Barcelona je na stadionu Santiago Bernabeu pobijedila domaći Real Madrid s 4-3 u izvanrednom El clasicu, u sklopu 29. kola Primere o kojem će se sigurno pričati još dugo.

22.3.2014.
17:33

Vatreno je bilo u velikom derbiju od samog početka. Barcelona je povela već u 7. minuti kada je Lionel Messi izvrsno proigrao Andresa Iniestu, koji je iskosa s lijeve strane lijevom nogom zakucao loptu pod gredu Diega Lopeza.

U 13.minuti je Angel di Maria, koji je odigrao fenomenalno prvo poluvrijeme, odlično s lijeve strane uposlio Karima Benzemu koji je upropastio veliku šansu.

No, francuski reprezentativni napadač se iskupio malo kasnije dvama golovima. Prije toga je Messi u 15. minuti promašio čisti zicer, kada je bio sam ispred Lopeza, ali je pucao nisko pored gola. Imao je i Neymar jednu dobru šansu, ali je nije iskoristio.

U 20. minuti je Benzema poentirao glavom za izjednačenje nakon izvrsnog centaršuta Di Marije s lijeve strane. Po istom scenariju su Kraljevi poveli 2-1 samo četiri minute kasnije. Opet je s lijeve strane ubacio Di Maria, a Benzema je odlično primio i primirio loptu, a onda je desnom nogom zakucao u Valdesov kut za vodstvo 2-1.

Ubrzo nakon toga dogodila se i treća vrlo slična akcija, kao da obrambeni igrači Barcelone nisu već uspjeli naučiti lekciju. Di Maria ubacuje s krila, a Benzema solidno puca, ali je Pique s gol-crte izbacio loptu i očistio opasnost.

Barcelona je izjednačila na 2-2 u 42. minuti. Lionel Messi je prihvatio loptu u jednoj gužvi, te je nisko neobranjivo poslao u kut. Tom prilikom je zabio 19. gol u ogledima svog kluba i Real Madrida u 27. El clasicu u kojem je zaigrao i oborio rekord svog sunarodnjaka Alfreda Di Stefana, koji je između 1953. i 1964. godine u 30 derbija u dresu Real Madrida postigao 18 pogodaka. Kasnije će Messi zabiti još dva gola, oba iz penala, za pobjedu svoje momčadi. Ali, idemo redom.

Cristiano Ronaldo, koji se u prvom poluvremenu nije baš istaknuo, iznudio je i realizirao penal za svoju momčad u 55. minuti. Pogriješio je sudac Alberto Undiano, koji je vodio i prvi ovosezonski ligaški ogled ova dva kluba u kojem je Barcelona kao domaćin pobijedila s 2-1. Naime, Dani Alves je faulirao Ronalda izvan kaznenog prostora, ali je sudac pokazao na bijelu točku, a Ronaldo je bio hladnokrvan i pogodio za 3-2.

Lionel Messi nakon toga je svojim potezima preokrenuo utakmicu i osigurao Barceloni vrlo važnu pobjedu u utrci za naslov prvaka. Fantastično je Messi proigrao u prostor Neymara kojeg je domaći kapetan Sergio Ramos nepropisno zaustavio u kaznenom prostoru. Sudac je Ramosu pokazao crveni karton, a Messi je bio neumoljiv iz kaznenog udarca za 3-3 u 65. minuti.

U 84. minuti je argentinski velemajstor bio vrlo miran i hladnokrvan iz još jednog kaznenog udarca za goste, koji je najblaže rečeno bio vrlo dvojben, a dosuđen je zbog navodnog prekršaja Alonsa nad Iniestom, iako je dojam da prekršaja nije bilo.

Messi je tako utakmicu zaključio s hat-trickom, a Real Madrid do kraja utakmice s igračem manje nije uspio ozbiljnije zaprijetiti kako bi spasio barem jedan bod. Argentinac je prvi Barcelonin igrač s postignutim hat-trickom na Santiago Bernabeuu.

Hrvatski reprezentativac Luka Modrić igrao je u Real Madridu do 85. minuta, kada ga je zamijenio Isco.

Nakon pobjede Barcelone nas očekuje maksimalno uzbudljiva završnica španjolskog prvenstva. Real Madrid i Atletico Madrid imaju po 70 bodova, a Barcelona na trećem mjestu samo jedan bod manje.

I dok iz redova madridskog Reala stižu optužbe na račun suca Undiana Mallenca, iz Barcelone poručuju kako bi se Madriđani trebali manje osvrtati na suđenje jer je Barcelonina pobjeda zaslužena.

Xavi Hernandez ne prihvaća kritike Madriđana na račun suđenja i tvrdi da je Barcelona bila superioran protivnik.

- Uopće ne bi trebali razgovarati o suđenju. Barcelona je bila superioran protivnik i moramo se usredotočiti na tu činjenicu. Odlično smo kontrolirali loptu i napravili smo dovoljno da upišemo pobjedu u ovom spektakularnom meču.

Pobjeda na Santiago Bernabeuu potpuno je vratila Barcelonu u borbu za naslov prvaka.

- Jako smo sretni zbog ovakvog raspleta. Samo smo bod iza Real Madrida i Atletica i očekuje nas fantastična borba za naslov prvaka. Gol razlika ide nama u korist. Ovo je bila autoritativna pobjeda - dodaje Xavi.

Primera, 29. kolo:

Real Madrid – Barcelona 3-4 (Benzema 20, 24, Ronaldo 55 – 11m / Iniesta 7, Messi 42, 65 – 11 m, 84 – 11 m)

Osasuna - Sevilla 1-2 (Acuna 94 / Sampeiro 27, Bacca 45-11m)

Betid – Atletico 0-2 (Gabi 58, Diego Costa 64)

Valencia – Villarreal 2-1 (Javi Fuego 35, 44 / Dos Santos 83)

Ljestvica:

1. Real Madrid 29 22 4 3 80-30 +50 70 2. Atletico Madrid 29 22 4 3 66-21 +45 70 3. Barcelona 29 22 3 4 85-25 +60 69 4. Athletic 29 16 7 6 52-32 +20 55 5. Sevilla 29 13 8 8 53-44 +9 47 6. Real Sociedad 28 13 7 8 49-39 +10 46 7. Villarreal 29 13 6 10 49-36 +13 45 8. Valencia 29 11 6 12 41-40 +1 39 9. Levante 29 9 10 10 26-35 -9 37 10. Espanyol 29 10 7 12 32-34 -2 37 11. Granada 29 10 4 15 28-39 -11 34 12. Celta Vigo 29 9 6 14 33-41 -8 33 13. Malaga 29 8 8 13 28-36 -8 32 14. Rayo Vallecano 29 9 3 17 33-63 -30 30 15. Elche 29 7 9 13 24-41 -17 30 16. Osasuna 29 8 5 16 25-50 -25 29 17. Getafe 29 7 7 15 26-46 -20 28 18. Valladolid 29 5 12 12 31-49 -18 27 19. Almería 28 7 5 16 27-52 -25 26 20. Betis 29 4 7 18 23-58 -35 19