PREKINULI SU POST DUG 40 GODINA / Kakva spektakularna završnica u Sevilli: Penali su odlučili pobjednika, Eintracht i Jakić su prvaci Europa lige

Večeras od 21 sat igralo se finale Europa lige, a slavio je Eintracht Frankfurt nakon boljeg izvođenja penala

19.5.2022.
0:09

Nogometaši Eintrachta iz Frankfurta pobjednici su ovosezonske Europske lige, oni su u finalu u Sevilli boljim izvođenjem 11-eraca svladali Rangers, nakon 120 minuta rezultat je bio 1-1, da bi u raspucavanju Eintracht bio bolji sa 5-4.

PREJAKO /

Tri dame plijenile pažnju na Estadio Ramón Sánchez Pizjuánu. Pozicionirale su se na samoj ogradi, svi su buljili u njih

PREJAKO /

Ovim trijumfom Eintracht je izborio nastup u Ligi prvaka sljedeće sezone.

Poveo je Rangers golom Joea Ariba (57), a poravnao je Rafael Borre (69).

Hrvati nastupili, Barišić se ozlijedio

U odličnom dekoru stadiona Sanchez-Pizjuan koji je jednom polovicom bio ispunjen plavom bojom navijača Rangersa, a drugom polovicom bijelom bojom navijača Eintrachta, nogomet prikazan na travnjaku bio je daleko ispod atmosfere na tribinama.

Škotski je sastav u 57. minuti kaznio promašaje njemačkog predstavnika, koji je do tog trenutka imao izglednije prilike za pogodak. Središnji igrač obrane Eintrachta Tuta izgubio je korak u utrci za loptom s Aribom, pa je napadač Rangersa izbio sam pred Trappa te ostao miran prilikom realizacije prilike za 1-0. Odmah po primljenom pogotku Tuta je i zamijenjen jer se možebitno i ozlijedio tijekom te akcije.

Eintracht je do zasluženog poravnanja stigao u 69. minuti kada je Kostić uputio odličnu nisku loptu s lijevog krila na peterac gdje je između Goldsona i Basseyja utrčao Borre i potvrdio status najboljeg strijelca svoje momčadi.

Rezultat se potom više nije mijenjao, oba sastava više su pazila na obranu svog gola nego na ugrožavanje suparničkih vrata pa je pobjednik odlučen izvođenjem 11-eraca. Iskusni Aaron Ramsey je ušao samo radi penala, ali je na kraju užasno pucao, njegov pokušaj je obranio Trapp te je sve bilo u rukama Borrea.

Kolumbijac je na kraju neobranjivo pogodio za veliko slavlje njemačke momčadi.

Drugi europski trofej Frankfurta

Borna Barišić igrao je za Rangers do 117. minute kada je zbog ozljede mišića morao biti zamijenjen, dok je Kristijan Jakić ušao u igru za Eintracht u 90. minuti te je postao deseti Hrvat u povijesti koji je osvajao ovo natjecanje, odnosno Kup UEFA.

Za Eintracht je ovo drugi europski trofej u klupskoj povijesti, 1980. je osvojio Kup UEFA, dok je Rangers ostao na jednom euro-trofeju, Kupu kupova iz 1972.

Uživo: Finale Europa lige

Eintracht Frankfurt - Glasgow Rangers

(1:1)

(Borre 69'/ Aribo 57')

Sastavi:

Eintracht (3-4-3): Trapp - Toure, Tuta, Ndicka - Kostić, Sow, Rode, Knauff - Kamada, Lindstorm, Borre

Rangers (4-3-3): McGregor - Tavernier, Bassey, Goldson, Barišić - Jack, Lundstarm, Kamara - Kent, Aribo, Wright

--------------------------------------

Penali:

Borre je imao sve u svojim rukama i prekrasno je pogodio za slavlje Frankfurta!

Roofe je sada pucao za Rangerse i pogodio snažno od stative, 4:4

McGregor je sada pročitao Kostića, ali precizan je Srbin i vodi Eintracht 4:3

Iskusni Ramsey je loše pucao i brani Trapp!

Kamada je pogodio neobranjivo od stative, pročitao ga je McGregor, ali nije tu ništa mogao, 3:3

Arfield je pucao snažno, ali i precizno, 3:2 za Rangerse

Hrustić je precizan za Eintracht, 2:2
Davis je pogodio majstorski pod prečku, Rangersi vode 2:1

Za Frankfurt je prvi pucao Lenz, krasno je lijevom nogom pogodio lijevi kut McGregorova gola, 1:1

Prvi je za Rangerse pucao Tavernier, kapetan je siguran i 1:0 za Škote!

Kraj! Čekaju nas jedanaesterci!

121' - Tavernier je sjajno pucao, ali Trapp je danas skoncentriran i hvata novu loptu

120' - Rangersi će sada imati slobodan udarac iz opasne pozicije, s nekih 20, 25 metara iz kosa

118' - Kakva sada prilika za Rangerse, Roofe je ubacio, pucao je Kent, ali Trapp čudesno brani nogom! U nastavku je Davis pucao preko gola

118' - Ušao je i Aaron Ramsey kod Rangersa, čudno, ali izašao je Sakala koji je u igru ušao u 75. minuti. Očito se pripremaju za penale

117' - Barišić ne može nastaviti, je li se ozlijedio prije nekoliko minuta kada se nespretno spotaknuo? Zamijenio ga je Roofe

115' - Barišić se muči, možda neće moći nastaviti

114' - Jakić je sada krasno opalio, ali je lopta protutnjala iznad gola

114' - Kent je sada probao iz daljine, ali Trapp bez većih problema brani njegov pokušaj

112' - Kamada pada u šesnaestercu, žali se, ali ništa od svega

111' - Manje od deset minuta do kraja susreta, ostane li tako, čekaj nas penali

106' - Barišić je sada probao bombom, ali je išlo previše u Trappa koji to brani

106' - Počeo je drugi dio produžetaka, Hrustić je ušao za Frankfurt, igru je napustio Djibril Sow

106' - Barišić je sada kratko ostao na zemlji nakon sudara s Knauffom i time je gotov prvi dio produžetaka

105' - Igrat će se još jedna minuta dodatka, a nakon toga nas čeka posljednjih 15 minuta

101' - Ndicka je napustio igru kod Nijemaca, mijenja ga Lenz, dok kod Rangersa izlazi strijelac Aribo, a mijenja ga James Sands

100' - Knauff se našao u solidnoj poziciji, vratio se Bassey i zasmetao mu u samoj završnici

95' - Pogriješio je Bassey, lopta je došla do Borrea, ali je stoper Rangersa u posljednji tren blokirao njegov pokušaj

94' - Arfield je sada probao iz daljine, ali je lopta otišla iznad gola

91' - Počeo je prvi produžetak od 15 minuta, promjena kod Rangersa, ušao je Scott Arfield umjesto Glena Kamare

Kraj regularnog dijela, čeka nas pola sata produžetaka

91' - Bit će pet minuta nadoknade, hoće li netko iznenaditi na samom kraju?

89' - Ući će sada u igru naš Kristijan Jakić, zamijenio je kapetana Rodea

89' - Kostić je sada neugodno centrirao, ali je lopta sijevnula pokraj gola

87' - Barišić sjajno brani Knauffa na krilu

85' - Rangersi su sada brzo kombinirali po lijevoj strani, na kraju je Sakala probao ubaciti, ali je spreman Trapp

82' - Primirile su se obje strane, sve smo bliže produžecima

74' - Dvostruka promjena kod Rangersa: Steven Davis i Junior Sakala zamijenili su Ryana Jacka i Scotta Wrighta

72' - Požutio je Wright kod Rangersa zbog prekršaja na Kamadi

71' - Ušao je Hauge umjesto Lindstroma kod Nijemaca

71' - Novi predah zbog vrućine

69' - GOOOOL! Kostić je sjajno ubacio, Goldson je bio neoprezan, kao i Bassey, a lopta dolazi do Borrea koji zabija za 1:1!

67' - Velika prilika sada za Eintracht! Pogriješio je Goldson, Rode je prebacio loptu do Kamade koji je pokušao lobati McGregora, ali je lopta završila na mreži iznad gola

65' - Hasebe je sada odnio jednu loptu ispred Ariba koji je završio na travnjaku, ali nema prekršaja

59' - Tražili su igrači njemačkog predstavnika kazneni udarac, ali je sudac samo odmahnuo

59' - Hasebe je ušao umjesto Tute za Frankfurt

57' - GOOOOL! Iz ničega je lopta došla do Ariba koji je ostao smiren i pogodio za 1:0! Rangersi vode! Sow je išao vratiti loptu prema nazad i strašno pogriješio, a Aribo je iskoristio poklon

55' - Sada su Rangersi složili krasnu akciju, lopta je došla do Ariba koji ju je proslijedio do Kenta, ali ovaj puca pokraj gola

52' - Borre se sada našao u dobroj prilici, malo se zapetljao i pao u šesnaestercu, sudac pokazuje na korner iako je bilo kontakta između Goldsona i napadača Eintrachta. Intervenirali su i iz VAR sobe i kažu - ništa od najstrože kazne

49' - Veliki pritisak Eintrachta, probao je sada Lindstrom, lopta je otišla u novi korner

46' - Zapalilo se sada puno baklji na tribini gdje su navijači Eintrachta

46' - Počinje drugi dio finala Europa lige!

