Senzacija u Sočiju u koju su samo rijetki vjerovali

Natjecanje u alpskom skijanju na Zimskim olimpijskim igrama u Sočiju počelo je senzacijom.

9.2.2014.
10:01

Istina je da je Mayer bio najbrži na drugom treningu na stazi Roza Hutor, ali malo tko ga je vidio kao favorita za zlato. U utrkama Svjetskog kupa, naime, nikad nije pobijedio, a najbolji su mu rezultati bila dva druga mjesta iz super G-a. No, teška staza pored Sočija očito mu je savršeno odgovarala, do cilja je sa startnim brojem 11 došao u vremenu 2:06.23 i do kraja ga više nitko nije prestigao.

Prvo je to spustaško zlato za Austriju nakon Salt Lake Cityja 2002. kada je slavio Fritz Strobl. Srebro je u Sočiju osvojio 29-godišnji Talijan Christof Innerhofer koji je za Mayerom zaostao samo šest stotinki.

Na svjetskim je prvenstvima Innerhofer dosad osvojio tri medalje, ali ovo mu je prva olimpijska. Bronca je ove nedjelje pripala 28-godišnjem Norvežaninu Kjetilu Jansrudu koji je zaostao deset stotinki. Drugo mu je to olimpijsko odličje, nakon srebra u veleslalomu iz Vancouvera.

Bez medalje su ostala možda i dvojica najvećih favorita uoči utrke. Jansrudov sunarodnjak i vodeći spustaš Svjetskog klupa Aksel Lund Svindal bio je četvrti s 29 stotinki zaostatka, a Amerikanac Bode Miller, koji je bio najbrži na dva treninga, zauzeo je osmo mjesto (+0.52).

Hrvatska je u spustu imala samo jednog predstavnika. Natko Zrnčić-Dim je zaostao 3.57 sekundi i zauzeo 29. mjesto.

"U gornjem dijelu staze sam dosta dobro vozio. Prvi i drugi prolaz su bili zadovoljavajući, ali kasnije sam napravio nekoliko pogrešaka i nisam bio dovoljno svjež. Mislim da sam iz tog razloga gubio vrijeme u donjem dijelu staze", istaknuo je hrvatski skijaš, koji će sljedeći nastup imati u petak u svojoj najjačoj disciplini, super-kombinaciji, u kojoj će mu se pridružiti i najbolji hrvatski skijaš Ivica Kostelić.

"Nadam se da ću se dobro odmoriti za kombinaciju i da ću u spustaškom dijelu popraviti donji dio koji danas nije bio dobar", dodao je Natko.