TKO ĆE NA ČELNO MJESTO? /

Za predsjednika Vrhovnog suda dosad pristiglo pet prijava, jedna nevaljana

Image
Foto: Željko Lukunić / PIXSELL

Rok za prijave kandidata istekao je u petak u ponoć, ali prijave su mogli podnijeti i preporučenom pošiljkom pa će se tek u ponedjeljak znati ima li još kandidata

7.8.2021.
10:25
Željko Lukunić / PIXSELL
VOYO logo

Za treći izbor predsjednika Vrhovnog suda u Državno sudbeno vijeće stiglo je pet prijava, a uz kandidata predsjednika Republike suca Trgovačkog suda u Zagrebu Radovana Dobronića, kandidirali su se sudac Vrhovnog suda Marin Mrčela, zagrebački odvjetnik Šime Savić, sutkinja Visokog kaznenog suda Lana Peto Kujundžić i magistar prava iz Požege Daniel Mejer koji ne ispunjava uvjete, piše u subotu Večernji list.

 Predsjednik Zoran Milanović kao jedini ovlašteni predlagatelj i prije isteka roka za prijavu kandidata objavio je da je Radovan Dobronić njegov kandidat s kojim se dogovorio da podnese prijavu kako bi ga predložio Hrvatskom saboru. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odvjetnik Savić kandidirao se i na dva prethodna poziva, a sutkinja Peto Kujundžić na drugi poziv, ali im ni Opća sjednica Vrhovnog suda, a ni saborski Odbor za pravosuđe nisu dali pozitivno mišljenje.

Image
MILANOVIĆ O PROSLAVI 'OLUJE' /

'Tko je najavio bojkot? Đakić nije general, on je propalica. Ovi drugi su generali...'

Image
MILANOVIĆ O PROSLAVI 'OLUJE' /

'Tko je najavio bojkot? Đakić nije general, on je propalica. Ovi drugi su generali...'

 Rok za prijave kandidata istekao je u petak u ponoć, ali prijave su mogli podnijeti i preporučenom pošiljkom pa će se tek u ponedjeljak znati ima li još kandidata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Protiv Dobronića se vodi stegovni postupak

 Iako predsjednik Milanović nije znao da je protiv suca Dobronića još lani u listopadu iniciran stegovni postupak jer je u 2019. imao 71,7 posto norme, on je rekao da to neće utjecati na njegovu odluku da ga predloži Hrvatskom saboru.

 Inače, sudac ne može postati ni član sudačkog vijeća, a ni DSV-a, ako mu je u prethodne četiri godine izrečena stegovna mjera, a niti može napredovati. Prema Zakonu o DSV-u, stegovno kažnjen sudac “ne može biti imenovan na drugi sud” od jedne do četiri godine (što ovisi o težini kazne) od pravomoćnosti odluke. A bude li izabran za predsjednika VS-a, DSV bi suca Dobronića trebao imenovati i sucem VS-a. 

 Predsjednicima sudova prestaje dužnost na dan pravomoćnosti odluke o izricanju stegovne kazne. Ali, među odredbama o predsjedniku VS-a, ne navodi se da je stegovna kazna prepreka imenovanju, a ni razlog za razrješenje. K tomu, postupak protiv Dobronića zahtijevan je prije 10 mjeseci pa je pitanje može li se i treba li se sada hitno provesti i završiti prije glasovanja o njegovoj kandidaturi u Hrvatskom saboru i kako bi to bilo protumačeno osobito ako bi bio stegovno kažnjen. Ovako ili onako, sud o tomu dat će saborski zastupnici, piše Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo