Marko Livaja (7.), Niko Sigur (76.)

Duje Čop (27.)

Hajduk: Kalinić- Hrgović, Šarlija, Uremović, Diallo - Rakitić, Krovinović, Bamba, Kalik, Biuk - Livaja

Lokomotiva: Šubarić - Boune, Karačić, Kolinger, Leovac - Fetai, Smakaj, Vranjković - Vrbančić, Goričan, Čop

Hajduk je imao dosta sreće u subotu protiv Lokomotive u 11. kolu SuperSport HNL-a. Niko Sigur je u 76. spasio Bijele kiksa za Torcidin 74. rođendan. Lovre Kalinić kiksao je grubo kod pogotka Lokosa, tj Duje Čopa koji nije slavio gol, dok je prije toga Marko Livaja doveo Splićane u vodstvo. Livaja je tako zabio svim suparnicima gol ove sezone, osim Rijeci na Rujevici.

STRUČNI KOMENTAR /

Legenda euforična nakon s(p)retne pobjede Hajduka: 'Gazimo, a Čopu kapa do poda što nije slavio gol'

Bijeli su po prvi put nakon sezone 2010./2011 došao do 11 uzastopnih susreta bez poraza. Za izjednačenje rekorda im nedostaje samo još jedna pobjeda. Ivan Katalinić kao trener drži rekord Hajduka po broju uzastopnih susreta bez poraza za Hajduk.

Odličan start u utakmicu Hajduk je okrunio i golom već u 7. minuti. Nakon što je vratar Lokomotive Šubarić obranio udarac Livaje lopta je završila u korneru kojega je izveo Rakitić, a najviši u skoku na pet metara od gola gostiju bio je Livaja.

Ovoga puta Šubarić nije mogao zaustaviti udarac prvog strijelca lige te je Hajduk poveo.

Nakon primljenog gola Lokomotiva je preuzela posjed lopte, ali nije stvarala opasnije situacije pred suparničkim vratima. Stoga je izjednačujući pogodak stigao nakon ogromne pogreške vratara Hajduka.

Naime, Kalinić je predugo oklijevao s ispucavanjem lopte na svom petercu pa mu je u blok utrčao Čop te se lopta od noge gostujućeg napadača odbila u mrežu.

Nova promjena rezultata donijela je i novu promjenu odnosa snaga na terenu. Opet je Hajduk postao aktivniji, no Šubarić je u čak tri navrata bravuroznim intervencijama zadržavao pozitivan ishod za svoju momčad.

Ipak, u prvoj velikoj prilici domaćih nakon gola za 1-1 Lokomotivu nije spasio njezin vratar već minimalna nepreciznost Biuka koji je u 40. minuti sjajno prošao kroz sredinu obrane nakon proigravanja Rakitića, a kada je stigao pred Šubarića poslao je loptu tik pored lijeve vratnice. Samo dvije minute potom Hajduk je zaprijetio iz protunapada, lopta je stigla do Livaje čiji je pokušaj Šubarić uspio zaustaviti.

Vratar Lokomotive je bio u glavnoj ulozi i u 54. te 64. minuti. Prvo je opet zaustavio Livaju koji je snažno pucao sa 10 metara, a u drugoj je situaciji nadmudrio Sigura koji je izbio sam pred njega.

Ipak, u 76. minuti i Šubarić je bio matiran. Melnjak, koji je netom prije ušao u igru, probio je lijevi bok i ubacio loptu za Sigura koji je ostao nečuvan na osam metara od suparničkog gola. Mladi se Kanađanin imao vremena i namjestiti na udarac prije no što je naciljao suprotni kut.

Do kraja dvoboja Lokomotiva je uspjela prebaciti igru na polovicu terena koja pripada Hajduku, no osim nekoliko opasnih ubačaja nije uspjela konkretnije zaprijetiti.

Vodeći Hajduk sada ima 27 bodova, sedam više od druge Rijeke i trećeg Dinama. Lokomotiva je, pak, ostala osma s devet bodova.

REZULTATI 11. KOLA

Petak:

Slaven B. - Šibenik 2-2 (Nestorovski 30, T. Božić 57 / I. Božić 20, Prekodravac 88)

Subota:

Hajduk - Lokomotiva 2-1 (Livaja 7, Sigur 76 / Čop 27) Rijeka - Varaždin (18.30 sati)

Nedjelja:

Dinamo - Osijek (16 sati) Gorica - Istra 1961 (18.30 sati)

94' - Gotov je dvoboj na Poljudu.

90' - Igrat će se još 4 minute.

86' - Blaž Bošković bio je najviši u skoku, ali odlazi to daleko od Lovre Kalinića.

76' - Niko Sigur je zabio 4 gol sezone, Bijeli imaju 2-1. Lokosi love rezultat opet.

75' - Dimnijada Torcide u bojama Hajduka - crveno plavi dimovi uz baklje i strobove.

69' - Pao je vidno intenzitet na Poljudu, a uvelike se povećao i broj pogrešaka s obje strane. Najveća bitka sada se vodi na sredini terena, a Livaja i ekipa sve su umorniji.

64' - Šubarić je skinuo čisti zicer Siguru Niki, što radi golman Lokomotive, junak je za sad...

59' - Šarlija je dobio žuti zbog guranja Luke Vrbančića i neće ga biti protiv Varaždina u sljedećem kolu, jer mu je to treći žuti.

54' - Jao, što je sad Šubarić skinuo. Peta Livaje za Rakitića, Raketa mu vraća, Livaja puca s nekih 7 metara, a Šubarić to bravurozno skida.

50' - Luka Vrbančić je tukao s nekih 18 metara, a Kalinić je to obranio. Lokosi još uvijek protestiraju zbog moućeg faula Livaje.

48' - Prvi žuti karton zaradio je Feta Fetai, nakon što je s leđa povlačio Kalika.

46' - Počeo je drugi dio.

Lučić će vjerojatno mijenjati Lovru Kalinića, koji je napravio stvarno kardinalnu grešku. Lučić je spreman u opremi, Poljud se priprema za nastavak.

45' - Gotov je prvi dio.

44' - Napada Hajduk, kanonada udaraca prema gostujućim vratima Lokosa, vratili su se domaćini u život i sada bili jako blizu vraćanju prednosti, ali treba zabiti, a ne mogu. Nakon nekoliko udaraca i polu-prilika, koje su mahom završavale u bloku, konačni udarac je na kraju uputio Kalik, ali njegov pokušaj nije bio precizan. Gattuso je nervozan sve više.

43' - Kalik je pucao iz okreta sa 15 metara, ali otišlo je to daleko od gola.

40' - Rakitić je sjajno proigrao Biuka, a onda je Hajdukov ofenzivac promašio čisti zicer. Biuk je fenomenalnim driblingom izbacio Karačića, našao se "oči u oči' sa Šubarićem, ali pucao je malo pokraj desne vratnice. Publika se hvata za glavu.

38' - Biuk je svakako među raspoloženijim domaćim igračima danas, nerijetko bez većih problema probija lijevu stranu, međutim njegovi ubačaji za sada ne pronalaze gol.

32' - Opustili su se igrači Lokomotive i preuzeli loptu u svoje noge, sada su se u nekoliko navrata opasno približili vratima Hajduka, međutim domaća je obrana zadnjim naporima uspjela to očistiti.

30' - Prvi zvižduci na Poljudu.

27' - Lokomotiva je izjednačila na 1-1. Ogroman šok na Poljudu. Duje Čop je zabio, ali nije slavio gol. Lovre Kalinić je grubo kiksao, dugo je čekao i Duje mu je uzeo loptu, tj blokirao mu pokušaj ispucavanja i zabio za 1-1.

Trenutak kad je Duje Čop zabio gol za 1-1. Lovre Kalinić je kiksao.

24' - Marko Livaja je na desnoj strani izvozao Kolingera i ubacio u peterac, Kalik je imao zadatak tu loptu 'dotaknuti' u mrežu, no zakasnio je te na kraju nije niti uputio udarac.

20' - Bijeli imaju apsolutnu inicijativu, Lokomotiva jedva dolazi do zone udarca, iako ih imaju 4, ali vrlo bezopasna.

13' - Hajduk ima inicijativu, rezultat, Lokomotiva se nije sastala s loptom.

12' - Kalik je oduzeo jednu loptu na sredini terena i produžio je do Livaje, potonji se našao u gotovo stopostotnoj šansi, no pucao je, uz potencijalni dodir gostujućeg braniča, visoko iznad gola.

10' - "Moj život je kockanje, kurve i tučnjavealkohol, droga i to je sve, ja te volin Hajduče", pjevaju torcidaši u prvih 10 minuta.

7' - Hajduk vodi 1-0. Marko Livaja je zabio glavom na asistenciju Ivana Rakitića, kojem je ovo druga asistencija sezone. Poljud je na nogama. Nogometaši Lokomotive nisu zadovoljni odlukom, misle, tvrde da je golu prethodio faul. Livaja je svima ove sezone osim Rijeci zabio po jedan gol.

4' - Torcida je digla koreografiju na početku utakmice koja još traje, odjekuje niz topovskih udara. Razlog je, naravno, 74. rođendan splitskih drukera.

1' - Počela je utakmica.

15.50 - U Splitu je bablje ljeto. Ljudi su u kratkim rukavima, oni hrabriji i u kratkim hlačama. Torcida je pripremila koreografiju, na ogradi je spremna šetalica u bojama Torcide.

15.46 - Očekuje se najmanje 27 000 ljudi.

15.05 - Trener Lokomotive Silvijo Čabraja ubacio je, u odnosu na sastav iz prošlog kola protiv Rijeke (2-2), u prvu postavu Goričana umjesto Suška, a Vranjković je tu umjesto Dajčera.

15.00 - Kao što smo najavili, dvije promjene napravio je Gattuso. Lovre Kalinić je na golu, a Bamba je uletio umjesto "kažnjenika" Dajakua.

Najavu piše: Silvijo Maksan

Lovre Kalinić na golu?

Gennaro Gattuso bi priliku na golu mogao dati Lovri Kaliniću, koji je posljednji put u prvenstvu branio 18. kolovoza protiv Varaždina. Od tada je prošlo 69 dana i Talijan na klupi Hajduka smatra da je vrijeme da i Kalinić brani. Lovre je posljednji put branio 17. rujna u kup-pobjedi nad Bilogorom, a prije toga mjesec dana ranije protiv Varaždina.

U konkurenciji nije Bruno Durdov (16), koji je osjetio bol u mišiću nakon utakmice protiv Slavena te zbog toga nije bio u punom treningu ovoga tjedna.

Dajaku ispada iz sastava

Iz sastava će gotovo sigurno ispasti Leon Dajaku koji je ljutito napustio travnjak u Koprivnici kada ga je Gattuso povukao iz igre u 56. minuti, te ljutito bacio boćicu nakon izmjene, što ga je skupo koštalo. Bambu bi ga trebao zamijeniti, kao i u Koprivnici.

"Leon je imao problem sam sa sobom, a ne zato što sam ga izvadio. Bio je svjestan svojih pogrešaka. Rekao sam mu: 'Leone nemoj se ubijati sam.' Popričali smo na večeri nakon utakmice. U utorak smo se opet našli i ispričao se cijeloj ekipi, platio je večeru i idemo dalje", izjavio je Gennaro Gattuso u petak na pressici i nastavio:

"Rekao sam svim igračima da, kada imaju problem sa mnom, dođu, pokucaju na vrata i pričaju. Sam sam bio igrač i kucao sam trenerima na vrata. Leonu sam rekao da je ovo prvi i zadnji put da gledam ovakvo ponašanje", izjavio je Gattuso koji je samo na dvije utakmice od rekorda starog 30 godina...

Rekord Hajduka je 12 susreta bez poraza, a drži ga Kate

Naime, Hajduk u prvenstvu već deset utakmica u nizu nema poraz, a rekord drži Ivan Katalinić, popularni Kate, koji je 1994. godine uspio nanizati 12 uzastopnih prvenstvenih utakmica bez poraza.

Katalinićeva momčad, u kojoj su tada igrali Aljoša Asanović, Zoran Vulić, Goran Vučević stala je na brojci 12, kad ih je u Maksimiru pobijedio Dinamo 1-0. Bilo je to krajem studenog 1994., a jedini gol zabio je Damir Lesjak.

Torcida slavi rođendan

Za spomenuti kako će Torcida na današnjoj utakmici slaviti 74. rođendan. Tri tjedna Hajduk nije igrao na Poljudu, od gostovanja Šibenika navijači čekaju na novu utakmicu. Početkom listopada u ogledu sa Šibenčanima proslavili su izlazak Bijelih na lidersku poziciju, a krajem mjeseca stiže prigoda za novu feštu uz +20 stupnjeva celzijusa, najmanje.

POGLEDAJTE VIDEO: Nikola Pokrivač u podcastu Net.hr-a kod Silvija Maksana: 'Ne znam smijem li to govoriti. Trebao sam ići u Hajduk, ali srećom otišao sam u Dinamo'