Sakroileitis ili ankilizirajući spondilitis

Image
Foto: shutterstock

Sakroileitis sustavna je upala koja zahvaća kralježnicu.

26.1.2022.
9:52
shutterstock
VOYO logo

Sakroiletisi  sustavni je  poremećaj obilježen upalom aksijalnog kostura i velikih perifernih zglobova, noćnim bolovima, ukočenim leđima, izraženom kifozom, općim simptomima i prednjim uveitisom. Dijagnoza zahtijeva  rengenski dokaz sakroileitisa. Liječi se ne steroidnim antireumaticima i biološkom terapijom, poput TNF–α antagonista te fizikalnim trapijama s ciljem održavanja zglobne fleksibilnosti.

Ankilozantni spondilitis (AS) je  tri puta češći u muškaraca nego u žena, većinom počinje između 20. i 40. godine. Među prvim rođacima ankilozantni spondilitis je 10 do 20 puta  češći nego u općoj populaciji. Ako rođaci imaju i HLA–B27 pozitivne antigene, rizik za nastanak sakroileitisa iznosi čak 20%. Povećana prevalencija HLA–B27 u bijelaca i HLAB7 u crnaca ukazuje na genetsku predispoziciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koji su najčešći simptomi ankilozantnog spondilitisa?

Najčešći simptom je bol u leđima koja se uglavnom prva pojavljuje. Međutim bolest može početi i u perifernim zglobovima, posebno u žena i djece, a ponekad i akutnim iridociklitisom (iritis ili prednji uveitis). Drugi rani simptomi su smanjene dišne funkcije  zbog osificirajućih promjena na malim zglobovima torakalne kralježnice, što rezultira dispnejom i subjektivnim osjećajem nedostatka zraka. , Supfebrilnost, umor, anoreksija, mršavljenje i anemija nespecifični su opći simptomi često prisutni u bolesnika sa sakroileitisom.

Bol u leđima, često noćna, različitog  je intenziteta  dok  ne konačno postane stalna sa malim razlikama u intenzitetuJavlja se jutarnja zakočenost, koje se tipično popravlja razgibavanjem, te spazam paraspinalnih mišića. Flektirani, pogrbljeni položaj, još zvan stav skijaša, smanjuje leđne bolove i paraspinalni spazam, pa je kifoza u neliječenih bolesnika prisutna gotovo 100 % . Kasnije dolazi i do teškog artritisa kuka, zbog povećanog opterećenja zgloba . Bolesnici u daljnjem tijeku postaju izraženo nagnuti prema naprijed, pokazuju znatnu kifozu, gubitak lumbalne lordoze, ne mogu ravno ležati, a plućne im se funkcije pogoršavaju zbog nemogućnosti pokretanja rebara. Zahvaćeni i deformirani postaju i  periferni zglobovi, a javlja se i upala Ahilove tetive.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Opći simptomi se nalaze u trećine  bolesnika. Rekurentni, akutni prednji uveitis je čest ali srećom obično prolazan, ali ponekad bude dugotrajan i težak, tako da narušava vid. Neurološki ispadi su posljedica kompresijskog radikulitisa (ishijas), prijeloma ili subluksacije kralješka, odnosno sindroma kaude ekvine, ali neurološki simptomi u većine bolesnika ipak nisu naglašeni do te mjere da remete fiziološke funkcije. U krvožilne promjene promjene ubrajamo aortitis, aortnu insuficijenciju, anginu, perikarditis i smetnje provođenja, nerijetko asimptomatske. Zbog smanjene plućne funkcije bolesnici počinju abdominalno disati samo uz pomoć dijafragme. Ovakav način disanja onemogućava cirkulaciju zraka u gornjim dijelovima pluća, zbog čega se lako razvijaju rekurentne upale pluća i kronične upale poput aspergiloze ili čak tuberkuloze.

 Kako dijagnosticirati sakroileitis?

Na sakroileitis  treba posumnjati  u pacijenata, osobito mladih muškaraca, s noćnim bolovima u leđima i kifozom, ograničenim kretnjama prsnog koša, upalom Ahilove tetive i neobjašnjenim prednjim uveitisom. Sumnja se povećava u obiteljskoj anamnezi postoji sakroiletisi. Krvna slika, CRP i SE osovni su laboratorijski parametri koji pokazuju prisutnost upale u organizmu. Kod povišenih upalnih parametara potrebna je radiološka snimka lumbalne kralježnice i sakroilijačnih zglobova, bez koje se dijagnoza ne može postaviti.

Prve radiološke promjene su pseudoproširenja zglobnih prostora zbog supkondralnih erozija i propadanja kosti , na koje se nadovezuje skleroza i kasnije sužavanje te fuzija  ( sraštavanje) sakroilijakalnih zglobova, još poznatih kao bamboo znak.. Nalazi su simetrični. Rane promjene kralježnice pokazuju sklerozu lumbalnih kralježaka,  kalcifikacije ligamenata i razvoj osteofitičnih promjena na zglobovima kralježnice. Kasnije kralježnica poprima izgled bambusa zbog obilnih sindezmofita, difuzne kalcifikacije paraspinalnih ligamenata i osteoporoze . Te se promjene razvijaju  kroz više godina.  Tipične promjene obično su vidljive godinama  prije pojave prvih simptoma na standardnim RTG snimkama .

Sakroileitis je neizlječiva bolest.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sakroiletisis zbog svoje autoimune i genetske podloge na može se izliječiti u potpunosti, zbog čega se liječenje bazira na smanjenju simptoma, usporavanju razvoja bolesti i poboljšanju kvalitete života pacijenta.

Sakroileitis  karakteriziraju blage do umjerene egzacerbacije artritisa koje se izmjenjuju s razdobljima bez upale. Primjereno liječenje spašava  bolesnika od invalidnosti i omogućava produktivan život i pored ukočenih leđa. Ponekad je tijek bolesti težak i progresivan, s onesposobljavajućim deformacijama. Prognoza je loša u slučaju refraktornog uveitisa i u rijetkih bolesnika sa sekundarnom amiloidozom.Terapijski su ciljevi suzbijanje bolova, održavanje zglobne pokretljivosti i prevencija oštećenja ciljnih organa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

NSAID kao medikamentozna smanjuju bol, suzbijaju upalu i mišićni spazam te povećavaju raspon pokreta, olakšavaju vježbe i preveniraju kontrakture. Većina ih je podjednako djelotvorna pa izbor određuje njihova podnošljivost. Dnevna doza treba biti što niža, ali su u aktivnoj bolesti potrebne i maksimalne doze.

Sulfasalazin smanjuje zglobne tegobe i laboratorijske parametre upale. Počinje se s 500 mg/dan i u tjednim razmacima povećava za 500 mg/dan do doze održavanja od 1–1,5 g 2×/dan. Periferni zglobni simptomi se povlače i kod upotrebe metotraksata . Biološki lijekovi u obliku monoklonalnih proturtijela sve se više koriste u bolesnika sa sakroileitisom. Svakodnevne vježbe i druge potporne mjere (npr. posturalni trening, terapijska opterećenja) presudne su za jačanje mišićnih skupina koje se odupiru smjeru potencijalnih deformiteta .

Intraartikularno injiciranje depo–kortikosteroida je korisno ako su 1 ili 2 periferna zgloba znatno više upaljena od ostalih pa onemogućavaju rehabilitaciju. Injekcije u sakroilijakalni zglob mogu ublažiti teški sakroileitis. Kod upale askroiličajnog zbloga, umatanje totalne endoproteze kuka može znatno poboljšati kvalitetu života bolesnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo