Nakon što je Vlada u petak objavila dizajn budućih hrvatskih euro kovanica brzo su se oglasili korisnici društvenih mreža koji su vidjeli da je kuna, koja bi se trebala naći na 1. euru, zapravo uzeta sa slike škotskog fotografa.
Stoga su se iz Vlade odlučili oglasiti oko odabira dizajna hrvatskih kovanica eura.
“Natječaj za odabir likovnog rješenja je od početka do kraja vodio HNB, kroz Komisiju za odabir (s vanjskim članovima) i stalnu Komisiju za novac HNB-a, koja inače odlučuje o dizajnu prigodnih kovanica. Svi natjecatelji morali su priložiti izjavu kojom jamče da su vlasnici autorskih prava likovnog rješenja koji su kandidirali”, rekli su iz Vlade za N1.
'Fotografija je moja'
Podsjetimo, na kovanici od dva eura bit će prikazana geografska karta Hrvatske, na jednom euru motiv kune, na 50, 20 i 10 centi lik Nikole Tesle, a na jednom, dva i pet centa naći će se motiv kojim je službena kratica Republike Hrvatske, HR, napisana na uglatoj glagoljici, i to ligaturom, to jest spojenim slovima H i R u jedinstveni tipografski znak, kakav se rabi još od prve hrvatske tiskane knjige iz 1483.
Upravo je kovanica s kunom izazvala reakcije, a javio se i sam autor Iain H. Leach.
"Fotografija pripada meni. Objavljena je na mojoj web stranici iainleachphotography.com. Fotografija je snimljena u Škotskoj 8. lipnja 2005.", rekao je Leach za Index.
Fotografija se može naći ovdje.
Leach kaže kako je slika na kovanici malo izmijenjena, ali je inače gotovo identična njegovoj fotografiji.
"Vjerojatno je kopirao moju fotografiju i malo je uredio prije no što ju je upotrijebio za dizajn. Od mene nije zatraženo dopuštenje za korištenje fotografije", dodaje.
Zaštićena autorskim pravima
Navodi kako si ne može priuštiti poduzimanje pravnih postupaka, ali se želi zahvaliti svima koji su mu skrenuli pozornost na situaciju.
"Možda će publicitet natjerati organizatore natjecanja da stupe u kontakt sa mnom. Ne smeta mi fotografija i drago mi ju je vidjeti tamo. Međutim, želio bih biti službeno priznat kao fotograf i možda dobiti naknadu za korištenje fotografije. Također, ne mislim da bi osoba koja je ukrala moju fotografiju trebala biti nagrađena s gotovo 10 tisuća eura", rekao je.
Važno je istaknuti kako su na njegovoj stranici sve slike zaštićene autorskim pravima i ne smiju se koristiti u bilo kojem obliku bez njegovog prethodnog dopuštenja.
"Drago mi je da besplatno pružam slike fondovima za divlje životinje i zaštitu prirode i dobrotvornim organizacijama, ali naknade se plaćaju za svaku komercijalnu upotrebu. Digitalne datoteke visoke rezolucije mogu se dati za objavljivanje ili komercijalnu upotrebu", stoji na stranici uz napomenu da ga treba kontaktirati za više informacija.
Stjepan Pranjković i Boris Vujčić
"Autor" hrvatske kune je Stjepan Pranjković, a za dizajn je dobio 70.000 kuna. Njegova druga dva rješenja osvojila su drugo mjesto, a za svako od njih je dobio po 35.000 kuna. Ukupno je to 140 tisuća kuna.
Hrvatska narodna banka provjerava i konzultira se s pravnim stručnjacima oko informacija da dizajn kune za naličje eurokovanice od jednog eura autora Stjepana Pranjkovića podsjeća na fotografiju životinje kune s interneta, piše Večernji list.