oduševio naciju / Prva medalja za BiH na velikim natjecanjima: 'bosanska gazela' osvojila broncu u Pekingu

25.8.2015.
17:02
AP Images

Najbolji BiH atletičar Amel Tuka je osvojio treće mjesto u finalnoj utrci na 800 metara na Svjetskom prvenstvu u atletici u Pekingu.

Finalnu dionicu Tuka je pretrčao za minutu, 46 sekundi i 30 stotinki. Zlato je osvojio DavidLekuta Rudisha iz Kenije, a srebro Poljak Adam Kszczot.

'Kakanjska raketa' ili 'bosanska gazela', kako mu tepa dio lokalnih medija, jedna je od najljepših svjetskih atletskih priča ovoga ljeta, a BiH je zbog njega u pozitivnom transu.

Brončana medalja prva je za BiH na svjetskim prvenstvima i ujedno najveći uspjeh BiH atletike svih vremena.