Tomislav Aračić (41), profesor u Slavonskom Brodu iz hobija od početka 2017. godine u posebnu aplikaciju unosi svaki trošak koji ostvari njegovo kućanstvo, uvijek je u plusu, iako zarađuju prosječne hrvatske plaće, a imaju uz to i troje djece.
Kaže, ničeg se ne odriče, ali ne naručuje hranu i kuhaju kod kuće. Kako piše Jutarnji list, sve troškove razvrstao je po kategorijama: to su hrana, režije, automobili, kultura, odjeća i obuća, kozmetika, zdravlje, darovi, po jednu kategoriju nosi svako dijete, zatim okućnica, tehnika, prijevoz, humanitarno, alati, održavanje kuće, rekreacija, pas, patke, turizam i ostalo.
Unosi se sve, do paketića žvaka, a najveći dio troškova otpada na hranu. Zanimljivo je da je njegova obitelj na početku troškova za hranu u cijeloj godini potrošila 1700 eura, a 2019. taj se iznos popeo na 2215 eura.
Već sljedeću godinu na hranu troše 2790 eura, u 2021. penje se na 2839, a najgori je skok u 2022. godini, kad trošak hrane iznosi 3845 eura.
Doduše, iznosi se ne mijenjaju isključivo zbog inflacije, nego i kako dolaze djeca, a 2023. godinu završili su čak s kojim eurom troška manje u odnosu na godinu ranije.
Prošla godina bila je najskuplja - na hranu je utrošeno 4244 eura, dva i pol puta više nego prije osam godina kako piše Jutarnji list. S time da su u tom razdoblju ipak porasli i prihodi, no brojne su namirnice poskupjele 100 i više posto.
POGLEDAJTE VIDEO Najavljen novi bojkot: Tko je kriv što su proizvodi u Hrvatskoj skuplji nego kod susjeda