More i sunce više nisu dovoljni, ljudi se s odmora žele vratiti s mnogo nezaboravnih uspomena. Kada biraju destinaciju na kojoj će provesti godišnji odmor, proučavaju gastronomsku ponudu, lokalne specijalitete, kulturne sadržaje, prirodne ljepote i atrakcije, istražuju što sve novo i drugačije mogu vidjeti i isprobati.
Iz tog razloga, Dubrovačko-neretvanska županija već godinama zadržava svoju privlačnost jer osim bogate povijesne i kulturne baštine i prirode od koje zastaje dah, svojim gostima nudi i razne druge aktivnosti koje se iz godine u godinu sve više razvijaju. Jedna od popularnih aktivnosti je biciklizam, koji omogućava istraživanje okolice zdravim kretanjem na dva kotača.
Foto: Shutterstock
Dubrovačko-neretvanska županija premrežena je biciklističkim i pješačkim stazama kroz koje biciklisti mogu upoznati različite dijelove županije, proći kraj maslinika, vinograda, upijati mirise ljekovitog bilja poput kadulje, smilja i lavande s pogledom na more. Neke od najatraktivnijih su staza Trpanj na Pelješcu, biciklistička staza Ćiro, koja se sastoji od nekoliko staza koje vode kroz različite dijelove Konavala te biciklističke staze koje se protežu po otocima Lastovo i Mljet, kao i Dubrovačkom primorju.
Za ljubitelje morskih sportova u Dubrovačko-neretvanskoj županiji na više lokacija moguće je iznajmiti kajake ili kanue i veslanjem istražiti skrovite uvale, lijepe i puste plaže do kojih je moguće doći samo s morske strane te ostale čarobne ljepote priobalja. Ako se odlučite na posjet otoku Mljetu, kajacima možete uživati u ljepotama Velikog i Malog jezera te tako još bolje upoznati jedan od najljepših nacionalnih parkova Hrvatske.
Foto: Shutterstock
Istraživanje podmorja ronjenjem jedna je od najatraktivnijih aktivnosti koje možete iskusiti na moru. Ronjenje je istovremeno uzbudljivo i meditativno iskustvo, a područje Dubrovačko-neretvanske županije posebno je zanimljivo za ronioce zbog nesvakidašnje čistog mora, bogatstva biljnog i životinjskog svijeta pod morem te magično oblikovanih hridi i tajanstvenih podvodnih špilja.
Posebna zanimljivost je i muzej pod morem u blizini Cavtata, nastao nakon potonuća antičkog broda u 3. stoljeću nove ere zbog kojeg je ta lokacija prepoznata kao najveće nalazište amfora na Jadranu. Nalazište se nalazi na dubini od 30 metara pa je prikladno i za ronioce amatere, a muzej je moguće posjetiti u organizaciji Ronilačkog kluba “Epidaurum” i uz stručno vodstvo članova tog kluba.
Povezivanje s prirodom uvijek je osobit doživljaj, posebno ako uključuje jahanje na konjima. Rekreacijsko jahanje u Dubrovačko-neretvanskoj županiji nudi konjički centar Kojan Koral koji za početnike i iskusne organizira poludnevne jahačke ture po Konavlima, a jahanje ovih veličanstvenih životinja kroz očaravajuću prirodu ovog kraja iskustvo je koje se pamti godinama.
Foto: Shutterstock
Za one koji ipak preferiraju adrenalinsku vožnju kroz divljinu, vrhunski doživljaj bit će off road ATV Quad safari koji obuhvaća prolazak kroz četiri različite vrste terena, a kreće iz Konavala i završava u Dubrovniku. Tura prolazi preko rijeke Ljute, nastavlja se kroz staro selo u kojem je moguće razgledati tradicionalnu kamenu arhitekturu seoskih kuća karakterističnu za ovo područje te nastavlja kroz stjenovite predjele geomorfološko-hidrografski rezervata Konavoskih stijena.
Sadržaj donosimo u suradnji s TZ Dubrovačko-neretvanske županije.