Kraj prvoga dijela, na predah idemo bez pogodaka. Eintracht je krenuo nešto bolje, imao je više pokušaja, ali su i Rangersi imali nekoliko dobrih prilika

48' - Barišić je sada lijepo zatvorio prodor Knauffa

47' - Jack je sada probao iz dobre situacije, ali je lopta otišla iznad gola Kevina Trappa

45' - Igrat će se još šest minuta nadoknade, zbog prekida za odmor i kako bi se Rode oporavio

42' - Aribo je pao u kaznenom prostoru, ali Slavko Vinčić samo odmahuje rukom

41' - Tavernier je ubacio iz slobodnog udarca, ali je lopta sve preletjela

36' - Barišić je krasno ubacio iz slobodnjaka, glavom je pucao Lundstram, ali brani Trapp! Sjajan centaršut našeg Borne

36' - Prekršaj Sowa, Rangersi će imati slobodan udarac iz dobre pozicije za ubačaj, a možda i izravan pokušaj

32' - Kostić je sada sjajno probio stranu, pucao je, ali lopta odlazi pokraj gola

31' - Nijemci su već deset puta pucali prema vratima Škota, Rangersi su svega jednom, ali opasno zaprijetili

30' - Novi korner za Eintracht, iz odbijanca je pucao Lindstorm, ali je lopta zapela u bloku

27' - Kratka pauza za igrače zbog velike vrućine

26' - Dobar pokušaj sada Ariba, lopta je protutnjala pokraj vratnice Kevina Trappa

20' - Knauff je prekrasno probio stranu na kojoj je naš Barišić, probao je lijevom nogom, ali brani McGregor te je Frankfurt izborio korner

17' - Barišić je sada sjajno blokirao jedan pokušaj Nijemaca

16' - Prošlo je prvih 15-ak minuta, za sada Frankfurt stoji nešto bolje, ali Rangersi vrebaju svoje prilike

12' - Kamada se sada našao u dobroj situaciji, ali je previše petljao, lopta je došla do Sowa koji je pucao, ali brani McGregor bez većih problema

9' - Čini se da će kapetan Frankfurta samo promijeniti dres te se sa zavojem oko glave nastaviti dvoboj

5' - Ružan sudar kapetana Frankfurta Rodea i Lundstrama, igrač Rangersa je visoko podigao nogu, kapetan je ostao krvave glave. Odmah je reagirala klupa i poslala našeg Jakića na zagrijavanje

4' - Lijepu akciju su sada složili igrači Rangersa, Wright se lijepo oslobodio čuvara, poslao loptu prema Aribu, ali su dobro reagirali obrambeni igrači njemakog sastava

3' - Žestoko je pritisnuo Eintracht, Rangersi ne mogu do daha

1' - Počeo je spektakl u Sevilli! Sretno našima!

Danas nas u Sevilli čeka veliki spektakl. U sklopu finala Europa lige na stadionu Ramón Sánchez-Pizjuán od 21 sat sastat će se Eintracht Frankfurt i Glasgow Rangersi. Utakmicu ćete moći pratiti na programu RTL 2.

U finalu će se tako susresti dva Hrvata: Kristijan Jakić koji predstavlja Nijemce te Borna Barišić u dresu Rangersa. Bit će to prvo europsko finale od 1980. godine za Eintracht iz Frankfurta, koji su do velikog finala stigli preko West Hama u polufinalu. Frankfurt je slavio s ukupnih 3:1 protiv londonskog sastava, dok su u četvrtfinalu senzacionalno izbacili možda i najveće favorite turnira - Barcelonu.

Rangersi su jednako impresivni bili protiv favoriziranog Red Bull Leipziga i Joška Gvardiola te su na kraju slavili s 3:1 i tako nadoknadili poraz iz prve utakmice od 1:0.

Veliki uspjesi Hrvata

Hrvatski nogomet će premijerno imati predstavnike u obje momčadi koje su dogurale do finalnog obračuna pa treba vidjeti hoće li se dosadašnjim pobjednicima, Ivanu Rakitiću (Sevilla, 2014.), Šimi Vrsaljku (Atletico Madrid, 2018.) i Mateu Kovačiću (Chelsea, 2019.) pridružiti Kristijan Jakić s Eintrachtom ili Borna Barišić s Rangersima. Bit će to, dakle, sraz dvojice Vatrenih, Kristijana Jakića i Borne Barišića koji su za RTL prije dva dana najavili nadolazeći susret.

"To bi bilo sigurno najveće postignuće za mene u karijeri dosad. Lagao bih kad bih rekao da ne razmišljam o tome, iako ne želim da se prepustim previše, ali lagao bih kad bi kazao da ne razmišljam o tome prije spavanja", rekao je Borna Barišić, dok je Kristijan Jakić dodao:

"Ovakvo uzbuđene nisam još doživio. Borni želim sreću i želim da ta sreća ode na našu stranu."

Ulaznice su za ovu utakmicu nemoguća misija, sve je rasprodano, a oko 100 tisuća navijača očekuje se na dan utakmice na ulicama glavnog grada Andaluzije.