Ko još plaća službena putovanja radnicima?

Samo se država drži zakona

24.4.2013.
11:26
VOYO logo

Dnevnice za službena putovanja isplaćuju poslodavci po istoj tarifi, ali nisu svi jednako “darežljivi”, pišu Novosti.

Prema podacima Inspektorata za rad, u prošloj godini je podeljeno 3.905 “packi” gazdama koje su vrdale pri obračunu zarada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U sindikatima, pak, tvrde da ovi poslodavci čine tek vrh debelog brega, jer ima mnogo više onih koji pri obračunu plata “zaborave” da unesu i ovu stavku.

- Zaposleni ima pravo na naknadu troškova za vreme provedeno na službenom putu i u zemlji i inostranstvu. Ta naknada obuhvata dnevnicu, putne troškove i troškove prenoćišta - objašnjava Dragoljub Peurača, direktor Inspektorata za rad.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cenovnik određuje Vlada Republike Srbije i on je isti za sve sektore, službe, delatnosti... Od 1. februara 2012. godine do 31. januara 2013. dnevnica na domaćem terenu je iznosila 1.859 dinara, a danas je 2.086 dinara. U inostranstvu se razlikuje u zavisnosti od zemlje, a najskuplja je za Tokio (149 dolara), Kuvajt (110 dolara), Moskvu (125 dolara)...

U Inspektoratu rada kažu da iznosi mogu da budu i veći, ako je tako predviđeno kolektivnim ugovorom, ali se u tom slučaju na nju obračunava i 12 odsto poreza.

Država daje sve, privatnici ne

Dnevnice se isplaćuju redovno u gotovo svim velikim sistemima, javnom sektoru i državnoj upravi, ali to nije slučaj među “privatnicima”.

- Kada radnika poslodavac šalje na službeni put, on mora da mu napiše i putni nalog, a to podrazumeva i dnevnicu. U praksi se, međutim, to ne dešava uvek jer “gazda” ispoštuje proceduru, ali ne isplati novac - objašnjava Ivica Cvetanović, predsednik Konfederacije slobodnih sindikata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poslodavci, pak, kažu da se u praksi poštuje isplaćivanje dnevnica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo