MAGLA SVUDA, MAGLA OKO NAS / Osijek zaustavio Dinamo i u možda posljednjoj utakmici u Gradskom vrtu ostvario veliku pobjedu

Osijek je 'crna mačka' za Dinamo i dalje

29.10.2022.
19:18
Davor Javorović/PIXSELL

15. kolo HNL-a

Mjesto održavanja utakmice: Gradski vrt (Osijek)

OSIJEK - DINAMO 1-0

Osijek (4-2-3-1): Ivušić - Gržan, Žaper, Čeberko, Leovac - Nejašmić, Jugović - Kleinheisler, Caktaš, Mierez - Beljo

klupa: Malenica, Bartolec, Barri, Hiroš, Fiolić, Janjić, Jurčević, Bakić, Bralić, Fućak, Špoljarić, Mance

Dinamo (4-2-3-1): Livaković - Ristovski, Lauritsen, Theophile, Štefulj - Mišić, Ivanušec - Bočkaj, Baturina, Špikić - Drmić

klupa: Zagorac, Nevistić, Moharrami, Ademi, Petković, Emreli, Marin, Bulat, Perić, Menalo, Oršić

Nakon 11 pobjeda i 2 remija Dinamo je danas doživio i prvi poraz u ligaškoj sezoni. Osijek je po velikoj magli, u teškim uvjetima za igru, skoro pa nemogućim, u možda i posljednjoj utakmici u Gradskom vrtu prije preseljenja na Pampas, uzeo velike i bitne bodove, te ostao i dalje crna mačka za dinamovce. Pogodak odluke zabio je Ramon Mierez u 85. minuti.

Osijek imao više udaraca, Dinamo posjed

11 udaraca Osijeka, 4 u okvir vrata. Dinamo je imao manje udaraca, ali veći posjed lopte u nogama (54-46%). No, idemo redom...

UVJETI NA RUBU REGULARNOSTI /

Nije se vidjelo ništa: Tražila se kamera koja nije potpuno obavijena maglom; VAR bio djelomično izvan funkcije

Zagrebački plavi su razočarali, dok su Osječani ostavili srce na terenu.

Dinamo je već u petoj minutu mogao do prednosti. Beljo je izgubio loptu na centru, Drmić je sjajno uposlio Baturinu, koji nije uspio prebaciti Ivušića, a pritom je napravio i prekršaj u napadu. U 19. minuti zaprijetio je i Osijek. Leovac je pucao iz daljine, ali nije uspio zabiti svojoj bivšoj momčadi.

U 29. minuti Osijek je imao novu priliku. Kleinheisler je ubacio do Miereza, koji je spustio za Nejašmića, no njegov udarac je završio u bloku. U posljednjim trenucima prvog dijela Osijek je imao dvije sjajne prilike. Beljo je pucao s ruba kaznenog prostora pogodivši vratnicu od koje se lopta odbila do Gržana čiji je udarac s pet metara Livaković sjajno obranio.

Magla radila probleme

U prvom poluvrmenu je Osijek bio puno bolji, Dinamo nije pokazao previše, ali nije bilo golova. U drugom dijelu magla je bila sve gušća što je otežavalo vidljivost.

U 67. minuti Kleinheisler je pokušao iznenaditi Livakovića, međutim njegov pokušaj nije stvorio veće probleme gostujućem vrataru. U 77. minuti zaprijetio je i Bočkaj, ali pored Osijekovog gola. Samo dvije minute kasnije Beljo je bio u izglednoj prilicu, ali nije dobro zahvatio loptu.

U 85. minuti vidjeli smo jedini pogodak na utakmici. Mierez je dobio jednu dugačku loptu, pobjegao je Theophile-Catherineu te uspio svladati Livakovića.

U 87. minuti je bilo vrlo opasno pred vratima Osijeka. Petković je pucao, no Ivušić je sjajno obranio. Dvije minute kasnije Dinamo je imao još bolju prigodu, ali je Emreli pucao iznad grede. U petoj minuti nadoknade Osijek je zabio još jedan gol, no pogodak Mancea je poništen zbog zaleđa.

Istra skinula prokletstvo

U prvom subotnjem susretu Istra 1961 je na Rujevici pobijedila Rijeku sa 1-0 ostvarivši prvu gostujuću pobjedu u međusobnim susretima. Pogodak odluke u "Derbiju della Učka" zabio je Ante Erceg u 64. minuti.

Bila je to skromna nogometna predstava s jednom golom, vrlo malo prilika i devet žutih kartona.

U nedjelju su na rasporedu još dvije utakmice, a sastaju se Lokomotiva - Hajduk, te Gorica - Slaven Belupo.

Na vrhu je Dinamo sa 35 bodova ispred Hajduka sa 30 i Osijeka koji sada ima 27 bodova.

Istra se današnjom pobjedom učvrstila na šestoj poziciji sa 17 bodova, dok je Rijeka ostala na devetoj poziciji sa 12 bodova, šest više od "fenjeraša" Gorice koja ima i susret manje.

HNL - 15. kolo
Rijeka - Istra 1961 0-1 (Erceg 64)
Osijek - Dinamo 1-0 (Mierez 85)
U petak:
Šibenik - Varaždin 1-2 (Dolček 60 / Brodić 71-11m, Pilj 90+4)

Kronološki tijek utakmice - LIVE

95' - GOTOVA JE UTAKMICA.

95' - Nema gola Osijeka, zaleđe Mancea.

90' - Igrat će se još 5 minuta.

89' - Emreli je propustio dobru priliku s nekih 6 metara iz kosa, ali to odlazi pored gola.

87' - Petković je pomašio, propuštena prilika.

85' - GOOOL - Osijek vodi 1-0. Mierez je u potpunoj magli zabio spektakularan gol. Livaković tu nije mogao ništa.

80' - Pred golovima jedva da se i vidi. Tek nešto kad se igra po sredini.

77' - Dinamo ubačajima pokušava nešto napraviti.

59' - Zanimljiv sad trenutak u Gradskom vrtu. Kohorta je u gustoj magli zasula travnjak bijelim traka, koje su na koncu s terena micali igrači Osijeka.

57' - Stoper Dino Perić ulazi umjesto Lauritsena, koji je imao žuti karton.

56' - Nova obrana Livakovića. Dinamov golman obranio je udarac Belje, no pomoćni sudac ionako je podigao zastavicu.

49' - Gusta magla itekako otežava praćenje ove utakmice.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme. Magla je sve jača, vidljivost je itekako otežana. Pitanje je kako će sve to skupa izgledati. Jako je slaba vidljivost. U takvim situacijama i VAR je ograničen u svom djelovanju. Petković i Ademi ušli su u igru umjesto Štefulja i Baturine. To znači da će se Bočkaj spustiti više na bok, a Ivanušec više lijevo.

GOTOVO JE PRVO POLUVRIJEME

45' - Vratnica Belje, sjajna prilika. Lopta se od vratnicu odbila, ali ni iz popravnog Osijek nije zabio.

39' - Kleinheisler još jednom umalo zabija, odlična utakmica Kleinheislera.

30' - Kleinheisler puca iz daljine, ali preko gola. Prijete Osječani udarcima izvana.

29' - Žestoka bitka na travnjaku, ulizava se, utrčava na blok, dinamika je tu, ali nema golova još. A ni šansi baš. Rovovska bitka.

26' - Kleinheisler je raspoložen, sad se sjurio u slalom prema kaznenom prostoru Dinama, ali obranio se prvak Hrvatske.

24' - Rolao je Ivanušec igrača Osijeka, a nakon toga se odlučio za udarac, ali daleko od gola.

19' - Dinamo još nije naštimao nišanske sprave niti ima igru. Evo sad Leovca puca, ali pokraj gola.

15' - Sad žuti karton i za Lauritsena. Kleinheisler je pokušao odigrati dupli pas s Mierezom, no stoper Dinama ih je spriječio faulom.

12' - Prva javna opomena na utakmici. Štefulj izgubio loptu pa napravio prekršaj na Caktašu za slobodni udarac.

5' - Sjajna prilika za Dinamo, ali nema gola i ostaje 0-0. Theophile je visoko izašao na Belju i oduzeo mu loptu na polovici Osijeka nakon čega je Drmić sjajno uposlio Baturinu, na čiji udarac pravovremeno izlazi Ivušić. Svirao je sudac, u svakom slučaju, prekršaj u napadu.

1' - Počela je utakmica.

16.45 - Evo nam i službenih sastava za derbi. Za jako zanimljive sastave odlučila su se oba trenera, što bi moglo jamčiti zanimljiva događanja na terenu. Dakle, Ante Čačić se očito neće predati prije utakmice s Chelseajem u Londonu pa tamo želi imati odmorne glavne adute, kapetana Arijana Ademija, Mislava Oršića i Brunu Petkovića. Poms je, s druge strane, odlučio napadački krenuti u ovu utakmicu, pa da se Osijek od Gradskog vrta oprosti u stilu...

NAJAVA

Osječani su svaki put u posljednjih pet sezona barem jednom "skinuli" Dinamo, pa danas u Gradskom vrtu optimizam raste (MAXSport1). Nogometaši Rene Pomsa u zadnjih sedam utakmica imaju čak šest pobjeda, dok Dinamo u posljednjih pet dvoboja tek jednu.

Osijek će biti posebno motiviran

Ako dodamo da bi ovo trebala biti i posljednja utakmica NK Osijek u Gradskom vrtu, onda i sami možemo zaključiti, pretpostaviti da će se bijelo-plavi od svog stadiona htjeti oprostiti pobjedom, odnosno da će biti posebno motivirani.

Naime, Osječani bi se početkom 2023. godine trebali preseliti na Pampas, iako ni to još nije sasvim sigurno.

Momčad je u dobrom stanju, analizirali smo poraz u Varaždinu. Kleinheisler je imao probleme, ali izgleda dobro i vidjet ćemo možemo li računati na njega. Želimo odigrati dobru utakmicu, bit će i puno gledatelja koji će nas podržati. Nemam nikakav pritisak. Preuzeo sam momčad u specifičnoj situaciji, ne razmišljam o ugovoru, nego o radu s momčadi. Dajem sve od sebe, pružam maksimum i imam velike ambicije. Želim ostvariti vrhunski rezultat dok sam trener, a hoću li ostati u Osijeku ili ne, nije na meni", kazao je jučer na pressici u Gradskom vrtu trener Osijeka Rene Poms.

Trener Dinama Ante Čačić u petak ujutro najavio je derbi za svoju momčad koja dolazi nakon poraza u Ligi prvaka od Milana.

Čačić: 'Vraćamo se HNL-u, to je naš prioritet'

"Vraćamo se nacionalnom prvenstvu, ispred nas je derbi. Vraćamo se našem prioritetu, rekli smo da je cilj kluba sačuvati primat u hrvatskom nogometu, istovremeno se dočepat neke europske lige. Za sada to uspješno činimo i zbog toga nam je sutrašnja utakmica jako važna. Tražit ćemo bodovni učinak, vjerujem da u tome možemo uspjeti, bez obzira na dobrog domaćina koji u zadnjih šest utakmica ima pet pobjeda. Dat ćemo sve od sebe u svakom slučaju", istaknuo je Ante Čačić i osvrnuo se na momčad Osijeka:

"Činjenica je da su s velikim optimizmom krenuli u novu sezonu, pa ih je ispadanje u Europi demolizirala, sve je rezultiralo odlaskom Nenada Bjelice koji sigurno nije jedini krivac za sve to. Njegov je rad nastavio dotadašnji pomoćnik, Osijek je počeo igrati za gol više, nanizali su do Varaždina puno dobrih rezultata. Bilo je to i za očekivati, imaju kvalitetan roster, normalno je da su došli na svoje. I do kraja prvenstva će tražiti što višu poziciju u ligi".