Da se zakon primenjuje pojedinačno i nepravedno, primer je i slučaj Milomirke Divjaković (81) iz Čačka koja već pola godine plaća kaznu jer su njene mačke „oštetile“ komšijski mir.
Naime, filijala Fonda PIO iz ovog grada, od aprila ove godine odbija po dve trećine penzije Milomirki Divljaković (81) i njenoj ćerki Cani Milovanović (58), sve dok ne otplate ukupno 88.848 dinara na ime sudskih troškova koje su pričinile njihove mačke. Ili, ukupno šest prosečnih penzija iz te kuće, pošto majka ima penziju od 9.680 a ćerka 21.150 dinara, piše portal Životinje.rs.
To je epilog parnice vođene pred Osnovnim sudom u Čačku, koju su izgubile Milomirka i Cana. Sa njima u Kumanovskoj ulici živi i Canina ćerka Marija (29), a sve tri zajedno tužila je komšinica preko puta, Veroljupka Jakovljević. Ona je uz tvrdnje priložila i fotografije mesta na kojem su počinjena „nedela”, navodeći da je problem sa kućnim mezimcima iz susedstva počeo jula 2010. godine.
Na kraju postupka, kako se navodi na portalu ozonpress.net, sudija Sanja Petrović donela je rešenje kojim se utvrđuje da su „tužene smetale tužiteljki u državini, jer su uzgojem mačaka u svojoj kući i dvorištu omogućile da se nekontrolisano kote, ostavljaju i izmet u dvorištu tužiljke, izbacuju zemlju iz žardinijera i saksija i šire nepodnošljiv smrad i zadah”.
Sud im zapoveda da se uzdržavaju od ovakvog i sličnog smetanja, preti izricanjem novčane kazne, i nalaže da plate sudske troškove.
- Jedna skotna maca došla je u garažu na susedni plac i omacila četvoro, sažalila sam se i počela da ih negujem. Već posle trideset dana sterilisala sam dva mačeta i majku, svi su dobili pasoše, bili uredno vakcinisani i očišćeni od parazita, redovno su kupani. Otad sam zavolela mačke - rekla je Marija Milovanović.
foto: Životinje.rs
Danas ove tri žene drže dvoje ljubimaca. Sijamca Meja koji nije sterilisan ali ima pasoš i vakcinu, i Mrvicu čija se figura ne slaže sa imenom, jer je sterilisana pa je nabacila neko kilo. Mejova majka Mima otišla je pre dve godine i nije se vraćala, a ovo dvoje imaju granule i vodu u hodniku kod svoje tri gazdarice, i usput love miševe po komšiluku.
Kako je to mačije društvo uspelo da napravi skoro fantastičan trošak od šest penzija, ili 800 evra?
Ovako: 73.200 dinara pripada tužilji na ime troškova parničnog postupka (tužba 7.500, održano ročište 8.750, neodržano 5.000), predlog za izvršenje (koje je upravo u toku preko PIO) košta 6.000 a sudske takse na predlog i odluku iznose po 4.828 dinara. Osnovni sud je tokom parnice pozvao i saslušao čak sedmoro svedoka iz ulice, suseda obe strane, i tada utvrdio, kao nesporno među strankama, da tužene poseduju četiri mačke.
Tužene su 15. aprila ove godine uputile žalbu Višem sudu u ovom gradu, navodeći da im se izvršenjem „ugrožavaju egzistencija i pravo na zdravstvenu zaštitu”. U žalbi se, pored drugog, ističe:
- I nakon što su Milomirka Divljaković i Cana Milovanović priznale tužbeni zahtev, Osnovni sud u Čačku održao je više ročišta pa samim tim izazvao nepotrebne troškove, iz nepoznatih razloga - ističe se u žalbi, prenosi portal Životinje.rs
Na žalbu, međutim, još nema odgovora a neće biti ni koristi, jer je Fond PIO već do sada skoro u potpunosti ispunio zadatak koji je pred njega postavljen.