Projekt 'ELAN mreža' pokrenula je Europska komisija kako bi povećala gospodarsku prisutnost europskih tvrtki na tržištu Latinske Amerike, a istovremeno odgovorila na potrebe Latinske Amerike za znanjem i inovativnim tehnologijama. Voditelj projekta je vodeća španjolska R&D korporacija Tecnalia. Svečanost na IRB-u okupila je na IRB-u neke od ključnih sudionika projekta važnih za njegovu realizaciju poput Ministarstva poduzetništva i obrta, Ministarstva gospodarstva, Hrvatske udruge poslodavaca, Hrvatske gospodarske komore, Ministarstva vanjskih poslova, Agencije za investicije i konkurentnost.
Cilj je da IRB bude među 50 najboljih znanstvenih institucija
Otvorio ju je dr. sc. Tome Antičić, ravnatelj IRB-a, koji je umjesto uvodne riječi sudionicima održao zanimljivu prezentaciju u kojoj je posebno naglasio ključna područja istraživanja u kojima 'Ruđer' može biti jaki partner gospodskim subjektima. Posebno je istaknuo snagu IRB-a u povlačenju sredstva iz EU koja se očituje i u činjenici da je IRB s kapacitetom od šest posto znanstvenika od ukupnog broja svih znanstvenika u RH povukao skoro 60 posto od ukupnih sredstva koje su u istom razdoblju iz OBZOR 2020 programa povukle znanstveno-akademske institucije u Hrvatskoj. ''To nužno ne znači da smo mi za 60 posto bolji od svih institucija, ali imamo jasniju i jaču strategiju te bolju unutarnju politiku'', rekao je Antičić.
''Naš je cilj da Institut u idućih dvadesetak godina bude u rangu sa 50 najboljih međunarodnih znanstvenih institucija te da značajni udio financiranja bude upravo iz projekata s industrijom. U tom smo smislu već proveli određene interne mjere koje nam omogućuju veću fleksibilnost u poticanju kompetitivnosti i izvrsnosti'', zaključio je Antičić.
Projekt s naglaskom na informacijske tehnologije, biotehnologiju, okoliš...
Projekt 'ELAN mreže' u ime projektnog tima IRB-a predstavila je voditeljica tima dr. sc. Maja Dutour Sikirić koja je istaknula da je ELAN mreža usmjerena na uspostavljanje mehanizama potpore inovativnim malim i srednjim tvrtkama u njihovim naporima u transferu tehnologije na nova tržišta s posebnim naglaskom na sektore kao što su obnovljivi izvori energije, biotehnologija i bioekonomija, tehnologije vezane uz okoliš, zdravlje, informacijske i komunikacijske tehnologije (ICT), nanotehnologije te nove materijale.
''Malim i srednjim tvrtkama teško su dostupne informacije o potražnji na tržištu Latinske Amerike ili pak o dostupnim shemama financiranja, a da ne spominjemo administrativne zahtjeve specifične za to tržište, i tu nastupa ELAN mreža kako bi ih povezala s konkretnim investitorima, partnerima i tehnološkim centrima", istaknula je Dutour Sikirić.
Bitna je suradnja
Na pitanje jesu li troškovi putovanja pokriveni iz ovog projekta, dr. Sikirić je odgovorila da su upravo u fazi pregovora s Europskom unijom kako bi hrvatskim poduzetnicima omogućili subvenciju takvih troškova.
Radoslav Ostermann, koji se nedavno pridružio ruđerovom timu za upravljanje transferom znanja u tehnologije, istaknuo je kako ovaj projekt neće biti moguće ostvariti ukoliko ne postoji suradnja s HUP-om, MINPO-om, MINGO-om, HGK-om i ostalim relevantnim intuicijama koje bi trebale pomoći IRB-u u identificiranju tvrtki s konkretnim proizvodima i potrebama za partnerima ili investitorima.
Lidija Horvatić, direktorica Odjela za politike EU i međunarodne poslove HUP-a, napomenula je, s obzirom da su u RH trenutno dosta jaki mali i srednji poduzetnici u ICT industriji, a kako je IRB u sklopu projekta ELAN zadužen, između ostalog, baš za taj sektor, da se suradnja uspostavi i s udrugom ICT tvrtki, kako bi se ubrzao cijeli proces.
Antonija Mršić, voditeljica Službe za inovacije, intelektualno vlasništvo i nove tehnologije MINPO-a, podsjetila je da se ovaj projekt može izuzetno dobro nadopuniti s postojećim projektom poduzetničke mreže kojeg MINPO već provodi kao i s budućim projektima koji bi bili usmjereni na pokrivanje troškova putovanja, poslovnih umrežavanja malih i srednjih poduzetnika.
Otvaranje mogućnosti novih fondova i natječaja EU
Dr. Tomislav Šmuc, član IRB tima, podsjetio je da će ovaj projekt omogućiti i da se uspostavi model po kojem bi tvrtke trebale izlaziti na tržište Latinske Amerike, kao i da će otvoriti mogućnost otvaranja novih fondova i natječaja EU koji ciljaju na povezivanje EU tvrtki i R&D organizacija u transferu tehnologija. Na kraju Svečanosti dr. sc. Maja Dutour Sikirić napomenula je da projekt ELAN mreža, uz zemlje Latinske Amerike, u Europskoj uniji ima sedam partnera, čime Hrvatska ima jako dobru šansu da se njezin glas puno bolje čuje te da se po pitanju malog i srednjeg poduzetništva jače pozicionira u pred institucije EU- a, s obzirom da se inače pred Europskom komisijom natječe s još 27 zemalja.