SJAJAN DEBI GATTUSA /

• Hajduk na rasprodanom Poljudu zasluženo slavio i napravio korak prema skupini Konferencijske lige

Tijek utakmice drugog pretkola Konferencijske lige između Hajduka i Torshavna mogli ste pratiti na portalu Net.hr

25.7.2024.
19:54
Zvonimir Barisin/PIXSELL

Hajduk - Torshavn

2-0

Hajduk: Lučić - Moufi, Šarlija, Uremović, Diallo - Krovinović, Capan - Sahiti, Pukštas, Kalik - Livaja

Torshavn: Gestsson - Voss, Chukwudi, Davidsen, Dam - Sorensen, Mouritsen, Mneney - Guttesen, Dahl, Samuelsen

EUROPSKA LIGA /

Rijeka sezonu otvorila remijem kod rumunjskog drugoligaša: Odluka pada na Rujevici

Hajduk je novu sezonu otvorio domaćom pobjedom 2-0 u drugom pretkolu Konferencijske lige protiv Torshavna.

Novi predsjednik, novi sportski direktor i novi trener, svi skupa su debitirali na rasprodanom Poljudu protiv kluba s Farskih otoka. Gennaro Gattuso odlučio je zaigrati bez Ivana Rakitića kojeg je publika gromoglasno pozdravila uoči susreta, a van stroja su zbog ozljeda bili i Mihael Žaper te Niko Sigur.

Hajduk je utakmicu otvorio oprezno, bez previše srljanja. U četvrtoj minuti Livaja je izborio slobodni udarac na nekih 30 metara. Izveo je to Krovinović i ubacio pred gol gdje se odlično ubacio Livaja, ali njegov udarac s ruba peterca je ipak otišao pored gola. Nova velika prilika za Hajduk stigla je u devetoj minuti. Krovinović je opalio, a nakon obrane gostujućeg golmana lopta je došla do Livaje koji je pucao s nekih 12 metara, ali na putu do mreže našao se Šarlija koji je zasmetao i tako je propala prilika za Bijele. Livaja se u 15. izvukao prema sredini, a Krovinović se ubacio u šesnaesterac i pokušao iskosa s lijeve strane ubaciti u sredinu, ali blokirali su to gosti.

Poveo je Hajduk u 19. minuti. Ubacio je Capan iz kornera s desne strane. Prije prve stative je Kalik glavom prebacio prema sredini gdje se odlično snašao Uremović i glavom s tri metra rutinski pospremio loptu u mrežu za salve oduševljenja na prepunom Poljudu. Novu veliku priliku imali su Bijeli u 21. minuti. Kalik se lijepo ubacio i iskosa s lijeve strane s nekih 10 metara pucao, ali ipak pored gola.

U 28. minuti sudac De Gabriele s Malte pokazao je na bijelu točku. Livaja je ubacio lijepo prizemnu loptu na koju je išao Kalik, ali ga je njegov čuvar povukao rukama s leđa za čisti penal. Livaja je bio precizan za 2-0 Hajduka i svoj prvi gol u europskim utakmicama otkako se vratio u Split.

Kalik je u 35. lijepo dao za Livaju koji je utrčavao prema golu, ali ubačaj 'desetke' Bijelih prema sredini su gosti ipak uspjeli blokirati. Gosti su u 39. minuti po prvi put nešto odigrali i moglo je zapravo biti i dosta opasno. Lijepo su kombinirali po lijevoj strani, a niska lopta je u sredini ipak malo pobjegla Samuelsenu. Hajduk je do kraja prvog poluvremena mirno zadržao prednost.

Krenuli su gosti u drugom poluvremenu nešto ofenzivnije i nekoliko puta kombinirali oko šesnaesterca Hajduka, ali bez pravog udarca. Hajduk je prvi put u nastavku zaprijetio u 52. minuti nakon kornera Krovinovića, ali nije bilo preciznosti. Lijepo je Capan ubacio iz još jednog kornera u 55. minuti, na drugoj stativi se otkrio Kalik, ali lopta je udarila u vanjski dio mreže. Livaja je u 59. došao po loptu u sredinu i onda sjajno izbacio Kalika, ali se ovaj spetljao. Šarlija se malo kasnije našao u gužvi i nakon jedne odbijene lopte pucao, ali netko je od gostujućih igrača izbio prije same crte. U 66. minuti ušli su Ivan Perišić i mladi Bruno Durdov, a izašli su Kalik i Sahiti.

Uspjeli su i gosti zaprijetiti u 73. minuti. Skytte je natrčao na jednu povratnu loptu, ali je loše pucao s nekih 20ak metara. Otišla je ta lopta na sjvernu triibnu. Umjesto Pukštasa je u 80. minuti debitirao i Sanyang te unio dodatnu živost u igru Hajduka. Opasan je bio Bamba skoro svaki put kada je primio loptu. U sudačkoj nadoknadi izašao je i Livaja, umjesto koga je ušao Antunović. Bio je spreman i Melnjak, ali zbog lakše ozljede neplanirano je izašao Šarlija pa je Gattuso Melnjaka ipak vratio na klupu, a ubacio Prpića. Hajduk je na kraju slavio rezultatom 2-0 i tako stvorio osjetnu prednost pred uzvrat koji je na rasporedu sljedeći četvrtak od 21 sat.

Hajduk će, prođe li protiv HB Torshavna, u trećem pretkolu ići na poraženog iz dvomeča Ružomberoka i Trabzonspora koji međusobno igraju u drugom pretkolu Europske lige. U prvoj utakmici Trabzonspor je u gostima slavio 2-0. Ako Hajduk u 3. pretkolu pobijedi Ružomberok, u playoffu neće biti nositelj, no ako kojim slučajem bude išao na Trabzon i pobjedom osigura prolaz u playoff onda bi potencijalno mogao biti nositelj.