kakva završnica! / Drama u Francuskoj: Kikanović zabio za produžetak pa onda i za slavlje BiH protiv Izraela

7.9.2015.
20:51

Košarkaška reprezenatcija Bosne i Hercegovine ostvarila je prvu pobjedu na Eurobasketu u Francuskoj.

U susretu trećeg kola A grupe, košarkaši BiH su nakon produžetaka pobijedili Izrael sa 86:84.

Utakmica je imala dramatičnu završnicu jer je konačan rezultat ostvaren u posljednjim sekundama produžetka.

Izabranici Duška Ivanovića tako su uspjeli stići Izrael koji je u početku imao visoku prednost.

Igrači BiH su u prvoj četvrtini biti bezidejni u napadu te imali velik broj grešaka i izgubljenih lopti, a loša obrana tako je rezultirala visokim vodstvom Izraelaca.

U drugoj polovici treće četvrtine su košarkaši BiH pružili odličnu partiju te dvjema tricama Šutala i košem Albijanića u 13. minuti smanjili zaostatak na pet poena. No Izraelci su ubacili u veću brzinu i s nekoliko lakih poena te trojkom Casspija ponovno vratili dvoznamenkastu prednost.

Posljednja četvrtina protekla je u izjednačenoj igri, a u dramatičnom finišu, pri vodstvu Izraela od tri poena, a kapetan BiH košarkaške reprezentacije Elmedin Kikanović je iz teške pozicije preko dvojice igrača u posljednjoj sekundi pogodio tricu za produžetak.

Junaci BiH tima u dodatnih pet minuta bili su Gordić i Renfroe. Prvi je u uvodnim minutama održavao rezultatski priključak, dok je Renfroe u posljednjem napadu, izbacio dvojicu izraelskih košarkaša i fantastičnom asistencijom proigrao Kikanovića koji je pogodio za pobjedu 86:84.

Nemanja Gordić bio je najefikasniji igrač BiH tima sa 22 poena. Andrija Stipanović je imao double-double učinak od 16 poena i 18 skokova, Elmedin Kikanović ubacio je 17, a Alex Renfroe 12 poena uz stopostotan šut za tri poena – 3/3.

Izraelce, koji su nakon dvije pobjede pretrpjeli prvi poraz, predvodili su Omro Casspi sa 29 te Lior Eliyahu i Gal Mekel sa po 14 poena.