojem je tužitelj iskoristio relativno mali prijestup i označio Swartza kao "zločinačkog kriminalca", te ga prisilio da prizna krivnju za više kaznenih djela.
Tko ima pristup obrazovnim resursima?
Što je loše napravio Aaron Swartz? Kome je nanio štetu i kakvu?
Godine 2011. Swartz je optužen da je downloadao nekoliko milijuna akademskih članaka s online repozitorija JSTOR i MIT. JSTOR je digitalna knjižnica koja prikuplja akademske časopise, knjige i znanstvene članke, koji su uz naknadu dostupni institucijama i osobama. Digitalna knjižnica MIT također funkcionira na sličan način.
Pri svemu tome Swartz nije namjeravao zaraditi niti se na drugi način okoristiti znanstvenim i drugim djelima. Ne, samo je želio to znanje učiniti dostupnim svima i to je dijelio preko file-sharing stranica.
Ukupan studentski dug u SAD-u penje se na zastrašujućih bilijun dolara (1.000.000.000.000 $) "Ukratko, Aaron Swartz nije bio superhaker, kako stoji u vladinoj optužnici i nalazima forenzičara, a njegovi postupci nisu predstavljali realnu opasnost za JSTOR, MIT ili javnost", kaže Anparasan Mahalingam sa sveučilišta United Nations.
Izgleda da je njegovo nastojanje da svima omogući pristup znanstvenim publikacijama, posebice onima koji nemaju novca da plate naknadu za korištenje baze JSTOR, veći zločin nego ono što su napravili oni koji su cijelu američku ekonomiju bacili na koljena, primjećuje Ali Hayat za Huffington Post.
Uostalom, mnogi takvi repozitoriji skupo naplaćuju pristup znanju, dok s druge pak strane autori tih djela dobivaju malu ili gotovo nikakvu naknadu i, što je najgore, ogroman broj ljudi nema pristup ovim resursima.
Industrija 'znanja' teška bilijun dolara
Američki studenti danas su jedni od najzaduženijih na svijetu. Predsjednik Barack Obama je prije godinu dana rekao da je prvi put u američkoj povijesti studentski dug veći od duga na kreditnim karticama.
Kako piše Policymic.com, prosječan student u SAD-u danas duguje 23.349 dolara, a 10 posto studenata duguje više od 61.000 dolara, pa se danas ukupan studentski dug u SAD-u penje na zastrašujućih bilijun dolara (1.000.000.000.000 $). Većinu tog novca studenti troše za, pogađate, nabavku "stručne literature".
Potaknut željom da znanje učini dostupnim svima, Aaronu se pripisuje da je autor manifesta Guerilla Open Access Manifesto. Ključni citat:
Učiniti dostupnim znanstvene članke onima na elitnim sveučilištima Prvog svijeta, ali ne i djeci na Globalnom jugu? To je sramotno i neprihvatljivo... Vi koji imate pristup tim resursima – studenti, knjižničari, znanstvenici – vama je dana privilegija. Možete se hraniti na ovom banketu znanja, dok je ostatak svijeta zaključan. Ali ne morate – zaista, moralno ne možete – zadržati ovu povlasticu za sebe. Imate dužnost podijeliti je s ostatkom svijeta... To se naziva krađa ili piratstvo, kao da je dijeljenje bogatstva znanja moralni ekvivalent pljačkanju brodova i ubijanju posade. Ali dijeljenje znanja nije nemoralno – to je moralni imperativ. Samo oni koji su zaslijepljeni pohlepom odbit će prijatelju napraviti kopiju... Vrijeme je da se to osvijesti i da u tradiciji građanskog neposluha iskažete svoje protivljenje privatnoj krađi javne kulture.
Iako je smrt Aarona Swartza velik gubitak, trebali bismo težiti slobodno širiti ovaj moralni imperativ za koji se zalagao i u duhu u kojem je on sam to činio.
Što god da se dogodi narednih dana, istina je da je Swartza uništio "pravni" sustav Sjedinjenih Američkih Država, koji štiti neke od najvećih zločinaca koji su krivi za urušavanje ekonomije SAD-a, zbog čega su milijuni ostali bez posla, u dugovima i očaju, dok brzo i okrutno kažnjava one koji su slabi, ali najviše one koji osporavaju vlast.
Izgleda da je slobodno dijeljenje znanja ipak najveći zločin u takvom društvu.