60 godina elektronike i računarstva na IRB-u

Predstojnik Zavoda za elektroniku Tomislav Šmuc rekao je da je svojedobno na Ruđeru bilo 50 znanstvenika koji su se bavili elektronikom i računarstvom dok ih je danas tek 20.

31.5.2010.
18:22
VOYO logo

Šest desetljeća elektronike i računarstva na Institutu Ruđera Boškovića (IRB) obilježeno je u ponedjeljak skupom, na kojem su se u toj najvećoj hrvatskoj znanstvenoj ustanovi u području prirodnih znanosti, okupili brojni ugledni znanstvenici.

Među njima su i oni koji su svoje karijere počeli na Ruđeru te ih uspješno nastavili u inozemstvu, poput profesora Veljka Radeka i Branka Součeka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Skup organiziran u povodu proslave 60. obljetnice IRB-a, otvoren je projekcijom filma "Mudar odabir" koji su 2004. realizirali djelatnici Centra za informatiku i računarstvo IRB-a u samo osam dana kako bi privukli mlade znanstvenike da se posvete tim područjima.

Okupljene znanstvenike na početku je pozdravila ravnateljica IRB-a Danica Ramljak te ih izvijestila da je prije početka skupa potpisala okvirni sporazum o suradnji s dekanom Fakulteta elektrotehnike i računarstva (FER) Vedranom Mornarom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Organizator skupa voditelj Ruđerova Centra za informatiku i računarstvo Karolj Skala istaknuo je da se danas na Ruđeru ponovno okupljaju znanstvenici i stručnjaci s područja informatike i računarstva te tako postupno nestaje fenomen tzv. generacijskog vakuuma.

Podsjetio je da je, nakon vrlo dinamična razdoblja kasnih 50-tih te 60-tih godina 20. stoljeća - kada je na Institutu 1959. g. Branko Souček osmislio i bio voditelj konstruiranja prvoga digitalnog računala u Hrvatskoj, a 1966. osnovao Laboratorij za kibernetiku - puno znanstvenika napustilo Institut i otišlo u inozemstvo. Tada su se elektronikom i računarstvom nastavila baviti samo tri laboratorija koji su se 1995. integrirali u Zavod za elektroniku.

Skala je istaknuo da se sada nastoji dati zamah elektronici i računarstvu na Ruđeru, s kojega je, podsjetio je, 1991. odaslan prvi e-mail u Hrvatskoj.

Predstojnik Zavoda za elektroniku Tomislav Šmuc rekao je da je svojedobno na Ruđeru bilo 50 znanstvenika koji su se bavili elektronikom i računarstvom dok ih je danas tek 20.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Profesor Veljko Radeka, voditelj Odjela za elektroničku instrumentaciju Laboratorija Brookhaven na američkom Long Islandu, govorio je o najnovijim projektima njegova laboratorija u primjeni elektronike i računarstva, primjerice u medicini, kao i u fundamentalnim istraživanjima.

O razvojnom putu od analizatora i računala do mozga i grida govorio je profesor Branko Souček, a akademik Leo Budin o ulozi e-infrastrukture u suvremenoj znanosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U predavanju pod nazivom "Naslov je dobar nemoj ga dirati" profesor Branko Jeren istaknuo je kako Hrvatska, kao mala zemlja, mora imati elitne institucije, da je IRB osnovan kao takva institucija te da to mora i ostati.

Video linkom u radu konferencije je iz Kanade sudjelovao Ivan Hrvoić, vlasnik tvrtke GEM Systems koja razvija, dizajnira i prodaje magnetometre - profesionalne instrumente za geofizičare i magnetičare, a karijeru je počeo na Ruđeru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo