EUROBASKET / Jedan od favorita bio pred ispadanjem s turnira, na koljenima: Onda se ukazao fantastični Rudy Gobert

U četvrtfinalu Francuska ide na boljeg iz ogleda Srbije i Italije

10.9.2022.
15:10

Ludnica na EuroBasketu. Već u prvoj utakmici osmine finala turnira u Areni u Berlinu viđena je u subotu poslijepodne prava drama. Turska je imala na koljenima Francusku, ali je u ludoj završnici uspjela prokockati pobjedu i ispasti nakon produžetka. Na kraju je završilo 86-87. Publika je bila na nogama...

Francuska imala +16, ali...

Bila je to utakmica u kojoj je Francuska povela sa 16 razlike, Turska je potom velikim preokretom stigla do +8, imala je i četiri koša prednosti 19 sekundi prije kraja. No Francuska je izjednačila, a potom u produžetku stigla do pobjede i plasmana u četvrtfinale.

Francuska je odlično otvorila susret, povela je 9-2, pa 13-4, a na koncu prve četvrtine vodila je 18-11. U drugoj četvrtini Francuzi su vodili i sa 16 razlike (31-15), no Turska je do poluvremena smanjila na osam koševa minusa (35-43).

NET.HR DONOSI /

Veliki specijal: Ima li Hrvatska ikakve šanse na EuroBasketu? Neki su iznenađujuće propali a jedna 'mala' ekipa prvi je favorit

Katastrofalna treća francuska četvrtina

Francuzi, koji su prema kladionicama četvrti favoriti za zlato nakon Srbije, Slovenije i Grčke, katastrofalno su odigrali treću četvrtinu, u kojoj su zabili samo 6 poena. Na poluvremenu je Francuska imala osam poena prednosti (43:35), a onda je sljedeću četvrtinu izgubila s 22:6. Ipak, pred kraj utakmice Francuska se vratila i stigla u vodstvo, ali je onda nizom pogrešaka opet prepustila vodstvo Turcima.

Imala je Turska 77:73 24 sekunde prije kraja, a zatim i desetak sekundi prije kraja dva poena prednosti, dva slobodna bacanja i loptu sa strane zbog nesportskog prekršaja Francuza. Cedi Osman promašio je oba bacanja, što je dalo šansu Francuzima.

Evan Fournier je odlučio završiti zadnji napad, promašio je, ali je Francusku skokom i zakucavanjem spasio najbolji francuski košarkaš, sjajni centar Rudy Gobert.

U dodatnom dijelu igre Francuzi su imali inicijativu, poveli su 83-79, a minutu i 20 prije kraja sa 87-82. Turska je odgovorila sa četiri uzastopna poena, imala je i zadnjih 12 sekundi za pobjedu, ali nije uspjela izvesti šut.

Turci su u zadnjoj sekundi promašili šut za pobjedu u regularnom dijelu, a onda u produžecima, pri rezultatu 86:87, nakon niza promašaja Francuza i dva promašena bacanja Goberta imali napad za pobjedu, no zakomplicirali su ga i izgubili loptu te ispali.

Rudy Gobert sjajan

Gobert je s 20 poena i 17 skokova bio daleko najbolji igrač utakmice. Thomas Heurtel i Evan Fournier zabili su po 13 koševa. Fournier je dodao šest skokova i tri asistencije, dok je Heurtel imao četiri skoka i sedam asistencija.

U turskim redovima najefikasniji je bio Bugrahan Tuncer sa 22 koša pri čemu je pogodio šest trica iz 10 pokušaja. Furkan Korkmaz je dodao 18 koševa.

U subotu su na rasporedu još tri susreta osmine finala, a sastaju se Slovenija - Belgija, Njemačka - Crna Gora, te Španjolska - Litva.

Preostala četiri para na rasporedu su u nedjelju. Program otvaraju Ukrajina i Poljska u podne, Hrvatska protiv Finske igra u 14.45, a zatim slijede utakmice Srbija - Italija (18.00) i Grčka - Češka (20.45).

Za spomenuti kako u četvrtfinalu Francuska ide na boljeg iz ogleda Srbije i Italije.