Dijamanti pljušte na Saturnu i Jupiteru

Liju kiše dijamantske

15.10.2013.
13:08
VOYO logo

Dijamanti, dovoljno veliki da okite sve zvezde na holivudskom "crvenom tepihu", padaju kao kiša na Saturnu i Jupiteru, veruju američki naučnici.

Novi podaci o atmosferi ovih planeta ukazuju da oko gasnih giganata Saturna i Jupitera karbona ima u izobilju, i to u njegovoj zaslepljujućoj formi kristala, preneo je BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svetlosne oluje pretvaraju metan u čađ, odnosno karbon, koji tokom pada postaje sve čvršći, pretvarajući se u komade grafita, a potom u dijamante.

Ovaj "kaneni grad", kad padne na površinu planete, na kraju se ponovo otopi, tvrde američki naučnici koji su do tog zaključka došli na osnovu najnovijih proračuna, a predstavili su ih na nedavnoj godišnjoj konferenciji o astronomiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ljudi me pitaju: Na osnovu čega to možeš da kažeš? Sve se svodi na hemiju. I, mislimo da smo prilično sigurni", kaže dr Kevin Bejnis sa Univerziteta u Viskonsinu.

Najveći od tih dijamanata, veruju američki naučnici, ima prečnik oko jednog centimetra. "Dovoljno je velik da ga stavite na prsten, samo što - naravno - nije izbrušen", kaže Bejnis.

Ovaj naučnik, koji radi i u jednoj od Nasinih laboratorija, primećuje da je reč o dijamantu veličine na koju bi "i Elizabet Tejlor bila ponosna".

Zaključak tima naučnika je da na Saturnu nastaje oko 1.000 tona dijamanata godišnje!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na konferenciji Američkog astronomskog društva u Denveru, u državi Kolorado, Bejnis je predstavio rezultate do kojih je došao na zajedničkom projektu sa Monom Delicki, naučnicom iz Kalifornije.

Već dugo se veruje da su Uran i Neptun pravi "rasadnici" dragog kamenja, a za Saturn i Jupiter se verovalo da nemaju odgovarajuću atmosferu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bejnis i Delicki analizirali su poslednje prognoze temperature i pritiska u unutrašnjosti tih planeta, kao i nove podatke o ponašanju karbona u različitim uslovima.

Zaključili su velike delove dve gasne planete, naročito Saturn, "zapljuskuju" stabilni kristali dijamanata:

"Sve počinje u višoj atmosferi, u zonama oluja, gde svetlost pretvara metan u čađ. Dok čađ pada, pritisak se povećava i čađ se pretvara u grafit - onakav kakav imamo u olovkama. Do dubine pada od 6.000 kilometara, komadi grafita očvrsnu u dijamante - čvrste i nereaktivne."

Dijamanti padaju još 30.000 kilometara - što je oko dva i po raspona Zemlje - i kad stignu u te ekstremne dubine, pritisak i temperatura su toliko pakleni da nema šanse da dijamanti mogu ostati u čvrstom stanju. "Veoma je neizvesno šta se dešava sa karbonom na tim dubinama", dodaje Bejnis.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rezultati do kojih su došli američki naučnici još nisu verifikovani u stručnoj javnosti, ali stručnjaci koje je kontaktirao BBC kažu da dijamantsku kišu na Saturnu i Jupiteru "ne bi trebalo odbacivati" kao mogućnost, iako mnogi smatraju da jednostavno nema dovoljno podataka o sastavu samih planeta - da bi se uopšte moglo izračunati.

Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo