LOŠA SJEĆANJA / Na Euru je srušen rekord koji su Vatreni postavili kobne 2008. godine

Svaki se Hrvat ove utakmice nerado prisjeća

2.7.2024.
17:12
profimedia

U ponedjeljak je u čvrstoj utakmici koja je vodila sve do izvođenja jedanaesteraca Portugal pobijedio Sloveniju 3-0 i osigurao četvrtfinale na Euru u Njemačkoj. U Hamburgu ih 5. srpnja čekaju Francuzi.

KVALITETA NIJE DOVOLJNA /

Slaven Bilić Turcima: 'Vi ste, za razliku od Hrvatske, ispunili očekivanja'

Junak Portugala bio je Diego Costa koji se upisao u povijesnu knjigu vratara nakon što je za redom obranio udarce Josipa Iličića, Jure Balkovca i Benjamina Verbiča.

Za Portugal su pogotke postigli Cristiano Ronaldo koji se iskupio za penal koji je Jan Oblak obranio u 105. minuti, Bruno Fernandes i Bernardo Silva.

Costa je ujedno i jedini vratar u povijesti Eura koji je obranio tri penala u raspucavanju i koji nije primio gol u raspucavanju.

Srušili su se i oni negativni rekordi. Slovenija je postala prva reprezentacija u povijesti Eura koja nije zabila niti jedan penal u raspucavanju, a s Portugalcima je postavila rekord za raspucavanje s najmanje izvedenih penala, točnije njih šest.

Nesretna 2008.

Dosad je taj rekord držala Hrvatska. Svaki se Hrvat ove utakmice nerado prisjeća. Na Europskom prvenstvu 2008. godine u susretu protiv Turske bilo je ukupno sedam izvedenih penala.

Utakmica je bila bez golova do 119. minute kada su Vatreni golom Ivana Klasnića odveli Hrvatsku u vodstvo, no izjednačili su Turci golom Semiha Sentürka u 122. minuti i odveli nas u penale.

Jedini pogodak u raspucavanju za Hrvatsku je postigao Darijo Srna, dok su svoje prilike promašili Luka Modrić, Ivan Rakitić i Mladen Petrić.