Zagreb je proglasio prirodnu nepogodu. Najmanje je 450 oštećenih objekata, to je ono što je dosad utvrđeno, a osim stambenih zgrada velika oštećenja su nastala i na spomenicima.
Jak vjetar i napuknute fasade nova su prijetnja građanima Zagreba koji i dalje osjećaju podrhtavanja tla, ali mnogo slabija.
"Ovo će trajati mjesecima, ovo se neće riješiti tako brzo, ali ono što je nužno, što je sada prioritet jest da pustimo prometnice u normalu i da budu sigurne za hodanje", kaže Dinko Bilić, pročelnik Gradskog ureda za prostorno uređenje, izgradnju grada, graditeljstvo, komunalne poslove i promet.
Na terenu je više od sto inženjera koji provjeravaju bolnice i zgrade. Mnoge od njih bile su problematične i prije potresa.
"Velika većina zgrada u Zagrebu, to moramo napomenuti, nema dostatnu statičku nosivost. Da i nije oštećena, da i nije bilo ovog potresa, njih je trebalo rekonstruirati", ističe inženjer građevine .
Grad je jučer otvorio linije za prijavu štete na broj 0800 8805. Vrlo brzo se pokazalo da jedan broj nije dovoljan pa su otvorili drugi, 0800 8802, ukupno 120 linija. One su jučer zvonile više od 7000 puta. Ako su linije prebukirane, štetu možete prijaviti e-mailom na adresu uhs@zagreb.hr, kao i na brojeve gradskih tvrtki ako imate problema s instalacijama. Grad je detektirao 450 oštećenih građevina.
"Ovdje praktički nema kuće koja nije dotaknuta"
"300 uopće ne treba dirati ništa. Od tih sto, pola je ovakve naravi koje ćemo otklonit za mjesec dana. Ostat će nam pedesetak objekata za koje će nam trebati tri, četiri mjeseca", jasno će Milan Bandić.
Zato je Bandić u ponedjeljak proglasio prirodnu nepogodu. Grad će objaviti javni poziv svima na čijoj je imovini utvrđena šteta da je prijave Gradskom povjerenstvu na propisanom obrascu koji će biti objavljen na oglasnoj ploči i na web-stranicama Grada. Ministarstvo graditeljstva također je poslalo statičare na teren. Njima se šteta može prijaviti putem internet aplikacije "Prijava za pregled građevina nakon potresa".
"Na aplikaciju se još prijavljuju. Za sada imamo informaciju iz više od 7000 stanova i objekata", kaže ministar graditeljstva Predrag Štromar.
Osim u središtu Zagreba, provjerava se statika kuća u dijelovima grada bliže epicentru.
"Ovdje praktički nema kuće koja nije dotaknuta. Ono što ne vidimo izvana oštećeno je iznutra. Prema tome, trajat će to barem ovih sljedećih nekoliko dana", kaže premijer Andrej Plenković.
A osim stambenih objekata veliku štetu su pretrpjele crkve i spomenici. Čim svoj posao završe statičari, u njih ulaze konzervatori i restauratori, ali do kompletne sanacije dug je put.
"To je u nekim normalnim procedurama izrazito kompleksan i dugotrajan posao. Imamo jedno dobro iskustvo iz Domovinskog rata i protokol i metodologija koja je tada rađena, kao i metodologije kojima smo se koristili u Dubrovniku i Stonu nakon potresa će nam sigurno pomoći i ovdje", govori Stipe Tutiš, pročelnik Gradskog zavoda za zaštitu spomenika.
Za nepogodu koja je trajala samo 10 sekundi, Zagreb će svoje lice oporavljati mjesecima. Još jedan dokaz koliko je priroda moćnija od čovjeka.
Kalinić za RTL: ''Ovo će trajati...''
Nakon zagrebačkog Kriznog stožera koji se sastao prvi put s konkretnijim podacima javio se naš Ilija Radić koji je razgovarao s Pavlom Kalinićem.
"Pregledi još traju. Više od 7500 obitelji je prijavilo štetu. Jako puno ljudi s fakulteta nam pomaže. To traje. To će trajati još nekoliko dana", kazao nam je Kalinić i dodao:
"450 objekata je pregledano, to su uradili statičari. Imate jako puno dimnjaka koji su pali... Šteta je velika. Proglašena je elementarna nepogoda, to znači da će oni koji su imali štetu, da će dobiti odštetu", poručio je.
Na pitanje je li prerano za procjenu štete kazao je da dok se ne sagleda sve točno, da se neće moći reći niti se može procijeniti.
"Za to postoji struka. I nadamo se da nećemo imati jačih udara", kazao je.
A na pitanje tko će to sve platiti, Kalinić odgovara:
"Grad Zagreb, ali opet građani Zagreba koji plaćaju poreze. Ali, Grad Zagreb će otvoriti i poseban fond za one koji žele donirati. Mene je jutros zvao ruski veleposlanik koji je rekao da je i on spreman donirati, ali i Moksva i St. Peterburg", rekao je u razgovoru za RTL Pavle Kalinić.