Mogu li Englezi srušiti i Španjolce? Povijest nije na njihovoj strani

Španjolskoj će to biti peto europsko finale, do sada je slavila tri puta

10.7.2024.
23:11

U finalu 17. izdanja Europskog nogometnog prvenstva, 14. srpnja u Berlinu igrat će Španjolska i Engleska.

VELIKA TUČNJAVA /

Nizozemci napali Engleze na ulicama Dortmunda: Njemački specijalci utrčali u opći kaos

Španjolskoj će to biti peto europsko finale, do sada je slavila tri puta (1964, 2008, 2012), dok je 1984. izgubila od Francuske. U svom prvom finalu "Furija" je 1964. godine u Madridu pobijedila Sovjetski Savez sa 2-1.

Domaćin je poveo u 6. minuti golom Jesusa Perede, a samo dvije minute kasnije izjednačio je Galimzjan Husainov. Pobjedu Španjolcima donio je Marcelinho u 84. minuti.

Iduće finale Španjolska je 1984. godine izgubila u Parizu od Francuske sa 0-2. Michel Platini (57) i Bruno Bellone (90) donijeli su pobjedu "Tricolorima". Posljednja dva finala za Španjolsku su bila uspješna. U Beču su 2008. slavili sa 1-0 protiv Njemačke golom Fernanda Torresa u 33. minuti.

Četiri godine kasnije obranili su naslov porazivši u Kijevu Italiju sa 4-0. Strijelci su bili David Silva (14), Jordi Alba (41), Fernando Torres (84), te Juan Mata (88). Furija je tada postala jedina reprezentacija u povijesti koja je obranila naslov prvaka.

Englezi su drugi put uzastopce izborili finale EURO-a. Na posljednjem su EP-u u finalu u Londonu izgubili od Italije nakon izvođenja jedanaesteraca sa 2-3.

Susret je završio 1-1. Luke Shaw je doveo "Gordi Albion" u vodstvo u 2. minuti, a izjednačio je Leonardo Bonucci u 67. minuti.