NASTAVLJA SE POBJEDNIČKI NIZ / Hajduk pregazio Goricu na Poljudu. Livaja zamalo upisao hat-trick, obrane radile katastrofalne pogreške

Uz utakmicu više Hajduk je došao vodećem Dinamu na pet bodova minusa

26.10.2022.
16:19
Miroslav Lelas/PIXSELL

U zaostalom dvoboju 4. kola HNL nogometaši Hajduka na Poljudu su pobijedili Goricu 3-1 (1-1) uz dva pogotka prvog strijelca lige Marka Livaje koji je time došao do deset ligaških golova.

Prvi pogodak Livaja je zabio u 2. minuti, a potom iz jedanaesterca u 59. za tadašnjih 2-1. Splitsku pobjedu je potvrdio Chidozie Awaziem u 72. minuti, dok je jedini strijelac za goste bio Tyrese Francois u 9. minuti.

Hajduk je imao savršeno otvaranje utakmice. Poveo je već u 2. minuti, ali mnogo toga je u svemu napravio gostujući igrač Jovičić koji je grubo pogriješio, a poklon je iskoristio najbolji prvoligaški strijelac Marko Livaja koji je zabio za 1-0.

No, Splićani nisu ostali dužni te su darovima uzvratili suparniku. Splitska obrana u 9. minuti je zbunjeno reagirala u više navrata, a brzi Francois je sve pratio, iskoristio pogreške i lijepo završio akciju za 1-1.

U ostatku prvog poluvremena Hajduk je imao prividnu inicijativu. Više je držao loptu u svojim nogama, pokušavao napadati i prijetiti, no sve je to više izgledalo na mučenje nego li na pravu dominaciju.

U nastavku puno bolja igra

Na startu drugog poluvremena Stipe Biuk se našao u dvije prilike, no oba puta je jednako tako daleko ostao od pogotka za 2-1. Hajduk je ipak poveo u 59. minuti te je opet strijelac bio Livaja, ovaj put s 11 metara. Svemu je prethodilo igranje rukom Jovičića. Livaja je prevario Banića koji je imao loptu na rukama, s tim da je 15. listopada, tada u Velikoj Gorici, golman Gorice obranio jedanaesterac najboljem strijelcu Hajduka i HNL-a.

Drugi pogodak i novo vodstvo napokon je opustilo igrače Hajduka koji su do kraja ogleda na pravi način dominirali i stvorili niz dobrih prilika. Ubrzo nakon 2-1 Krovinović je žestoko pogodio gredu udarcem s više od 20 metara, ali je u 72. minuti, nakon kornera, Awaziem bio najviši u skoku te je glavom pogodio za 3-1.

Livaja je u 91. minuti mogao zabiti i svoj treći pogodak na susretu. Dosuđen je novi jedanaesterac za Hajduk, ali je hrvatski reprezentativac 'panenkom' prebacio gostujuća vrata.

Samu završnicu gosti su odigrali s desetoricom jer je u 85. minuti, zbog igranja rukom, crveni karton dobio Korca.

Uz utakmicu više Hajduk je došao vodećem Dinamu na pet bodova minusa. Gorica je upisala jubilarni deseti poraz. Ostala je posljednja i ima šest bodova manje od pretposljednje Rijeke.

Od zaostalih utakmica ostala je još tek jedna, ona u Puli između Istre 1961 i Dinama (12. kolo).

------------

PRVA HNL, ZAOSTALA UTAKMICA 4. KOLA, STADION POLJUD, SPLIT, 16:30

HAJDUK - GORICA 3:1

Sastavi:

HAJDUK (4-1-3-2): Sentić - Mikanović, Awaziem, Simić, Melnjak - Vuković - Sahiti, Krovinović, Biuk - Livaja, Mlakar.

GORICA (4-3-3): Banić - Raspopović, Jovičić, Korca, Keita - Suk, Francois, Pršir - Mitrović, D. Jurić, Fruk.

----------

UŽIVO TIJEK UTAKMICE

Kraj utakmice.

90' + 1' - Livaja je pokušao 'panenku', ali otišlo je preko gola. Da je bio precizniji bio bi gol jer je Banić već bio odabrao stranu.

90' - Penal za Hajduk.

85' - Jović je išao pregledati situaciju s Korcom, igrao je rukom prilikom centaršuta s lijeve strane i to mu je bio drugi žuti karton.

82' - Atanasov je ušao, Vuković je vani.

73' - GOOOOL! Awaziem je zabio glavom nakon kornera Filipa Krovinovića. Sjajan je Awaziem i on je ujedno drugi strijelac Hajduka s četiri gola.

70' - Banić sjajno skida Krovinovićev pokušaj s desne strane kaznenog prostora. U jedan na jedan situaciji je bio igrač Hajduka, ali bio je spreman vratar Gorice.

65' - Krovinović je pogodio gredu s više od dvadeset metara!

60' - GOOOOL! LIVAJA! Realizirao je Livaja penal, iako je Banić imao tu loptu na ruci.

58' - Penal za Hajduk i žuti karton za Jovičića. Baš je glupost napravio branič Gorice, rukama je oborio Melnjaka.

57' - VAR provjera penala traje još uvijek, Jović sada ide gledati snimku.

56' - Prvo je Pršir tukao s nekih 20 metara, a onda je nešto kasnije slično napravio i Jurić. Nestrpljivi su dečki. U međuvremenu je Melnjak pao u duelu s igračem Gorice u kaznenom prostoru i sudac je tražio VAR provjeru.

52' - Biuk! A joj. Dobio je sjajnu loptu Livaje na lijevu stranu kaznenog prostora i bio je neometan pri udarcu, ali Banić mu skida.

50' - Ne izgleda Hajduk ništa bolje niti u nastavku, igra je vrlo loša, jalova, puno je grešaka u predaji lopte kod obaju momčadi. Navijači s pravom zvižde jer ovo nije lijep nogomet.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme. Izašli su Simić i Mlakar, ušli su Elez i Grgić.

Kraj prvog dijela.

45' - Livaja šutira iz dobre pozicije, ali ravno u golmana. Igrat će se još tri minute.

43' - Josip Vuković je nagazio Fruka i to je za žuti karton.

38' - Čuju se zvižduci s tribina, nisu navijači baš oduševljeni igrom svoje momčadi.

30' - Kako je krenula utakmica mislili smo da će biti nešto napetije, ali dosta je sve umrtljveno i nema pravih prilika.

24' - Korca dobiva žuti karton...

20' - Fruk gubi loptu, Krovinović zatim daje lijepo za Livaju, ali loše je primio loptu Vatreni i upropastio šansu.

17' - Sahiti dobiva žuti karton, napravio je vrlo grub prekršaj i to odmah ispred suca Jovića.

14' - Igra još uvijek stoji nakon Livajina prekršaja nad Prširom, curila mu je krv iza uha.

12' - Livaja je dobio žuti karton i neće ga biti sljedeću utakmicu protiv Lokomotive.

9' - GOOOOOL! Francois je zabio. Simić je ovaj puta katastrofalno pogriješio i Francois je sam izbio pred Sentića te ga je elegantno prebacio.

2' - GOOOOOOOOL! LIVAJA! Kriminalna pogreška u obrani Gorice. Branič gostiju Jovičić nije ispucao loptu u svom kaznenom prostoru i nešto je s njom prtljao okružen igračima Hajduka, Livaja mu je oduzeo loptu i onda lagano lobao golmana.

1' - Počela je utakmica.