KATASTROFALAN DAN ZA HRVATSKO SKIJANJE: / Zubčić i Kolega nisu završili utrku, Rodeš i Vidović vrlo loše vozili

10.1.2021.
11:45
Luka Stanzl/PIXSELL

Francuz Clement Noel bio je najbrži u prvoj vožnji slaloma Svjetskog kupa u švicarskom Adelbodenu, a nijedan od četiri hrvatska skijaša nije uspio izboriti drugu vožnju.

Najbolji hrvatski skijaš Filip Zubčić odustao je u prvoj vožnji slaloma nakon što je sa startnim brojem 16 na samom početku staze "zahaklao" vrata. Zubčić je u prethodna dva dana zauzeo dva druga mjesta u veleslalomu u Adelbodenu, ali nije uspio nastaviti sa sjajnim rezultatima i u slalomu.

Croatia's Filip Zubcic reacts as he crosses the finish line in the round 2 of the Men's Giant Slalom race during the FIS Alpine ski World Cup on January 8, 2021, in Adelboden.,Image: 581881040, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Na prošlom slalomu u Zagrebu Zubčić je petim mjestom ostvario rezultat karijere u ovoj disciplini.

Istok Rodeš je sa startnim brojem 32 zaostao 2.51 sekundi za vodećim, što mu je bilo dovoljno za 37. mjesto, a do plasmana u drugu vožnju nedostajalo su mu 43 stotinke.

Matej Vidović je imao startni broj 57, a zauzeo je 44. poziciju s 2.92 sekundi zaostatka za Noelom, dok je Samuel Kolega odustao. Obojica su na prošlom slalomu u Zagrebu ostvarili plasmane karijere.

Noel vodi sa 41 stotinkom prednosti ispred sunarodnjaka Victora Muffat-Jeandeta, dok trećeplasirani Švicarac Loic Meillard zaostaje 42 stotinke.

PRVA VOŽNJA UŽIVO

11:50 - Samuel Kolega nije završio utrku, kao niti Zubčić.

11:49 - Matej Vidović je na 47. mjestu, dakle nema druge vožnje...

11:41 - Rodeš nažalost neće u drugu vožnju, trenutno je na 36. mjestu.

11:22 - Simonet je sada 25. dakle Rodeš pada mjesto niže. Šteta.

11:21 - Rodeš je imao preko sekunde na drugom prolazu, na trećem +1.82, a u cilj je ušao kao 25. Vidjet ćemo hoće li biti dosta za drugu vožnju.

11:20 - Marchant je na 24. mjestu. Sada kreće naš Rodeš.

11:16 - Razzoli je na 22. mjestu.

11:15 - Nordbotten je imao golemi zaostatak i onda je u jednom trenutku još izletio sa staze te je na koncu odustao.

11:14 - Read je izletio sa staze.

11:13 - Gross je loše vozio na 22. mjestu je.

11:12 - Maurberger je na 21. mjestu.

11:11 - Pertl je na 18. mjestu.

11:09 - Haugan je zakačio vrata...

11:07 - Hirschbuehl je na 17. mjestu.

11:05 - Nef je na devetom mjestu.

11:04 - Hadalin je jako loše vozio, na 17. mjestu je.

11:01 - Moelgg je utrku završio na 13. mjestu.

11:00 - Grange je na 15. mjestu.

10:58 - Jakobsen je peti.

10:58 - I Gstrein je napravio istu grešku kao i Filip.

10:56 - Katastrofa za Zubčića, dobro je krenuo i onda odmah zakačio vrata. Htio je ići što bliže vratima i zajahao ih je.

10:54 - Sada ide Zubčić, sretno!

10:53 - Strasser je dosta griješio i na kraju je završio na desetom mjesecu.

10:51 - Matt nije dobro vozio, na desetom mjestu je.

10:50 - Meillard je treći, nije loše vozio.

10:48 - Vinatzer je diskvalificiran.

10:46 - Muffan-Jeandet je odlično odvozio, drugi je!

10:45 - Korošilov ulazi u cilj kao četvrti.

10:43 - Feller je proklizao i promašio vrata i diskvalificiran je.

10:42 - Ryding je vodio do polovice staze, a onda je napravio par grešaka i to je koštalo. Na četvrtom je mjestu.

10:40 - Noel je odlično odvozio utrku, u svim prolazim vremenima bio je u prednosti i na kraju ulazi u cilj s velikih -0.43 prednosti!

10:38 - Yule je prvo imao prednost, zatim je sve prosuo da bi na kraju u cilj ušao kao peti s golemim zaostatkom.

10:37 - Schwarz je fantastično odvozio i ušao je u cilj s 0.25 stotinki prednosti. Prvi je sada Austrijanac.

10:35 - Foss-Solevaag je bio u zaostatku cijelu utrku, ali na kraju je ušao u cilj kao prvi s 0.23 stotinke prednosti.

10:34 - Kristofferson je odvozio slično kao i Pinturault, u prvom dijelu kasnije je gotovo sekundu, a u nastavku je povukao i smanjio na samo +0.10.

10:32 - Pinturault je imao nešto veći zaostatak, +0.43. Izgleda da je Švicarac imao dobro vrijeme.

10:31 - Počela je utrka. Prvi je krenuo Švicarac Ramon Zenhaeusern i završio je s vremenom 53.92.

Treći put u karijeri Filip Zubčić je stao na drugu stubu pobjedničkog postolja u veleslalomima Svjetskog kupa u švicarskom Adelbodenu, a u subotu je drugi dan zaredom iznad njega bio samo sjajni Francuz Alexis Pinturault, koji je u četiri vožnje na Chuenisbaergliju triput bio najbrži, a jednom imao drugo vrijeme.

"Pinturault je sad možda jednu stepenicu iznad nas. Pobijedio je dvaput s više od sekunde", priznao je najbolji hrvatski skijaš koji je u subotu za vodećim u Svjetskom kupu zaostao za sekundu i 26 stotinki.

No, to će 27-godišnjem Zagrepčaninu samo poslužiti kao motiv.

"Treba ga uloviti", odlučan je Zubčić koji nije krio zadovoljstvno svojim subotnjim nastupom, pogotovo u drugoj vožnji.

Second-placed Croatia's Filip Zubcic celebrates after competing in the round 2 of the Men's Giant Slalom race during the FIS Alpine ski World Cup on January 9, 2021, in Adelboden.,Image: 582111472, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

"Stvarno sam odlično odradio drugi 'lauf'. Nije bilo nimalo lako, jer je vidljivost bila jako loša, zato što je utrka bila još kasnije nego jučer, tako da je sunce zašlo. Međutim, odlično sam se snašao. Napao sam od starta. Čak sam imao i malu pogrešku i mislio sam da sam jako puno izgubio, tako da sam u srednjem dijelu još više pokušao dignuti tempo. Na kraju sam odlično odradio onaj dosta zeznuti dio pred ciljem, gdje je bio onaj luk i gdje su svi dosta gubili", analizirao je Zubčić svoju drugu vožnju u kojoj je u posljednjoj strmini stekao prednost pred najbližim konkurentima te upravo zahvaljujući tome po sedmi put stao na pobjedničko postolje u Svjetskom kupu, četvrti put osvojivši drugo mjesto.

Sjajnim veleslalomskim rezultatima Filip je u ovoj sezoni dodao i odlične slalomske nastupe, a posebno dojmljiv bio je onaj domaći, na sljemenskom Crvenom spustu, gdje se prvi put u karijeri probio među petoricu najboljih te dotadašnji najbolji rezultat popravio za deset mjesta.

I nije bio jedini hrvatski skijaš koji je zablistao. Matej Vidović je na Sljemenu završio utrku na 12. mjestu, što mu je bio najbolji rezultat u karijeri. Samuel Kolega je svoje prve bodove u Svjetskom kupu osvojio 15. mjestom, a Istok Rodeš je nakon godinu dana ponovno bio u drugoj vožnji i među osvajačima bodova završivši na 23. poziciji.

Sve to Filipa Zubčića čini velikim optimistom uoči nedjeljne utrke u Adelbodenu.

"Slalom je nova šansa. Dobra najava je bila na Sljemenu. Mislim da i sutra možete očekivati odlične rezultate od nas četvorice."

Uz pogodne vremenske uvjete i dobro pripremljenu stazu, hrvatski predstavnici s višim startnim brojevima (Vidović, Kolega) imat će priliku dokazati da Sljeme nije bio samo njihov trenutak inspiracije već dokaz stvarne vrijednosti.