Na sednici Odbora Skupštine Srbije za odbranu i unutrašnje poslove danas je rečeno da se navijačke grupe ponašaju kao "paravojne formacije", te da je huliganstvo van kontrole državnih organa. Odbor je zatražio od MUP-a da dostavi informaciju o navijačkim grupama i nasilju koje se dešavalo u poslednje vreme, o čemu će raspravljati do kraja meseca, odnosno nakon dobijenih podataka.
Član Odbora Milovan Drecun (SNS) rekao je u toku rasprave da je potrebno da to skupštinsko telo hitno raspravlja o tome, jer se navijačke grupe ponašaju u poslednje vreme "kao paravojne strukture".
"Sada može da se čuje i najava da će na Banjici u nedelju (na utakmici Rad - Crvena zvezda ) biti krvi", upozorio je Drecun.
Predsednik Odbora Dušan Bajatović je, nakon sednice, rekao novinarima da su poslanici jasno iskazali da huliganstvo predstavlja ozbiljan problem i ozbiljnu društvenu opasnost i da je praktično van kontrole državnih organa. On je rekao da će sednica biti održana do kraja meseca, a da će nakon nje Odbor tražiti da se preduzmu mere ne samo da se pojača represija prema huliganima, već i da se zakonski to ponašanje reguliše.
On je najavio da će ta sednica Odbora biti zatvorena za javnost, što dozvoljava Poslovnik o radu Skupštine Srbije. Odbor je zaključio i da će održati posebnu sadnicu o islamskom radikalizmu.
Zanimanje "navijač" ne postoji, ali privilegije ukazuju da je vođenje navijačkih grupa izuzetno profitabilan posao, rekao je policijski general i komesar za bezbednost Fudbalskog saveza Srbije (FSS), Milivoj Mirkov.
"Zloupotreba je posledica nepostojanja jasne zakonske ili interne regulative o načinu saradnje kluba i navijačke grupe. Pitanje je ko postavlja pravila igre i čija uloga ima veću težinu", rekao je Mirkov.
Zamenik načelnika za praćenje i sprečavanje nasilja na sportskim priredbama Uprave policije Srbije Vladimir Stojanov izjavio je danas da do narušavanja javnog reda i mira dolazi u proseku na svakih 330 sportskih priredbi.
"Policija preduzima zakonom predviđene mere i primenjuje Zakon o sprečavanju nasilja na sportskim priredbama i međunarodne konvencije koja se tiče tih oblasti, pre svega Evropsku konvenciju o sprečavanju nasilja i nedoličnog ponašanja gledalaca na sportskim priredbama. Sve što je u Zakonu, a nadležnost policije mi preduzimamo", rekao je Stojanov agenciji Beta.
On je istakao da za priredbe kao što je derbi Partizan - Crvena zvezda policija sakuplja podatke i vrši bezbednosnu procenu i nekoliko meseci pre održavanja.
"Policija na dan odigravanja utakmice preduzima sve mere koje su u skladu sa njenom nadležnošću. Ono što se ne vidi za prošli derbi, jeste da je angažovana policija sa teritorije cele Srbije. Pratili smo kretanje navijača i njihovo ponašanje", rekao je Stojanov.
"Policija primenjuje zakon, a Zakon o sprečavanju nasilja na sportskim priredbama se u potpunosti i dosledno primenjuje. Sve što uočimo, što možemo da procesuiramo, mi u saradnji sa tužilaštvom radimo. U proteklih 10 godina protiv 4.600 osoba su podnete krivične prijave za izvršena krivična dela i 900 prekršajnih prijava protiv organizatora sportskih priredbi zbog određenih propusta", rekao je Stojanov.
Upitan o mogućem sukobu navijača na predstojećoj prvenstvenoj utakmici Rada i Crvene zvezde, za vikend na Vračaru, Stojanov je rekao da policija obavlja bezbednosne procene i da će mere biti pojačane kao i pred svaku utakmicu visokog rizika.