Dok se znanstvenici mjesecima bave pitanjem imunosnog odgovora nastalog nakon infekcije koronavirusom, Oregon Health znanstveno sveučilište (OHSU) provelo je studiju koja proučava imunitet kod pojedinaca koji su se zarazili koronavirusom te se cijepili tek nakon preboljenja.
U svijetu je od početka pandemije preminulo oko 5,6 milijuna ljudi te je utrošeno oko 9,4 milijardi doza cjepiva.
Autorica spomenute studije, dr. Fikadu Tafesse, pojasnila je da je mogućnost ponovne zaraze velika jer virus oko nas kruži u velikim količinama.
Iako je posve jasno da infekcija koronavirusom pruža imunitet, znanstvenici raspravljaju o tome koliko takav imunitet traje i koliko je jak, kao i koji sve faktori utječu na imunitet s obzirom na sve veći broj ponovnih infekcija.
'Imunitet slično reagira'
Znanstvenici su do danas prikupili podatke od 104 ispitanika - potpuno cijepljenih koji su se ranije zarazili, onih koji su se zarazili nakon cjepiva i onih cijepljenih koji se nikada nisu zarazili.
Nakon što su svim ispitanicima napravljeni krvni nalazi, mjerili su imunosni odgovor te zaključili da nije važno je li netko primio prvo cjepivo ili se zarazio jer imunitet slično reagira.
"Nema razlike, a u svakom slučaju ćete steći iznimno jak imunitet", navode stručnjaci. Tvrde i da je hibridni imunitet jak bez obzira na dob. Bez obzira na 'jakost' takvog imuniteta, znanstvenici savjetuju da je najbolje cijepiti se i poduzeti korake zaštite od virusa. "U boljoj smo poziciji ako se cijepimo, a ako nas virus napadne, imat ćemo blagi oblik bolesti i na kraju superimunitet", navodi dr. Tafesse te dodaje da je hibridni imunitet najbolji imunitet koji se može steći.
Također, znanstvenici smatraju da je moguće da će hibridnim imunitetom doći kraj pandemiji jer rezultati prethodnih radova govore da bi SARS-CoV-2 mogao postati endemska infekcija, poput sezonske infekcije dišnih puteva, prenosi Ordinacija.