NEZAPAMĆENA ZAVRŠNICA: / Rijeka i Hajduk izborili Europu, tragičar Gorica pala na 5. mjesto - Varaždin ispao

Rijeka i Hajduk u Europi, Gorica tragičar - Varaždin ispao iz lige nakon maratonske utakmice

22.5.2021.
18:59
Milan Sabic/PIXSELL

Posljednje 36. kolo HNL-a

Rijeka - Gorica 2:1 Gotovo

Rijeka: Nevistić, Capan, Escoval, Galović, Vukčević, Gnezda Čerin, Lončar, Menalo, Andrijašević, Murić, Drmić.

Gorica: Banić, Doka, Steenvoorden, Jovičić, Keita, Babec, Junior, Špikić, Dvorneković, Lovrić, Dieye.

Hajduk - Lokomotiva 2:0 Gotovo

Hajduk: Kalinić; Ševelj, Simić, Vušković - Čolina, Jurić, Atanasov, Jairo, Livaja, Biuk - Umut.

Lokomotiva: Santini, Papadopoulos, Čeliković, Pivarić, Chaija, Marić, Osmanković, Kačavenda, Maleš, Petrak, Šimić.

Osijek - Istra 1961 2:1 Gotovo

Osijek: Osijek: Ivušić; Barišić, Guti, Škorić, Jurčević; Žaper, Pilj, Bohar, Kleinheisler, Bočkaj; Gyurcso

Istra: Lučić; Hujber, Šutalo, Tomašević, Gonzalez; Galilea, Blagojević; Gržan, Ivančić, Vuk; Špoljarić

Slaven Belupo - Varaždin 1:0 Gotovo

Slaven: Filipović; Božić, Van Bruggen, Prce; Bogojević, Lulić; Mlinar, Glavčić, Goda; Krstanović, Knöll

Varaždin: Zelenika; Memija, Novoselec, Senić, Pellumbi; Postonjski, Đurasek, Elezi; Peco, Herrera; Obregon

Dinamo - Šibenik (19 i 30)

Tablice omogućuje SofaScore LiveScore

Pričat će se unucima što se događalo u posljednjem kolu sezone 2020./2021. Nikad dramatičnije posljednje kolo, borba za Europu i ostanak. Na kraju rezime je sljedeći: Hajduk je pobjedom na Lokomotivom 2:0 uzeo to 4. mjesto koje vodi u Europu, Rijeka je uspjela nokautirati Goricu u direktnom sudaru i uzeti trojku na kraju i plasman isto u Europu, dok je Gorica pala i u svom trećem susretu za redom i ispala pravi tragičar. Slaven i Varaždin su u Koprivnici u maratonskoj utakmici, koja se igrala više od 100 minuta, slavila 1:1 i Varaždince poslali u drugu ligu. Osijek je bio bolji od Istre 2:1. Lokomotiva ostaje u ligi jer je završila na 8. mjestu, s bodom više od Istre s 29. No, idemo redom...

Šest klubova 'nešto lovilo'

Čak šest klubova je u posljednjih 90 minuta sezone "nešto lovilo". Jedino su bezbrižni bili prvak Dinamo, doprvak Osijek, šestoplasirani Šibenik i sedmoplasirani Slaven Belupo.

Gorica, Rijeka i Hajduk su igrali za preostala dva mjesta koja vode u Europu, dok su uoči posljednjeg kola čak tri kluba mogla ispasti, Varaždin, Istra 1961 i Lokomotiva.

Tijekom zadnjeg kola situacija na ljestvici se neprestano mijenjala, a na koncu su Europu uz Dinamo i Osijek, izborili Rijeka i Hajduk, dok je Gorica potonula na peto mjesto, dok u niži rang seli Varaždin.

Gorica opet kiksala

Gorica je zadnje kolo dočekala kao treća sa 59 bodova, Rijeka je na četvrtom mjestu imala bod manje, a Hajduk je bio peti sa 57 bodova. Na samom začelju je bio Varaždin sa 28 bodova. Istra 1961 je bila deveta sa 29, a Lokomotiva je na osmom mjestu imala 30 bodova.

Rijeka i Gorica su u direktnom okršaju na Rujevici odlučivali tko će u Europu, a na koncu su slavili domaćini sa 2-1.

Rijeka je povela već u 10. minuti. Menalo je ubacio, Drmić spustio loptu, a Andrijašević u svom 101. nastupu u dresu Rijeke poentirao za vodstvo domaćina.

Međutim, 10 minuta kasnije Gorica je izjednačila. Nakon ubačaja Matar je spustio loptu glavom, a Babec zabio iz blizine. Sudac Bel je pregledavao snimku zbog navodnog prekršaja nad Andrijaševićem koji je prethodio golu, ali je na kraju priznao gol gostiju.

U samoj završnici prvog dijela Gorica je bila i korak do vodstva, no Lovrić je fantastičnim udarcem uzdrmao vratnicu.

U nastavku susreta Gorica se uspješno branila do 79. minute kada je Menalo ubacio, lopta je preletjela sve i završila u mreži za vodstvo 2-1. U posljednjim trenucima susreta Gorica je imala priliku za 2-2, ali je Doka pucao pored gola.

Hajduk je na Poljudu dočekao Lokomotivu koja se grčevito borila za prvoligaško spas i ostvario pobjedu 2-0.

Domaćin je inicijativu naplatio u 29. minuti golom Marka Livaje. Bila je to sjajna akcija najboljeg igrača splitskog sastava. Livaja je prošao nekoliko igrača, odigrao dupli pas s Jurićem, te sa sedam, osam metara svladao Santinija.

Splićani su u 71. minuti mogli riješiti pitanje pobjednika, Umut je izbio sam ispred golmana Lokomotive, ali je pucao pored gola. On što nije uspio Umut popravio je Biuk postigavši u 82. minuti gol za 2-0.

Utakmica u Koprivnici trajala 115 minuta

U Koprivnici je Slaven Belupo pobijedio Varaždin sa 1-0 gurnuvši susjede u drugu ligu.

Bila je to utakmica koja je trajala 115 minuta, a čak tri gol su poništena nakon VAR provjere.

Slaven je zabio u 57. minuti, no pogodak Krstanovića je poništen zbog zaleđa. U 68. je poništen i gol Varaždincima, Herrera je zabio, ali je igrao rukom. Serija poništenih golova u Koprivnici nastavila se u 82. minuti. Ponovo su zabili domaćini, no Delić je bio u zaleđu.

Ipak, u 88. minuti vidjeli smo i jedan regularan pogodak. Zvonarek je zabio za Slaven gurnuvši susjede iz Varaždina u drugu ligu.

U Osijeku domaćin je pobijedio Istru 1961 sa 2-1.

Osijek slavio

Osijek je poveo u 34. minuti lijepim golom Kleinkeislera koji je sa 17 metara i pogodio donji desni kut ispruženog, ali nemoćnog Lučića. Istra je ekspresno stigla do izjednačenja, samo sedam minuta nakon primljenog gola, Ivančić je zabio za 1-1.

U posljednjim trenucima susreta hrvatski doprvak je golom Belje stigao do pobjede.

Večeras se još sastaju Dinamo i Šibenik.

Na koncu je Dinamo osvojio prvo mjesto, Osijek je drugi, Rijeka treća, a Hajduk četvrti. Gorica je kao peta ostala bez Europe, a zatim slijede Šibenik, Slaven Belupo, Lokomotiva, Istra 1961 i Varaždin.

REZULTATI: Hajduk - Lokomotiva 2:0 (Livaja 29, Biuk 82) Rijeka - Gorica 2:1 (Andrijašević 10, Menalo 79 / Babec 20) Slaven Belupo - Varaždin 1:0 (Zvonarek 88) Osijek - Istra 1961 2:1 (Kleinkeisler 34, Beljo 90+2 / Ivančić 41) Dinamo - Šibenik (19.30)

Sad je i tamo gotovo.

U Koprivnici se još igra.

92' - Gorica je sad umalo zabila, kakva drama...

99' - U Koprivnici je 9. minuta sudačke nadoknade.

