Subhondralna skleroza – uzroci, simptomi i liječenje

Image
Foto: shutterstock

Subhondralna skleroza bolest je koja pogađa ljude koji već pate od osteoartritisa, ljude starije dobi i žene u menopauzi.

19.11.2021.
11:30
shutterstock
VOYO logo

Subhondralna skleroza degenerativna je bolest kostiju i zglobova.

Subhondralna skleroza bolest je koja pogađa ljude koji već pate od osteoartritisa, ljude starije dobi i žene u menopauzi. Subhondralna skleroza i osteoartritis povezani su uzročno posljedičnim slijedom. Osteoartritis pogađa ljude srednje do starije živote dobi, a to je upalna bolest zglobova čija je karakteristika upala i razaranja hrskavice i posljedično suženje zglobnih prostora. U zglobovima koji više nisu pokriveni hrskavicom, dolazi do stvaranja nove kosti (osteofita) i okoštavanja uništenih dijelova hrskavice, što zovemo subhondralnom sklerozom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naravno, subhondralna skleroza može nastati i nakon drugih oštećenja koja zahvaćaju zglobnu hrskavicu.

Faktori rizika za nastanak subhondralne skleroze

Kod svakog pacijenta s osteoartritisom dolazi do određenog stupnja sklerozacije ( okoštavanja, otvrdnuća) ostatne hrskavice, međutim neki od rizika koji predisponiraju nastanak prave subhondralne skleroze su:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
  • Genetički faktori – dokazano je da osobe s istom razinom oštećenja zgloba, ali drugačijim genetskim faktorima razvijaju različite stupnjeve subhondralne skleroze
  • Lom ruku ili noguprethodna oštećenja, poput loma kosti u zglobu ruke ili noge i nepravilno srasli prijelomi povećavaju rizik od nastanka subhondralne skleroze
  • Pretilost -  pretilost stavlja dodatno opterećenje i na zdrave zglobove, dok kod bolesnih zglobova pritiskom na kosti ubrzava nastanak skleroze
  • Dob – osobe starije životne dobi podložnije su nastanku bolest, posebice žene u menopauzi zbog naglog smanjenja apsorpcije kalcija

Kako prepoznati subhondralnu sklerozu?

Na subhondralnu sklerozu sumnjamo i tražimo ju kod svakog bolesnika s osteoartiritisom.

Neki od karakterističnih simptoma su :

  • Smanjenje visine oboljele osobe
  • Trajno ograničena pokretljivost zglobova
  • Savijanje kralježnice
  • Jaka bol u zglobovima koja ne popušta na korištenu analgetsku terapiju

Najčešće lokalizacije subhondralne skleroze su kralježnica, vrat, rame i mali zglobovi šaka i stopala.

Subhondralna skleroza koja zahvaća kralježnicu kompleksnija je od skleroze drugih zglobova zbog građe kralježnice. Na mjestu oštećenja diskova dolazi do sklerozacije malih zglobova između kralježaka, što u konačnici dovodi do značajnog smanjenja pokretljivosti kralježnice, bolova i smanjenja visine osobljele osobe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Subhondralna skleroza vrata podrazumijeva zahvaćanje cervikalne kralježnice. Ova vrsta subhondralne skleroze posebno je opasna jer može doći do pritiska na kralježničnu moždinu i na velike krvne žile koje opskrbljuju mozak, kao i do pritiska na produljenu moždinu, što može dovesti do represije disanja. Kod osoba koje počnu razvijati sklerozu vrata potrebno je uporno vježbati i ojačavati mišiće vrata.

Rame je prvi od velikih zglobova koji budu zahvaćeni subhondralnom sklerozom, zbog svog čestog prekomjernog korištenja. Osobe koje fizički rade, sportaši i osobe koje rade poslove u kojima su im ruke pozicionirane iznad glave razvijaju najviše oštećenja ramena i posljedično najbrže razvijaju i subhondralnu sklerozu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mali zglobovi šaka i kasnije stopala prvi su zahvaćeni osteoartritisom i najbrže skleroziraju. Zbog svog oblika, pri čemu se kosti u šaci dodiruju jedna u drugu i cijeloživotnog korištenja, hrskavice između malih zglobova često su do starije životne dobi nepostojeće i nakon kratkog upalnog razdoblja brzo skleroziraju. Tipični simptomi zahvaćenosti šaka su :

  • Jutarnja ukočenost malih zglobova
  • Bolovi pri pokretima
  • Postupan nastanak trajnog ukočenja zglobova i smanjenja opsega pokreta
  • Atrofija mišića šake

Subhondralna skleroza  dijagnosticira se uz pomoc RTG-a, gdje su vidljiva zasjenjenja i kontinuitet zglobova na mjestima gdje bi trebali biti zglobni prostori obloženi hrskavicom.

Lijeka za ovu bolest nema, međutim pravovremenom fizikalnom terapijom i razgibavanjem te korištenjem NSAID-a možemo usporiti i gotovo zaustaviti progresiju bolesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo