FESTIVAL NOGOMETA U AMSTERDAMU / Nizozemska i Ukrajina odigrale najljepšu utakmicu Eura; Nizozemci nose tri boda u nastavak natjecanja

Nizozemska i Ukrajina u današnjem su ogledu odigrale savršenu utakmicu prepunu prilika, a na kraju su Nizozemci slavili s 3:2

13.6.2021.
21:08

Nogometna reprezentacija Nizozemske u susretu je 1. kola skupine C na EURU u Amsterdamu svladala Ukrajinu sa 3-2 (0-0).

Nizozemska je povela 2-0 golovima Wijnalduma (52) i Weghorsta (59), Ukrajina se vratila preko Jarmolenka (75) i Jaremčuka (79), samo da bi Dumfries (85) ipak osigurao tri boda "narančastima".

MARKO, PA ČEMU TO? /

Arnautović zabio gol pa psovao na srpskom, sve se čulo u prijenosu uživo

Dva gola Nizozemske unutar sedam minuta

Svoju bolju igru Nizozemska je okrunila pogocima početkom drugog poluvremna, a kod oba je svoje "prste" imao desni bočni Dumfries. On je u 52. minuti poslao prizemnu loptu u kazneni prostor gostiju, vratar Buščan nije ju uspio ukrotiti, a na odbijanac je natrčao Wijnaldum te zatresao mrežu.

Sedam minuta potom Dumfries se izborio za loptu u kaznenom prostoru Ukrajine, prevario Mikolenka i poslužio Weghorsta kojemu nije bilo teško povisiti vodstvo Nizozemske.

Dva gola Ukrajine unutar četiri minute

Imala je Nizozemska utakmicu pod kontrolom sve do 75. minute, a tada je zablistao Jarmolenko, on je odigrao dupli pas s Jaremčukom i zatim opalio sa 20-ak metara, a lopta je završila u samom gornjem desnom kutu nemoćnog vetarana Stekelenburga.

Samo četiri minute potom Ukrajina je izjednačila, Malinovski je izveo slobodni udarac s lijeve strane, zrakom se vinuo Jaremčuk i odličnim trzajem glavom još jednom ostavio Stekelenburga potpuno nemoćnim.

Sljedeće kolo za četiri dana

Dumfries je izrastao u apsolutnog junaka utakmice u 85. minuti kada je glavom sa šest metara pogodio suparnički gol nakon preciznog ubačaja Akea.

U prvoj utakmici ove skupine ranije u nedjelju Austrija je u Bukureštu svladala Sjevernu Makedoniju sa 3-1 (1-1) pa na ljestvici Austrija i Nizozemska imaju po tri boda, a Ukrajina i Sjeverna Makedonija su bez bodova. U 2. kolu 17. lipnja igrat će Nizozemska - Austrija i Ukrajina - Sjeverna Makedonija.

Tijek utakmice

Nizozemska - Ukrajina 3:2 (52' Wijnaldum, 59' Weghorst, 85' Dumfries / 75' Yarmolenko, 79' Yaremchuk)

Sastavi

Nizozemska: Stekelenburg - Timber, De Vrij, Blind - Dumfries, De Roon, Wijnaldum, De Jong, Van Aanholt - Weghorst, Depay

Ukrajina: Buščan - Karavaev, Zabarnij, Matvijenko, Mikolenko - Zinčenko, Sidorčuk, Malinovskij - Yarmolenko, Yaremchuk, Zubkov

Kraj utakmice

90' Igrat će se pet minuta sudačke nadoknade.

85' GOOL! Nizozemska se vratila u vodstvo i vodi 3:2! Ake je prekrasno pronašao Dumfriesa koji loptu glavom posprema u desni kut. Buščan je imao loptu na ruci, ali mu je iskliznula.

79' GOOL! Ponovno Ukrajina zabija i vraća rezultat na početak. Strijelac za 2:2 je Yaremchuk. Nakon nizozemskog Blitzkriega u sedam minuta, Ukrajinci isto napravili u samo četiri.

75' GOOL! Ukrajina je smanjila zaostatak na 2:1, a strijelac je Yarmolenko. Kratak dupli pas s Yaremchukom je pretvorio u prekrasan pogodak te ostavio Stekelenburga nemoćnim.

72' Probao je sada pucati Yarechuk s 15-ak metara, ali odlazi točno u ruke nizozemskog vratara.

64' Dvostruka izmjena kod Nizozemske. Ake je ušao umjesto Blinda, a Wijndal umjesto Van Aanholta. Mijenja i Ukrajina: Marlosa, koji je na teren ušao u 11. minuti umjesto Zubkova, izlazi van, a mijenja ga Šaparenko.

59' GOOL! Nizozemska ponovno zabija, sada je 2:0. Ovoga puta strijelac je bio Weghorst koji je pokupio odbijenu loptu Dumfriesa i savršeno zabio za novo vodstvo. Golman je bio nemoćan!

52' GOOL! Nizozemska vodi 1:0, a strijelac je Wijnaldum. Bio je prvi na odbijenoj lopti i zakucao je loptu u mrežu!

46' Počelo je drugo poluvrijeme.

Kraj prvog poluvremena

45' I opet Yarmolenko ulazi u kazneni prostor, ali Stekelenburg brani.

38' Sjajna reakcija ukrajinskog vratara. Wijnaldum je uputio jak udarac prema golu Ukrajine, ali je Buščan još jednom u ovoj utakmici pokazao svoju klasu.

36' Van Aanholt s oko 30 metara šutirao je visoko preko gola.

30' Odličnu priliku imala je sada Ukrajina. Jarmolenko je pucao s 10-ak metara, ali brani to vratar Nizozemske.

28' Yarmolenko je nakon brze polukontre pao u kaznenom prostoru, ali Felix Brych nije dosudio kazneni udarac.

23' Nema više velikih prilika ni s jedne ni s druge strane.

13' Evo i prve promjene na utakmici. Iz igre je izašao Zubkov, a zamijenio ga je Brazilac Marlos.

10' Zubkov se žali na ozljedu i vjerojatno će napustiti teren.

4' Prijeti sada i Ukrajina. Malinovskij je iz kornera tražio Jarmolenka, ali pronašao je nizozemskog igrača koji je očistio opasnost.

2' Nizozemci su imali sjajnu šansu na samome početku, i to iz brze kontre. Kontranapad je udarcem završio Depay, ali Buščan je obranio njegov udarac.

1' Počela je utakmica.

Nizozemska će od 21:00 na stadionu Johan Cruijff Arena u Amsterdamu protiv Ukrajine igrati utakmicu 1. kola skupine C Europskog prvenstva. Glavni sudac na večerašnjem ogledu Nizozemske i Ukrajine bit će Felix Brych iz Njemačke.

Svoj posljednji nastup na velikom natjecanju Nizozemcu su imali na Svjetskom prvenstvu 2014. kada su osvojili broncu.

Nizozemska je favorit u ovome ogledu, no ne treba čuditi ako Ukrajinci iznenade pa izvuku bod ili sva tri.

U ovoj skupini Austrija je ranije pobijedila Makedoniju 3:1 i trenutno čuva prvo mjesto u skupini. U drugom kolu Austrija će igrati protiv Nizozemske 17. lipnja kada se sastaju Makedonija i Ukrajina.