GOTOVO JE U SPLITU. HAJDUK JE 4.

85' - Do kraja u Rijeci je 5 minuta plus nadoknada.

88' - Slaven je zabio za 1:0. Varaždin ispada iz lige.

79' - GOOOL - Menalo je zabio za 2:1 Rijeke, sad je Rijeka 3, Hajduk 4. a Gorica 5. Kako se mijenja situacija. Varaždin je čini se ispao. Dobio je gol od Slavena.

82' - Hajduk je zabio za 2:0 i osigurao tu 4. poziciju. Byuk je strijelac.

78' - U ostalim susretima i dalje je rezultat isti. Osijek i Istra igraju 1:1, Hajduk i Lokomotiva 1:1 i Slaven i Varaždin 0:0. Gorica i Hajduk su trenutno unutra za Europu, Varaždin je out iz lige. Ali, pričekajmo još do kraja.

69' - Gorica je duplirala bokove.

65' - Gorica je uspjela razbiti Riječku igru, dobri su u toj destrukciji.

64' - Nema gola u Varaždinu ipak, već drugi koji je poništen. Sve ostaje isto. Dakle, u ovom trenutku Dinamo, Osijek, Gorica i Hajduk su u Europi, Varaždin ispada iz lige, Lokomotiva i Istra imaju po 30 bodova na 8. i 9. poziciji.

62' - Varaždin je zabio i golom skočio na 8. poziciju, Lokomotiva je sad zadnja. Kako se sve mijenja.

52' - Gotovo 8 minuta je prošlo u drugom dijelu na Rujevici, tamo se igra 52 minuta, sedam i pol minuta kasni početak za ostalim utakmicama, jer se u prvom vijećalo čak 7 i pol minuta oko VAR-a.

59' - Ipak ništa od toga gola... Poništen je zbog zaleđa u kojem je bio Krstanović u trenutku primanja lopte. Rezultat u Koprivnici ostaje 0:0.

58' GOOL! Trese se mreža sada u Koprivnici. Slaven Belupo vodi 1:0 protiv Varaždina.

55' - Prije nekoliko minuta krenulo je i drugo poluvrijeme u Rijeci, a kod ostalih klubova nema promjene rezultata.

46' - Krenula su druga poluvremena, osim onoga u Rijeci.

Evo i poluvrijeme u Rijeci.

52' - Nakon sedam i po minuta, donesena je odluka da nema penala za Rijeku.

Završila su prva poluvremena, osim utakmice u Rijeci, tamo već par minuta VAR pregledava snimke, probijena je nadoknada za 5 minuta. Kako stvari stoje nakon prvih 45 minuta, Gorica i Hajduk su u Europi, Varaždin ispada iz lige.

47' - Lovrić je pogodio stativu u Rijeci, auuuu....

44' - Varaždin je sad, barem kako trenutno situacija stoji, na posljednjem mjestu.

42' - Ako ovako ostane u Rijeci, onda bi Riječani bili gubitnici.

41' - Uzvraća Istra u Gradskom vrtu, sad je 1:1.

34' - GOOOL i u Osijeku. Kleinheisler je zabio za 1:0 Osijeka protiv Istre. To bi značilo da Istrijani ispadaju iz lige, ako bi ovako ostalo do kraja. Njima treba samo slavlje, tri boda.

29' - GOOOL - Idemo do Splita, tamo je Marko Livaja doveo Hajduk u vodstvo od 1:0.

22' - Odmah uzvraća Rijeka, Franko Andrijašević napada po desnoj strani, ali ništa od napada. Goričani su se brzo vratili u obranu.

21' - VAR je potvrdio gol Babeca. Velikogoričani su opet u sedlu.

19' - GOOOL - Evo nam gola i Gorice, kakav početak, to smo očekivali, hoćemo totalni nogomet! No, pričekat ćemo odluku Jovića i Krnara u VAR sobi.

10' - GOOOL - Evo nam prvog gola posljednjeg 36. kola HNL-a. Kapetan Franko Andrijašević doveo je Rijeku u vodstvo 1:0. Menalo je ubacio s desne strane, Drmić nije uspio dobro zahvatiti loptu i pucati pa ju je samo spustio, ali se taman Andrijašević sjurio i poentirao za 1:0 u svojoj zadnjoj utakmici u dresu Rijeke, na oproštaju od kluba i navijača.

1' - Počelo je zadnje kolo, utakmica Dinama i Šibenika igra se od 19 i 30.

16.52 - Evo i sastava za utakmicu Slavena i Varaždina.

16.42 - Došli su sastavi i za Istrinu utakmicu istine.

16.24 - Evo sastava i u utakmici Rijeke i Gorice, najzanimljivijem srazu danas.

15.56 - Evo nam i prvih današnjih sastava, zna se tko će istrčati za Hajduk i Lokomotivu na Poljudu.

Uoči subotnjih posljednjih 90 minuta ove sezone u Prvoj HNL još uvijek je otvoreno pitanje tko ide u Europu, a tko ispada iz lige. Uzbudljiviji rasplet teško da smo mogli i zamisliti, a čak šest klubova će u zadnjem kolu "nešto loviti". Jedino su bezbrižni prvak Dinamo, doprvak Osijek, šestoplasirani Šibenik i sedmoplasirani Slaven Belupo.

Sve utakmice zadnjeg kola igraju se u subotu, a sastaju se Hajduk - Lokomotiva, Rijeka - Gorica, Osijek - Istra 1961, Slaven Belupo - Varaždin, te Dinamo - Šibenik.

Europski troboj

Nakon što je Dinamo u "ludom" finalu Kupa pobijedio Istru 1961 sa 6:3 i tako osvojio dvostruku krunu postalo je jasno kako i četvrto mjesto vodi u kvalifikacije za Konferencijsku ligu. Porazu Istre najviše su se obradovali Gorica, Rijeka i Hajduk jer se ova tri kluba bore za preostala dva "europska mjesta". Dva su već zauzeli Dinamo i Osijek.

Gorica je trenutačno treća sa 59 bodova, Rijeka na četvrtom mjestu ima bod manje, a Hajduk je peti sa 57 bodova.

Rijeka će u izravnom sudaru protiv Gorice loviti Europu, dok će Hajduk igrati protiv Lokomotive koja se bori za prvoligaški spas. Gorici je dovoljan i bod, dok će Rijeka biti treća ako pobijedi Goricu. Riječani će zadržat četvrtu poziciju na ljestvici ako zadrže bod prednosti u odnosu na Hajduk.

Hajduk više ne može biti treći, a pobjedom protiv Lokomotive sigurno će završiti kao četvrti na ljestvici. Splićani mogu biti četvrti i u slučaju remija, ali tada bi Gorica trebala svladati Rijeku.

Borba za spas

Jednako je zanimljivo i na začelju. Uoči posljednjeg kola čak tri kluba mogu ispasti, Varaždin, Istra 1961 i Lokomotiva. Trenutačno je u najtežoj poziciji Varaždin koji je na začelju sa 28 bodova. Istra 1961 je deveta sa 29, dok Lokomotiva na osmom mjestu ima 30 bodova. U zadnjem kolu igrat će Slaven Belupo - Varaždin, Hajduk - Lokomotiva, te Osijek - Istra 1961.

Ako Slaven Belupo pobijedi Varaždince, priča je završena - u gradu baroka sljedeće će se sezone igrati drugoligaški nogomet. Najbliža ostanku je Lokomotiva, no "lokose" očekuje neugodno gostovanje kod Hajduka koji lovi Europu. U slučaju poraza Lokomotiva će ispasti jedino ako Varaždin pobijedi u Koprovnici, a Istra 1961 ne izgubi u Osijeku. U svim ostalim kombinacijama Lokosi su mirni.

Istra 1961 pobjedom u Gradskom vrtu sigurno ostaje u eliti, a bod ih ostavlja u prvoligaškom društvu ako Hajduk pobijedi Lokomotivu, jer Puljani imaju bolji međusobni skor od Lokomotive. U slučaju poraza Puljani će ovisit o rezultatu utakmice u Koprivnici.